Treść strony

ciekawe-miejsca

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Kamienica gotycka (Dom Protzena, Stary Dom) w Stargardzie to dom wzniesiony w około XV w. Pierwotnie składał się z wysokiej części parterowej, w której wydzielony był między innymi kantor oraz trzech lub czterech poziomów magazynowych. Płaszczyznę ściany wypełniono „blendą stargardzką”, zaczerpniętą z dekoracji wieży północnej obecnej Kolegiaty NMP. Kamienicę przebudowano około połowy XVII w. a następnie w XIX w. W 1945 r. uległa zniszczeniu. W latach 1951 – 1959 została odbudowana. Obecnie jest to Państwowa Szkoła Muzyczna.
Odwach w Stargardzie, to pochodząca z XVIII w. kamienica mieszczańska z zapleczem na pierwszym piętrze, które zaopatrzono w podcienie i dach mansardowy. Budowla ta służyła jako wartownia dla załogi wojsk Fryderyka Wilhelma I, później jako urząd miar i biblioteka. Po zniszczeniach wojennych, budynek odbudowano w latach sześćdziesiątych. Jego wygląd zewnętrzny został wiernie odtworzony, z tym że wnętrze połączono z sąsiednią kamieniczką i przystosowano do potrzeb placówki muzealnej
Stefanos to największy na świecie aktywny krater hydrotermalny, o głębokości 27 metrów. Na dnie krateru można zobaczyć fumarole, z których wydostaje się dwutlenek siarki, dlatego też w powietrzu unosi się intensywny zapach siarki. Temperatura we wnętrzu krateru, także ze względu na brak wiatru, jest o 10 stopni wyższa niż na górze.
Oceanarium w Stralsund, to jedna z atrakcji turystycznych, najliczniej odwiedzanych przez mieszkańców regionu Zwiedzający mogą obejrzeć różnorodne morskie przestrzenie życiowe począwszy od zalewu Greifswadzkiego, aż po otwarty Atlantyk. Kompleks oceanarium, składa się z czterech nowoczesnych budynków zgrabnie wkomponowanych w zabytkową zabudowę portowego nabrzeża. Oceanarium posiada 39 akwariów o łącznej pojemności sześciu milionów litrów, a w nich około 7.000 żywych gatunków zwierząt i roślin morskich. Największe akwarium to akwarium ławicowe o pojemności 2,6 milionów litrów. Woda w tym zbiorniku ma ponad dziewięć metrów głębokości. Panoramiczna szyba waży 22 ton i ma ponad 30 centymetrów grubości. Dużą atrakcją jest ogromna sala, w której tuż pod sufitem umieszczono modele największych morskich ssaków w oryginalnej wielkości. Duże wrażenie robi płetwal błękitny, który osiąga nawet 34 metry długości i 200 ton wagi. Jest też przedstawiona 16-metrowa samica humbaka podczas karmienia, 8-metrowa orka i kaszalot walczący z kałamarnicą. W sali, w której znajdują się modele, panuje półmrok, zwiedzający mają więc wrażenie, jakby przebywali w głębinach. Odczucie to potęgują dobiegające z głośników odgłosy waleni. Giganty można podziwiać z różnych poziomów, a także z pozycji leżącej, na umieszczonych na dole ławkach. Wszystkie poziomy oceanarium dostępne są dla osób niepełnosprawnych i dzieci w wózkach.
Centrum Sztuki Współczesnej uruchomione w 2013 r. przy ulicy Świętego Ducha 4. ,w modernistycznym budynku transformatorowni z 1942 r. projektu Georga Vallentina. Po II wojnie światowej mieściła się tu spółdzielnia elektrotechniczna. W latach 80-tych XX wieku ustała produkcja, a budynek wpisano do rejestru zabytków. Po renowacji w latach 2011-2013 wielopoziomowe wnętrza Trafostacji Sztuki w Szczecinie z halą główną o powierzchni 336 m2 i wysokości 16 m zapewnia znakomitą przestrzeń do realizacji artystycznych, interdyscyplinarnych projektów audiowizualnych. Instytucja powstała w wyjątkowym momencie w historii miasta, które w wizjonerski sposób realizuje swoją strategię rozwoju i buduje nową identyfikację artystyczno-kulturalną jako nowy ośrodek kultury i sztuki w Polsce. GODZINY OTWARCIA wtorek - niedziela 11.00-19.00
Ogród Botaniczny w Dublinie powstał w 1795 roku na terenach w Glasnevin. Pierwotnym celem ogrodu było promowanie naukowego podejścia do badania rolnictwa. W jego wczesnych latach, w ogrodach były uprawiane rośliny użyteczne dla ludzi, zwierząt i medycyny. Ale także rośliny, które były piękne, kolorowe i ciekawe, same w sobie. National Botanic Gardens słynie ze wspaniałych kolekcji roślin, posiada ponad 15.000 gatunków i odmian z różnych siedlisk z całego świata. Zwiedzający mogą oglądać rabaty bylinowe, ogród różany, ogród skalny, staw, alpinarium i arboretum. Ogród słynie z pięknie odrestaurowanej palmiarni z pięknymi okazami palm, kaktusów i storczyków. Godziny otwarcia: Listopad - Luty: Pon-Pt: 9:00-16:30; So, Niedz i święta 10:00-16:30 Marzec - Październik: Pon-Pt: 9:00-17:00; So, Niedz i święta 10:00-18:00 Wstęp bezpłatny.
Kolej gondolowa Polinka, jest własnością Politechniki Wrocławskiej. Kursuje we Wrocławiu z Wybrzeża Wyspiańskiego na ul. Na Grobli. Przeprawa gondolowa ma około 500 metrów długości i kursuje ponad 7 metrów nad powierzchnią rzeki. Każdy z dwóch wagoników może pomieścić 15 osób. Kurs z jednego brzegu na drugi trwa 2,5 minuty. Polinka działa codziennie: od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 – 21:00, w soboty i niedziele w godzinach 10:00 – 18:00 Studenci i pracownicy uczelni za okazaniem ważnej Elektronicznej Karty Pracowniczej, legitymacji studenckiej lub doktoranckiej jeżdżą za darmo, natomiast wszyscy inni płacą za bilet 3 zł.
Znajdujący się na wysokości 3210 m. Poon Hill to punk widokowy z panoramą na Himalajskie pasmo Annapurny. Jest to najkrótsza z tras w tej części Himalaji, ale najbardziej różnorodna pod względem roślinności i kultury. Trekking na Poon Hill zwykle zajmuje około 5 dni wędrówki. Najbardziej popularne jest wejście na tzw. "zapalenie szczytów", kiedy wschodzące słońce zaczyna odbijać się od śnieżnych masywów. Żeby to ujrzeć, najlepiej wyruszyć z wioski Gorephani około 5 rano.
Kawiarnia Café 22 mieści się na pl. Rodła w Zespole PAZIM, będącym siedzibą Polskiej Żeglugi Morskiej, największego polskiego armatora. Kawiarnia Café 22 znajduje się, na wysokości 75 m, na 22 piętrze wieżowca. Dzięki swojemu położeniu stanowi znakomity punkt widokowy na miasto, otaczające go lasy, wody i wzniesienia w promieniu do 35 km. Kawiarnia prowadzi bliską współpracę ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie, często organizując wystawy zrzeszonych artystów. Na Miejskim Szlaku Turystycznym Szczecina Kawiarnia Café 22 oznaczona została numerem 17.
ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE 1. "II WOJNA ŚWIATOWA" codziennie, niezależnie od ilości osób, o godz. 12:00 - 7 dni w tygodniu /w niedzielę również! Trasa: "Zwiedzanie z dreszczykiem" z latarkami (całego schronu) w sobotę o 13:30. Jedna godzina zwiedzania z przewodnikiem + audio komentarz. Bilet indywidualny od 1 do 8 os, normalny - 24 zł., ulgowy - 19 zł., rodzinny - 58 zł (do dwojga dorosłych + do dwojga dzieci) . 2. Dwie trasy "II WOJNA ŚWIATOWA" + "Zwiedzanie z dreszczykiem" Czas trwania zwiedzania z przewodnikiem i ze ścieżką dźwiękową (audio komentarz) 2 godz. Możliwe do realizacji w soboty - start o 12:00. Bilet indywidualny od 1 do 8 os. normalny - 45 zł., ulgowy - 35 zł, rodzinny - 100 zł (do dwojga dorosłych + do dwojga dzieci). Ceny biletów obowiązują od 05.04.2016 r. Bilet ulgowy przysługuje: uczniom, studentom, emerytom, rencistom, niepełnosprawnym, dzieciom od 6 lat. Dzieci do 5 roku życia zwiedzają gratis. II. OFERTA DLA GRUP Trasa: "II WOJNA ŚWIATOWA" albo trasa: "ZIMNA WOJNA - życie w PRL-u" . Czas zwiedzania każdej z tras 1 godz. Zwiedzanie z przewodnikiem + audio komentarz. Do końca przebudowy dworca Głównego w Szczecinie wejście do schronu jest przeniesione na Plac Zawiszy Czarnego 1 (w pobliżu Domu Kultury Słowianin). Żółty budynek w czarne paski, można tu kupić bilet przed zwiedzaniem (tylko za gotówkę).
Woliński Park Narodowy położony jest na najbardziej atrakcyjnym obszarze wyspy Wolin. Jest to najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża bałtyckiego, który charakteryzuje się urozmaiconym, malowniczym krajobrazem oraz bogactwem rzadko spotykanych roślin i zwierząt. Atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego: CENTRUM EDUKACYJNO – MUZEALNE Obiekt spełnia zarówno rolę ośrodka edukacyjno – konferencyjnego, jak i muzeum przyrodniczego. Obiekt posiada 2 sale seminaryjno – konferencyjne mieszczące łącznie 240 osób. Odbywają się tutaj projekcje filmów, prelekcje, wykłady oraz konferencje. Część muzealną tworzy 5 sal wystawienniczych, w których prezentowana jest przyroda Parku. Obok budynku znajdują się dwie woliery z okazami bielika i puchacza. ZAGRODA POKAZOWA ŻUBRÓW Została utworzona w ramach programu hodowli zachowawczej żubrów. W zagrodzie przebywają również wyleczone, bądź wychowane przez człowieka zwierzęta niezdolne do samodzielnego bytowania w swoim środowisku naturalnym. PUNKT WIDOKOWY „PIASKOWA GÓRA” Usytuowany jest na zboczu stromego, piaszczysto – kredowego urwiska, istniejącego na południowym brzegu Jeziora Turkusowego. JEZIORO CZAJCZE To jedno z najpiękniejszych jezior Parku. Wyróżnia się malowniczym położeniem oraz bogatą roślinnością brzegową. Ma kształt rogala, a na środku jeziora znajduje się niewielki półwysep na którym znajdują się resztki obwarowań wczesnośredniowiecznego grodziska. W pobliżu półwyspu znajduje się olbrzymi polodowcowy głaz, zwany Wydrzym Głazem. PUNKT WIDOKOWY WZGÓRZE ZIELONKA Widok jaki się z niego rozpościera, został uznany przez Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „Krajobrazem roku 1993/94”. Można stąd podziwiać malowniczą panoramę części Zalewu Szczecińskiego wraz z rozlewiskami Wstecznej Delty Świny oraz wodami jeziora Wicko Wielkie. Warte podkreślenia jest to, że obszary wyspiarskie Świny zaliczane są do tzw. „europejskich ostoi ptaków”, stanowiąc tym samym jeden z ważniejszych faunistycznie obszarów Wolińskiego Parku Narodowego. PUNKT WIDOKOWY WZGÓRZE GOSAŃ Jest najwyższym wzniesieniem polskiego wybrzeża i jednym z ładniejszych krajobrazowo jego fragmentów. Można podziwiać z niego rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej, zarysy miasta Międzyzdroje, Świnoujście i niemieckiego miasta Ahlbeck. PUNKT WIDOKOWY KAWCZA GÓRA To wysokie na 61 m. wzniesienie, skąd można podziwiać panoramę Zatoki Pomorskiej oraz Mierzei Przytorskiej, wraz z widocznymi zabudowaniami portowymi Świnoujścia i niemieckimi kurortami cesarskimi.
Teatr Kameralny mieści się w zabytkowym wnętrzu Bramy Portowej, w samym sercu miasta. Od początku istnienia i swojej działalności Teatr Kameralny wpisał się dużym wachlarzem propozycji na mapie kulturalnej Szczecina. Teatr Kameralny, założony został przez aktora Teatru Polskiego, Michała Janickiego, wielokrotnego laureata nagrody Bursztynowego Pierścienia, jako propozycja kulturalna dla miłośników teatru, miasta Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego. W minionych sezonach Teatr Kameralny zagrał pięćdziesiąt ważniejszych premier, które do dnia dzisiejszego grane są z niesłabnącą popularnością wśród widzów. W swoim dorobku ma produkcje spektakli uświetniających rocznice wielkich wieszczów: Tuwima, Gałczyńskiego, Herberta, Miłosza i wielkiego pedagoga Korczaka.
Ogrody Wallensteina w Pradze, to prawdziwa perełka dość dobrze ukryta przed wzrokiem turystów. Doskonale widoczna jest jedynie z murów Zamku Praskiego na Hradczanach. Ogród utrzymany jest w stylu francuskim, a jego oś została wyznaczona przez posągi o tematyce antycznej,wykonane z brązu. Posągi są kopiami oryginałów, które w 1648 roku zostały zrabowane przez Szwedów. Perspektywę ogrodu zamyka Sala Terrana, wybudowana w 1672 roku loggia, na którą składają się trzy potężne arkady oraz wnętrze zdobione sztukateriami i przedstawieniami z wojny trojańskiej. Obok logii znajduje się grota ze sztucznie stworzonymi naciekami, stalagmitami oraz stalaktytami. Niewątpliwą atrakcją ogrodu są pięknie ubarwione pawie, w tym paw albatros, a także sztuczny staw z fontanną i złotymi rybami.
Budynek filharmonii w Szczecinie ze względu na swoją bryłę najczęściej porównywany jest do góry bądź zamku lodowego. Strzeliste szczyty elewacji z białych paneli mogą być odczytywane jako nawiązanie do architektury gotyckiej. Na co dzień biała fasada filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji. Uroczyste otwarcie nowej siedziby odbyło się wraz z rozpoczęciem sezonu artystycznego 2014/2015. Lodowa bryła budynku już w pierwszej fazie realizacji okrzyknięta została nową ikoną miasta, a portal bryla.pl uznał ją za jedną z najbardziej interesujących inwestycji w kraju. Projekt zajął również pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii Najlepszy projekt architektoniczny roku. Filharmonia w Szczecinie uznana została w 2015 r. najlepszym obiektem architektonicznym w Europie, otrzymując nagrodę Miesa van der Rohe.
Bieszczadzka kolejka wąskotorowa jest dziś jedną z atrakcji turystycznych Bieszczadów. Wybudowana końcem XIX w. służyła mieszkańcom tej górskiej krainy jako ważna trasa komunikacyjna ożywiająca gospodarczo dawne wsie królewskie położone u stóp granicznego Beskidu. Dziś początkiem XXI stulecia bieszczadzka ciuchcia istnieje dzięki grupie pasjonatów tworzących Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej-Majdanie, która utrzymuje ruch pociągów na trasie: Wola Michowa - Balnica - Solinka - Żubracze - Cisna - Dołżyca - Przysłup. Kursują one głównie w okresie wakacji od 1 lipca do końca sierpnia. Można zamówić przejażdżkę ciuchcią np. dla grup wycieczkowych także w innych porach roku po wcześniejszym uzgodnieniu z biurem fundacji: tel. (0-13) 468 63 35, fax. 468 63 01, 468 63 39. Więcej informacji o rozkładach jazdy i cenie biletów pod adresem: https://kolejka.bieszczady.pl/oferta-bieszczadzkiej-kolejki-lesnej/
Teatr mieści się w gmachu zaprojektowanym przez Jarosława Girina, zbudowanym w latach 1933-1938. Pierwotnie gmach miał zostać Domem Ludowym im. J. Piłsudskiego. Jednak przed ukończeniem budowy ludność Białegostoku zadecydowała, aby zmienić profil obiektu. Tak powstał Teatr Miejski im. Józefa Piłsudskiego, który ofiarowano pierwszemu marszałkowi w podziękowaniu za niepodległość Polski.
Fontanna Dancing Brolgas Fountain uznawana jest za jedną z najciekawszych jakie znajdziecie w Sydney.
The Queen Victoria Building określany w skrócie QVB jest dziewiętnastowiecznym budynkiem zaprojektowanym przez George McRae. Aktualnie stanowi on jedną z atrakcji centrum Sydney a dokładniej jego Central Business District of Sydney. Przebywając w okolicy CBD nie sposób go pominąć głównie z uwagi na rozmiar - i nie chodzi tu o wysokość gdyż ma on 30m a ulokowany jest w gąszczu drapaczy chmur, jest za to niezwykle szeroki - 190m
Punkt widokowy w miasteczku Mount Maunganui.
Parliament House - czyli budynek Parlamentu jest australijskim sympolem demokracji jak i centralnym punktem stolicy - Canberry.
Tunel pieszy w Greenwich otwarty 4 sierpnia roku 1902 r., jest wygodnym połączeniem pomiędzy centrum Greenwich po stronie południowej (wejście położone jest blisko słynnego XIX wiecznego klipera herbacianego Cutty Sark) a Island Gardens po stronie północnej, parkiem położonym na południowym końcu Isle of Dogs. Szyby wejściowe po obu stronach Tamizy zostały przykryte szklanymi kopułami, a w ich wnętrzu znalazły się windy (zainstalowane w roku 1904, zmodernizowane w 1992) i spiralne klatki schodowe dające pieszym dojście do spadzistego, wyłożonego kafelkami tunelu. Sam tunel, wykonany z lanego żelaza miał 370,2 m długości, 3 m średnicy i położony był 15,2 m pod wodą. Dzięki głębokiemu położeniu w tunelu jest chłodno nawet podczas upalnych dni. Tunel pod Tamizą uznawany jest za drogę publiczną, przez co otwarty jest 24 godziny na dobę. Windy są natomiast czynne tylko w godzinach 7:00-19:00 od poniedziałku do soboty, 10:00-17:30 w niedziele, a w czasie pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia nie działają w ogóle. Rowerzyści podczas korzystania z tunelu muszą zsiąść z roweru.
Wiszący most w Londynie nad Tamizą dla pieszych, który łączy dzielnice Bankside z City of London. Most zbudowany został głównie ze stali i aluminium, a jego budowa pochłonęła ponad 23 miliony funtów. Po pierszej, nieudanej próbie otwarcia most przebudowano i otwarto 22 lutego 2002 r.
Budynek znajduje się na Plaza de la Merced i stanowi zbiór wczesnych szkiców mistrza także przedmiotów codziennego użytku, które należały do rodziny Picasso.
Multimedialna wystawa na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zajmuje cztery tysiące metrów kwadratowych w dawnym zbiorniku wody czystej z 1893 roku.
Wystawa mieszkaniowa WUWA (WuWa, niem. Wohnungs- und Werkraumausstellung = Wystawa mieszkania i miejsca pracy) we Wrocławiu - zorganizowana w 1929 przez śląski związek Deutsche Werkbund w dzielnicy Dąbie w pobliżu parku Szczytnickiego (obecne ulice Tramwajowa, Edwarda Dembowskiego, Mikołaja Kopernika i Zielonego Dębu) oraz na terenach targowych przylegających do Hali Stulecia. Budynki (głównie jednorodzinne domy mieszkalne), których nie rozberano po wystawie, można podziwiać dziś, spacerując okolicami Parku szczytnickiego. Do ich środka możemy "zajrzeć" dzięki udostępnionym na stronie zdjęciiom: https://www.wuwa.eu/galeria/
Borough Market, największy i najstarszy w Londynie targ żywności naturalnej znajduje się w dzielnicy Southwark, na południowym brzegu Tamizy. Sprzedaje się tu najróżniejsze produkty spożywcze z całego świata. Zakupy robią tu najlepsi szefowie kuchni brytyjskiej. Na Borough Market kręcono m.in. sceny do "Dziennika Bridget Jones" czy "Harry'ego Pottera".? To ciekawe miejsce, które można odwiedzać od czwartku do soboty.
Unikatowa podwieszana kolejka w Wuppertalu wybudowana w 1900 roku, również dzisiaj jest niezawodnym i pewnym środkiem komunikacji lokalnej. Przemierza miasto na odcinku 13,3 km na wysokości 12 metrów. Podczas trwającej 35 minut jazdy, podróżni mogą wsiadać i wysiadać na 20 stacjach. Z biegiem historii ponad 1,5 miliarda ludzi poszybowało kolejką nad doliną rzeki Wupper. Ta stalowa "stonoga" ma już ponad 100 lat, ale swoją techniką zadziwia do dzisiaj i nadaje rozgłos swemu miastu daleko poza jego granicami. Chyba żaden inny środek transportu publicznego nie uzyskał dotychczas statusu kultowego, jak to się ma w przypadku Schwebebahn.

Małe figurki bożka Dioniozosa,które można spotkać rozmieszczone w różnych zakątkach starego rynku. Miły akcent miasta o winiarskich tradycjach.

Niewątpliwe serce stoplicy Nowej Zelandii - ulica Cuba Street. Miejsce niezwykłe gdzie znajdziecie wielu artystów ulicznych, najlepsze jedzenie w mieście (ogromny wybór - mnóstwo kuchnii świata!). Istna stolica kultury w centrum miasta - miejsce ma zresztą status Historic Places Act od roku 1995. Ulica jest jednym z polecanych miejsc na vintage shopping w całym kraju (mnóstwo butików z używanymi ubarniami w stylu vintage) - szczególnie polecany przez lokalnych Hunters & Collectors. Jeśli chodzi o restauracje - polujcie według własnego gustu kulinarnego bądż wybierzcie się do najbardziej nagradzanego baru Matterhorn, jeśli chodzi o restauracje Logan Brown, Arthur’s czy KK Malaysian
Ogród Botaniczny Wellington jest naprawdę dużym obiektem i warto zarezerwować na niego choć jedno popołudnie. Całość rozciąga się na 26ha a w zwiedzaniu pomagają wytyczone szlaki - mapy z nimi znajdziecie w Begonia House (inaczej możecie trochę pobłądzić). Ogród zasługuje na uwagę z kilku względów pierwzsy to wyjątkowe położenie i ukształtowanie terenu, egzotyczny las, natywne gatunki roślin, kolorowe kwiaty oraz mnóstwo tematycznych ogrodów (np kaktusy)
Jedna z topowych atrakcji stolicy Nowej Zelandii - Wellington. Cable Car to kolejka elektryczna łącząca ulicę Lambton Quay (centrum miasta) ze szczytem Kelburn.
Jest to jeden z najważniejszych placów położonych w Budapeszcie. Jako datę jego powstania przyjmuje się rok 1929. W tym roku zakończono bowiem budowę pomnika poświęconego ofiarom I wojny światowej.

Prawdopodobnie najczęściej fotografowana dolina USA, położona na granicy dwóch stanów: Utah i Arizony oraz wewnątrz rezerwatu Indian Navajo. 

Miejsce którego nie trzeba reklamować - mekka dla fanów Tolkiena oraz fimów Władca Pierścieni i Hobbit

Położony na ponad 5tyś ha ogród botaniczny, który w 2014 roku zdobył prestiżową nagrodę - International Garden Tourism Award przyznawaną przez International Garden Tourism Network (IGTN).

Pomnik znajdujący się na Górze Gallerta w Budapeszcie, który upamiętnia wszystkich poległych za Węgry podczas II wojny światowej.
Niezwykłe miejsce położone w Bruce Peninsula National Park, okolice Tobermory. Główną atrakcją całego parku jest The Grotto czyli wielka jaskinia położona przy wybrzeżu. Osobiście polecam drogę plażą oraz powrót lasem (uwaga: plaża jest zbudowana z kamieni;)) Wycieczka z parkingu zajmuje około pół godziny, samo zejście do The Grotto wymaga odwagi oraz odpowiedniego poziomu fitnesu - nie dla amatorów.
Miejsce, które śmiało można określić jako turystyczne centrum Kudowy-Zdrój. Miejsce historyczne bo jego początki sięgają osiemnastego wieku, związane oczywiście z źródłami mineralnymi, dzięki czemu do dziś mieści się tu Pijalnię Wód Mineralnych. Wodę o specjalnym składzie chemicznym możecie testować za niewielką opłatą - jednak na terenie parku jest również darmowe źródło;) Latem pobliski park zamienia się w centrum wydarzeń kulturalnych - odbywają się tu liczne koncerty. Należy wspomnieć, że krótka wycieczka parkiem (za staw) doprowadzi nas do granicy z Republiką Czeską;) Plus za bardzo łatwy dojazd oraz dużo miejsc parkingowych. Szczególnie polecam kawiarnię Sissi, która mieści się w Pijalni Wód Minerlanych - idealne miejsce na wielki kawałek ciach i aromatyczną kawę!
Największe jezioro Nowej Zelandii, malowniczo położone w górach (na płaskowyżu wulkanicznym). Szczególnie polecam wchodni brzeg jeziora gdzie znajdziecie piękne plaże oraz w położone w pobliżu gejzery. Zachodnie wybrzeże jest dość strome (mało turystyczny region). Godne polecenia jest też samo miasto Taupo położone nas jeziorem, szczególnie okolice mariny.
Park narodowy położony stanie Utah w Stanach Zjednoczonych jest prawdziwą gratką dla fanów geologii i cudowną atrakcją, dla każdego kto lubi piękne widoki i rzeźbę natury. Prawie 60 mln lat temu obszar kanionu został zalany wodą, co spowodowało utworzenie mułu, piasku i wapna.Niedługo potem, na skutek ruchów ziemi, teren zaczął się wypiętrzać. Obecnie możemy podziwiać wspaniałe, wznoszące się ku górze skalne wieże o czerwono brunatnej barwie. Kanion może być zarówno oglądany z góry, jak i od środka, schodząc w dół trasami dla pieszych.
Bardzo ciekawa propozycja będąca niewątpliwie alternatywą dla każdego zoo w NZ. National Aquarium of New Zealand to miejsce związane przede wszystkim z rzekami, jeziorami oraz oczywiście oceanem. Możecie spotkać tutaj pingwiny (jeśli nie ma ich na wybiegu - trzeba poczekać na porę karmienia, trzy razy dziennie - na pewno wyjdą;)) Większość zbiorników ze zwierzętami jest odkryta więc można je podziwiać z kilku perspektyw. Oczywiście miejsce posiada również dwa ptaki KIWI!
Utrzymany w stylu miasta czyli ArtDeco pomnik który ma celebrować mężczyzn i kobiety pracujących na morzu. Podkreślić nie tylko fakt że jest to ciężka praca ale również niebezpieczna. Pominik znajduje się przy marinie obok National Aquarium of New Zealand. Warto zatrzymać się choć na chwilę spacerując w okolicach mariny. Duży plus za położenie!
Fontanna oddana miastu w 1996, położona malowniczo przy samej marinie oraz co istotne punkcie informacji turystycznej. Jest to ciekawa interpretacja tego co ma nam do zaoferowania region Hawke`s Bay. Przedstawione bowiem na niej motywy mają odzwierciedlać to co najlepsze w Napier i jego okolicy.
Położona malowniczo przy wybrzeżu statua reprezentująca rosnący w siłę i pracujący nad odbudową Napier. Statua została odsłonięta w grudniu 1971roku, czyli czterdzieści lat po trzęsieniu ziemi które nawiedziło miasto rujnując je doszczętnie. Jej autorem jest Frank Szimay
Położone w stanie Michigan źródło Kitch-iti-kipi swoją oryginalną nazwę zawdzięcza rdzennym mieszkańcom Ameryki, co w ich języku oznacza "lustro nieba". Inna nazwa to "The Big Spring". Jest to największe tego typu źródło w stanie Michigan (90 metrow dlugości, 50 szerokości, 12 głebokości) i jednocześnie bardzo słynna atrakcja turystyczna. Woda jest tak krystalicznie czysta, że gołym okiem możemy podziwiać dno i ryby znajdujące się w środku. Przy bliższych obserwacjach widać, jak na dnie intensywnie napływają nowe litry wody.
Jedną z atrakcji na skalę światową wyspy południowej Nowej Zelandii są Pancake Rocks położone w Punakaiki. Są to wielkie skały wystające z Morza Tasmana, swoim wyglądem przypominają porcję naleśników. Formacje oglądamy z tarasów widokowy, jest to niewątpliwa atrakcja gdyż możemy przyjrzeć się z bliska skałom, które formowane były przez miliony lat! Polecam oczywiście po zwiedzaniu porcję naleśników w restauracji obok parkingu
Niezwykle malowniczy park narodowy, znajdujący się w stanie Utah. Zajmuje powierzchnię blisko 600 km2 oferując oniemiałym turystom wspaniałe arcydzieła skalnej architektury. Znajdziemy tu niesamowite ściany różnobarwnych skał, ogrom unikatowych miejsc, czerwono-brązowe kaniony i ciekawe trasy. Po terenie parku jeździ darmowy bus, dzięki któremu możemy łatwo zobaczyć skrajnie położone atrakcje. Oprócz samego wędrowania wytyczonymi trasami dla pieszych możliwe jest także wykupienie przejażdżki konnej, wypożyczenie roweru, czy spływ kajakiem.
Cape Kidnappers to przylądek na południowo-wschodnim krańcu Napier (wschodnie wybrzeże Nowej Zelandii, wyspa pólnocna). Niesamowity szlak mierzący około 8km plażą wzdłuż Oceanu Spokojnego. Przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić godziny przypływu i odływu aby zdążyć bezpiecznie przejść całą drogę (ok 4 godzin).
Największa jaskinia świata: Hang Son Doong ma długość około 9 kilometrów, a największa z jej komór mogłaby pomieścić kilka wieżowców.Jaskinia znajduje się w wietnamskim Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang, który w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego UNESCO. Odkrył ją w 1991 roku niejaki Ho-Khanh, jednak profesjonalna ekipa zbadała ją dopiero w kwietniu 2009 r.Wcześniej okoliczni mieszkańcy bali się tam wchodzić z powodu dziwnych dźwięków dobywających się ze środka. Samo dojście do jaskini również nie jest łatwe, trzeba poświęcić na to około półtora dnia. Nie obejdzie się też bez użycia sprzętu wspinaczkowego.Największa z komór rozciąga się na długości około 5 km, ma 150 m szerokości i aż 200 m wysokości (dla porównania Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 237 metrów). Kompleks jest tak wielki, że posiada swój własny mikroklimat. Znajdziemy tam podziemny las oraz rzekę o długości 2,5 km. To właśnie ona była odpowiedzialna za dźwięki, które trzymały na dystans okoliczną ludność. Mało tego - występują tam również chmury.Jak w wielu jaskiniach, można spotkać tu nietoperze, lecz nie są one jedynymi lokatorami tego bajkowego miejsca. Las daje schronienie między innymi małpom i egzotycznym gatunkom ptaków. Prócz ogromnych głazów w Hang Son Doong znajdziemy też nienaturalnie dużych rozmiarów perły jaskiniowe (formy krasu podziemnego). Osiągają wielkość piłek do baseballa. Perły jaskiniowe najczęściej są rozmiarów ziarnka grochu, niekiedy osiągają obwód owocu wiśni.Jaskinię można odwiedzić, ale liczba zwiedzających jest mocno ograniczona. W tym roku do jej wnętrza będzie mogło zejść tylko 220 osób. Sama taka wyprawa nie należy też do najtańszych. Firma Oxalis, która je organizuje, życzy sobie za tygodniowy pobyt w największej jaskini świata 3 tys. dolarów.
Preikestolen, zwany również kamiennym pulpitem, to położony na wysokości 604 metrów nad poziomem morza klif i jednocześnie jedna z największych turystycznych atrakcji Norwegii. W ciągu samego tylko lata wdrapuje się tam niemalże sto tysięcy osób. Z wierzchołka Preikestolen, o powierzchni 625 metrów kwadratowych i niemalże pionowej krawędzi, można podziwiać Lysefjord. Klif o takim kształcie powstał ok. 10 000 lat temu w wyniku działalności silnego mrozu, który powodował pęknięcia w skale. W pęknięciach gromadził się lód, który dodatkowo przyczynił się do kruszenia skały. Nad tym samym fiordem znajduje się też inna turystyczna atrakcja – góra Kjerag, słynna z zaklinowanego między dwoma skałami głazu. Położenie tego miejsca i niesamowite widoki ściągają w to miejsce coraz większą liczbę turystów. Inną atrakcją tego miejsca są idealne wręcz warunki (przeszło 1000 metrów nad poziomem morza) do basejumpingu, czyli ekstremalnych skoków spadochronowych z położonych na dużych wysokościach obiektów. Jak dotąd Kjerag stał się miejscem ostatniego skoku dla dziewięciu śmiałków.
Old Faithful – słynny gejzer znajduje się w pierwszym parku narodowym na świecie Yellowstone i jest jedną z jego głównych atrakcji. Jego wybuch robi ogromne wrażenie: średnio co godzinę 45 tys. litrów wrzącej wody wyrzucane jest przez 5 minut na wysokość 30-45 metrów… Old Faithful jest aktywny nieprzerwanie od przynajmniej 200 lat, przyciągając rzesze turystów z całego świata – polecam wybrać się trochę wcześniej, by zająć jak najlepszy punkt widokowy. Warto! Dokoła gejzera znajduje się szlak prowadzący przez kilka mniejszych i mniej regularnych gejzerów, a w okolicy piękny hotel oraz punkty gastronomiczne.
JEziora Lustrzane to dwa niewielkie zbiorniki wodne, których położenie określa się jako "na drodze między TeAnau a Milford" czyli przy drodze Milford Road (wiem łatwo napisać, ale droga ma 120km). Jeziora znajdują się mniej więcej w połowie trasy, bliżej Milford, bardzo łatwo tu trafić z racji wielkich tablic informacyjnych przy jedynej prowadzącej do Milford drodze. Dojście do jezior zajmuje kilka minut z parkingu, ich niezwykły urok to fakt że w wodzie odbijają się Earl Mountains (masywy Apl Południowych). Widok jest niesamowity, niestety czasami kaczki zaburzają taflę wody i trzeba chwilę poczekać aby znów ujrzeć w niej góry.
Polynesian Spa w mieście Rotorua (Nowa Zeladnia) znajduje się w zestawieniu TOP 10 najlepszych SPA na świecie. Na darmo szukac tu jednak luksusów, swoją unikalność zawdzęczają wodzie którą zasilane są baseny. Woda podobno wymieniana jest każdego dnia, a baseny z racji jej składu chemicznego mają "magiczną" moc uzdrawiania chorób takich jak np reumatyzm. Temperatura oscyluje w okolicy 40stopni więc lepiej udać się tu wieczorową porą. Dużym plusem jest widok na Jezioro Rotorua.
Park Kuirau znajduje się w centrum miasteczka Rotorua (Nowa Zelandia) i stanowi jedną z jego największych atrakcji. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Jeziora Rotorua po którym pływają gromadnie czarne łabędzie (uwaga są agresywne) później szlak prowadzi do wyziewów siarki oraz basenów błotnych. Niewątpliwie geotermalne cuda zrobią wrażenie na każdym - ważne jest aby nie zbaczać jednak z wyznaczonych tras oraz unikać kontaktu ze zbiornikami wody (woda może mieć bowiem temperaturę nawet 80 stopni) Jak na razie wstęp na teren całego parku jest bezpłatny!
Park Te Puia znajduje się w miejscowości Rotorua (Nowa Zelandia, wyspa północna). To centrum zjawisk geotermalnych których doświadczyć można na każdym kroku. Niekwestionowaną atrakcją jest oczywiście gejzer Pohutu, wybuchający przynajmniej raz na godzinę, który wyrzuca z siebie wodę na wysokość ok 20m. Park to również miejsce spotkania z kulturą Maori (oferuje kilka przedstawień z muzyką obrazujących bogatą kulturę).
Złota Uliczka - słynna atrakcja Pragi. Znajdziemy na niej szereg malutkich domków, dobudowanych w XVI w. do zamkowych murów obronnych. Jak głoszą legendy, to tutaj pracowali alchemicy poszukujący kamienia filozoficznego - Żydzi pracujący dla skarbu, znajdujący w ten sposób schronienie za murami zamku. W rzeczywistości mieszkali tu strzelcy zamkowi, a potem ich malutkie domki zaczęli zajmować przeróżni rzemieślnicy. Obecnie domki są murowane (niegdyś drewniane) mają bajkowe, pastelowe kolory, na ulicy można usiąść przy aromatycznej kawie, czy odwiedzić sklepiki z pamiątkami. Spacerując złotą uliczką można się poczuć jak w innym świecie, atmosfera jest wyjątkowa dla tego miejsca, a zdjęcia przy tak malutkich domkach, wyglądają jak fotografie w krainie krasnoludków. Wstęp na Złotą Uliczkę jest płatny i to doysyć sporo. Wczesnym rankiem i późnym popołudniem (po 17.00) czasem można pospacerować po niej za darmo i tak właśnie zrobiłam będąc w Pradze. Obyło się bez kolejek i wielkich tłumów, a przeżycie tak samo wartościowe :-)
Amerykański symbol wolności, przedstawiający postać kobiecą trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę, na której umieszczono datę uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Wiele osób jest nią dosyć rozczarowanych - wielu spodziewa się "czegoś" większego. W rzeczywistości statua jest niewielka, a odwiedzenie jej z bliska dosyć kosztowne. Ale zdecydowanie polecam wybrać się na darmowy rejs promem na Staten Island, który przepływa niedaleko - można przez parę dobrych minut cieszyć się widokiem największego symbolu Nowego Jorku.
Coney Island - dla mnie miejsce kultowe, symboliczne dla Ameryki i jej kultury. Znajdziemy tu Luna Park, plażę, budkę z hot-dogami, gdzie co roku organizowany jest festiwal jedzenia ich jak największej ilości... Symbol pop kultury i kiczu. Coney Island, choć owiana złą sławą, nie wydaje się zbyt niebezpieczna. Dla mnie, to miejsce przesiąknięte kultem Amerykańskości i nie wyobrażam sobie wycieczki po Nowym Jorku bez zajrzenia w te strony.
Kolejka Linowa z Manhattanu na Roosevelt Island to mało znana atrakcja Nowego Jorku, a zdecydowanie warta polecenia! Bilet w jedną stronę kosztuje tylko 2 $, a podczas przejazdu możemy poobserwować ulice, mosty i rzekę Nowego Jorku z lotu ptaka. Widoki nocną porą jedyne w swoim rodzaju!
Zjawiskowe miejsce, jedyne w swoim rodzaju. Cena nie jest zbyt niska, ale warto. Najlepsza godzina do wejścia to 11-12 (najlepsze efekty świetlne). Zaskakujące kształty i kolory, do tego przewodnik indiański, pokazujący najciekawsze efekty świetlne. To koniecznie trzeba zobaczyć i obowiązkowo uwiecznić na zdjęciach.
Arches National Park to park narodowy położony we wschodniej części stanu Utah w USA. To właśnie w nim znajduje się słynny na cały świat łuk skalny (na zdjęciu). Cały park zdecydowanie warty zwiedzenia. Poza samymi formacjami skalnymi, znajdziemy w nim muzeum na temat mechanizmów powstawania łuków skalnych. Dla chętnych na obejrzenie z bliska najsłynniejszego łuku praktyczna porada - należy zarezerwować minimum godzinę na wejście trasą do samego łuku. Ale zdecydowanie warto!
Horseshoe Bend - miejsce, gdzie rzeka Kolorado “zawija się” w malowniczym kanionie “Glen Canyon” tworząc niepowtarzalny kształt podkowy. Cudowne barwy, zdecydowanie warto zobaczy! Szlak prowadzący do kanionu jest bardzo krótki i bardzo łatwy. Można co prawda, natknąć się na niewielkie wydmy piaskowe nie stanowią one jednak większych przeszkód na trasie. Jedyny minus to bardzo duże upały i problemy, jakie napotkamy chcąc ująć całą "podkowę" na zdjęciu - najlepiej próbować pod kątem i ze sporej wysokości, po wdrapaniu się na pobliskie skałki.
Wielki Kanion Colorado - konieczny punkt podróży po Stanach Zjednoczonych. Robi ogromne wrażenie, zarówno z platform widokowych, jak i schodząc w dół (nie koniecznie do samego końca - według mnie wystarczy zejść kawałek, by poczuć ogrom tego miejsca). Polecam także loty nad kanionem - przeżycie nie do opisania.
Nieopodal rzeszowskiego Dworca Głównego na starej bocznicy kolejowej możemy bezpłatnie i cało rocznie podziwiać tę piękną zabytkową lokomotywę TKt48.
Budynek rzeszowskiego Dworca Głównego znajduje się praktycznie w samym sercu miasta, dlatego nie sposób przebywając w Rzeszowie ominąć tę atrakcję.
Obszar górski Shirakami (Japonia) zawiera w sobie największy naturalny las bukowy na świecie, który został wpisany na liste światowego dziedzictwa UNESCO. Główna atrakcja parku są trasy wspinaczkowe, które prowadzą nas do wodospadów, jezior i szczytów górskich. Najbardziej popularną trasą jest ta, która prowadzi nas do wodospadu Anmon. Innym popularnym celem podróży jest Juniko, jest to seria małych stawów połączonych z trasa wspinaczkową ich ilość to 12. Kolejną z atrakcji to Kanion Nihon, japońska miniaturowa wersja Wielkiego Kanionu z Arizony ze ścianami pełnymi różnymi odcieniami brązu i szarości. Wszystkie te miejsca można zobaczyć poruszając się w obrębie jednego szlaku.
Park narodowy w Japonii, jego trzy najpiękniejsze jeziora powstały w wyniku napełnienia wodą kaldery - zagłębienie w stożku wulkanu. Z pewnością najsłynniejszym z nich jest Akan-ko, w którym znajdują się kolonie zaskakujących wyglądem glonów mariomo, które przypominają zieloną piłkę tenisową. Na północ od Akan-ko mieści się Mashuo-ko uważane a najpiekniejsze jezioro Japonii. Położone jest 315m n.p.m i odbijają się w nim skały wulkaniczne. Jezioro zazwyczaj jest zasnute mgłą, co przyczyniło się do powstania przesądu, który mówi o tym, że osobą która ujrzy jezioro bez mgły jest przeklęta. Trzecim jeziorem jest Kussharo, w okół którego jest mnóstwo onsenów z których można korzystać bezpłatnie. Na środku jeziora znajduję się małą wyspa.
Park obejmuje górzystą, środkową część wyspy Hokkaido. Słynie on z pięknych, ale trudno dostępnych dolin, urwisk, alpejskich łąk, malowniczych wodospadów oraz gorących źródeł, pośród których żyją m.in. niedźwiedzie brunatne. Powierzchnia parku wynosi 2 267,64 km², co daje mu pierwsze miejsce pod tym względem w Japonii. Na terenie parku znajduje się 4 onseny (gorące źródła), a każdy z nich powala swoją sceneria. Znajdują się w nim także 3 masywy gór wulkanicznych, a tworzą je stratowulkany. Dla wielbicieli wspinaczek park oferuję 19 szczytów, kótry każdy z nich mierzy ponad 2000 m. Pośród imponujących gór płyną rzeki, lśnią jeziora i wiją się długie wąwozy. Większość zboczy górskich porastają drzewa iglaste, a miedzy nimi można spotkać m.in. niedźwiedzia brunatnego, niedźwiedzia himalajskiego czy też sobola.
(Japonia, Hokkaido) W języków Ajnów (starodawny lud Japonii) ''shiretoko'' oznacza ''koniec świata'' i nie ma w tym przesady. Można zapakować namiot i ruszyć na kilkudniowy podbój najwyższego szczytu Rausu i nie spotkać nikogo. Miejsce dosłownie niedostępnym, bo zamkniętym dla turystów jest przylądek Shiretoko Misaki. Na półwyspie znajduję się wiele jezior i wodospadów, które pełne są ryb. Dzięki obfitości fauny morskiej w parku można spotkać niedźwiedzie brunatne. Wokół zbiorników wodnych można także zobaczyć bielika olbrzymiego, który żywi się rybami.
Park w Japonii,położony na wyspie Iriomote-jima (Japonia, Okinawa) , która wraz z innymi wyspami tworzy archipelag Yaeyama. Blisko 90% jej powierzchni to dzungla, a specyficzny klimat subtropikalny morki (średnia temperatur to 24C) sprawia, że rośnie tutaj wiele rzadkich roślin. Wszechobecny jest tutaj sakishimasu - drzewo, które korzenie przybierają niesamowite kształty. Na linii brzegowej wyspy znajduję się największa w Japonii rafa koralowa. Nieopodal Iriomote-jima lezy inna mała wysepka, która nazywa się Yubu, ma zaledwie 2km obwodu i jest prawdziwym tropikalnym rajem. Na wyspę można dotrzeć małym wozem ciągniętym przez wodnego bawoła.
Tekapo jest jednym z największych polodowcowych jezion na południowej wyspie Nowej Zelandii. Położone w bajecznym regionie Caterbury w samym sercu Rezerwatu Ciemnego Nieba wabi swoim urokiem miliony turystów. Przede wszystkim wrażenie zrobiła na mnie czysta, błękitna woda. Ogromnym plusem jest położenie - jezioro otoczone jest górami, wokół latem widać łany łubianu. Pejzaż dopełnia niewielki szary Kościół Dobrego Pasterza.
Jedyne miejsce na świecie, gdzie można oglądać małpy relaksujące się gorących źródłach. Park jest zamieszkany przez japońskie makaki zwane tez śnieżnymi małpami, które można oglądać z bliska, bez krat i szyb, co ciekawe małpy w ogóle nie zwracają uwagi na gości. Naturalnie karmienie i dotykanie małp jest zakazane. Obok basenu małp zamontowana jest kamera, która nadaje transmisję online. Nieopodal parku znajduje się ryokan (tania, tradycyjna, japońska baza noclegowa) w który można się zatrzymać. Wstęp kosztuję 500 yen.
Czy zastanawialiście się które miejsce na świecie można określić końcem świata. Niewątpliwie jest to Sterling Point w miasteczku Bluff. Najbardziej wysuniętym na południe punktem Nowej Zelandii jest malutkie miasteczko Bluff - brak tu co prawda większych atrakcji jest jednak całkiem przyjemne wzgórze widokowe i Sterling Point z charakterystycznym znakiem. Dalej jechać się już nie da – to miejsce określane jest jako koniec świata. Znak pozwoli nam na sprawdzenie jak daleko znajdujemy się od kilku światowych metropolii.
Zima na północyi zachodzi Japonii zwykle jest bardzo mroźna i śnieżna. W sam raz na zabawę w śnieżki i lepienie bałwana. I właśnie od tej ostatniej zabawy zaczęło się, gdy w 1950r. kilu uczniów z miejscowej szkoły wybrało się do parku Odori i zamiast bałwana ulepiło 6 śniegowych figur. Pomysł tak spodobał się mieszkańcom, że w następnym roku pojawiło się więcej amatorów rzeźbienia w śniegu i przybywało ich z roku na rok, aż w końcu uczniowska zabawa przemieniła się w miejską imprezę. Dziś jest to słynny na całym świecie doroczny Festiwal Śniegu. Co roku w czasie festiwalu Sapporo odwiedza ponad dwa miliony ludzi, którzy mogą podziwiać około 300 rzeźb.
Ta iddyliczna sceneria została stworzona przez bankiera Henry’ego Hoare’a II, którego ojciec w 1721 r. zbudował tutaj klasyczny dom, zaprojektowany przez architekta Colena Cambpella, pioniera angielskiego palladianizmu. Henry Hoare projektując ogród, był pod wpływem krajobrazów widzianych podczas swoich podróży oraz malarstwa Clauda Lorraina i Nicholasa Pousina, w których natura jest pokazana w świetlistych odcieniach, a punktami kluczowymi są posągi i klasyczne budynki. Najpierw kazał stworzyć trójkątne jezioro, potem zaczął sadzić drzewa liściaste i iglaste „w ustawione razem, w dużej ilości, jak cienie na płótnie”. We współpracy za swoim architektem, zaczął budować te klejnoty architektury ogrodowej, które można zauważyć podczas wycieczki wokół jeziora, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – Świątynia Flory (1744-46), Grota, Gotycki Dom, Panteon (1753-54), Świątynia Apolla wysoko wśród drzew i palladiański most. W 1765 r. Hoare nabył pochodzący z 1373 r. Civic High Cross z Bristol, co umożliwiło mu stworzenie całkowicie angielskiego obrazu jeziora, most Turf Bridge, Krzyża, a w tle wioski i kościoła w Stourton. Jego następcy do całej gamy egzotycznych egzemplarzy dodali kolejne rośliny. Na przeciwległym końcu „zewnętrznego okręgu” stoi Wieża Alfreda, trójkątna budowla z cegły, zbudowana w miejscu, gdzie Alfred Wielki wzniósł sztandar do walki przeciwko Duńczykom, choć bardziej prawdopodobne przypominający wstąpienie na tron Jerzego III i pokój w wojnie z Francją. Na szczycie wąskiej wieży znajduje się taras widokowy (206 schodów). Dodatkowo ogród może poszczycić się jednymi z największych rododendronów a Anglii. Ostatnie okazy tych roślin zostały posadzone ok. 1900r. Dom – składał się z centralnego budynku, otaczające go pawilony zawierające galerię obrazów i bibliotekę, zostały dodane przez następcę Henry’ego Hoare’a II – Sir Richarda Colta Hoare’a. Duża część zawartości domu została sprzedana w 1883 r., a w 1902 r. pożar zniszczył XVIII-wieczne wnętrza
Mr Simpson kupił rezydencję nad brzegiem morza w 1920 r. i przekształcił ją w swoje marzenie o pałacu ze wspaniałymi ogrodami. Powstała seria dziewięciu różnych ogrodów (włoski, skalny, wodny, japoński), które stanowiły o jego wspomnieniach z podróży. Ogrody rozciągają się na obszarze 15 akrów/6 ha e rozpadlinie między piaskowcowymi klifami. Słyną z kwiatów, które kwitną cały rok. Angielski Ogród ze wspaniałymi zachodami słońca, otwiera widok na port w Poole, Brownsea Island i Purbeck Hill. Aktualna wartość Ogrodów to 10 mln. Adres: 164 Canford Cliffs Road Poole Dorset BH13 7ES
Cmentarzysko kurhanowe znajduje się w pobliżu Leśniczówki Uniradze, na północ od Stężycy. Jest jednym z największych obiektów tego typu w Europie – odnaleziono tu ponad 3 tysiące kurhanów. Badania archeologiczne pozwoliły ustalić, że grzebani tu byli ludzie z większego obszaru – prawdopodobnie cmentarzysko miało niezwykle duże znaczenie. Przypuszcza się, że mogło to być dawniej znaczące miejsce kultu. Kurhany, czyli stożkowate nasypy z kamieni, były bardzo popularną metodą grzebania zmarłych, aż do pojawiania się chrześcijaństwa na tych terenach. Te w Uniradzach obecnie posiadają średnicę od metra do dwóch i są wysokie na 0,5 metra. W wyniku badań archeologicznych ustalono, że groby są bogato wyposażone, a odnalezione szczątki zachowały się w dobrym stanie – datowane są na wczesne średniowiecze. W czasie prac natknięto się jednak i na większe i starsze obiekty – 3 metrowej wysokości i 20 metrowej średnicy, z II tysiąclecia p.n.e.
Most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie (do 2014 Most Północny) − drogowy most wantowy (jednopylonowy, podwieszany na stalowych linach) przez rzekę Wisłok w Rzeszowie łączący ul. Rzecha z ul. Lubelską, otwarty 7 października 2015 roku, w ciągu planowanej Trasy Północnej. Most jest alternatywą dla północnej obwodnicy Rzeszowa.
Po lewej stronie ulicy Mickiewicza, pośrodku niewielkiego pagórka niedawno nazwanego Placem Cichociemnych, stoi rzeźba Przejście 2001, niezwykła kompozycja z metalu, autorstwa Józefa Szajny, rodowitego rzeszowianina.
Most Narutowicza w Rzeszowie − most przez rzekę Wisłok w Rzeszowie, łączący ulicę Naruszewicza oraz ulicę Wierzbową.
Położony w Przesiece 600 m n.p.m przy ul. Brzozowe Wzgórze 8B. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. To nie tylko oaza ciszy i spokoju, ale również przepiękny ogród, po którym spaceruje się z wielką przyjemnością. Na powierzchni 1,5 ha znajduje się bogaty zbiór roślin ozdobnych pośród których znajduje się siedem stawów, strumienie oraz 6m wodospad.Do budowy ogrodu wykorzystaliśmy ok. 50000 ton różnorodnego kamienia. Do Ogrodu prowadzi ogromna drewniana główna brama wejściowa zwana TORI, Urozmaicona linia ścieżek pozwala na dotarcie do atrakcyjnych miejsc Ogrodu, otwierając przed zwiedzającymi coraz to nowe widoki, zapraszając do zatrzymania się i chwili medytacji. Centralną część Ogrodu stanowią dwa wodospady oraz łączący je staw. Pierwszy wodospad zwany męskim ma wysokość ok.6m, drugi wodospad zwany żeńskim ma znacznie łagodniejszy charakter jest niższy a woda łagodnie spływa pieszcząc kamienie. Poza bogatą roślinnością obejmującą wiele gatunków drzew i krzewów, klimat ogrodu budują kamienne kompozycje : latarnie, ścieżki, mostki, plaże a także wodospady (męska - rwąca i żeńska - spokojna) skomponowane zgodnie z zasadami tworzenia japońskich ogrodów.
najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 70 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli 28,46%. Głównym grzbietem gór przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Czech.Karkonosze położone są w Sudetach Zachodnich, stanowiąc ich centralną część. Od północy graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od północnego wschodu poprzez Przeł. Kowarską z Rudawami Janowickimi, od wschodu ze wzgórzami Bramy Lubawskiej (Kotliną Kamiennogórską), od południowego wschodu poprzez Przełęcz Lubawską z Górami Kruczymi, od południa z Podgórzem Karkonoskim i od zachodu poprzez Przeł. Szklarską z Górami Izerskimi.
Sigirija (w wolnym tłumaczeniu "Lwia Skała") - stanowisko archeologiczne w Sri Lance, znajdują się tam ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych podczas panowania króla Kassapy (473–491) na szczycie 180-metrowej skały. Sigirija jest jedna z siedmiu miejsc w Sri Lance na Liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Skała to ogromna bryła magmy - pozostałość po dawno wygasłym i zapadniętym wulkanie. Położona na względnie płaskiej wyżynie jest widoczna z odległości wielu kilometrów. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fundamenty pałacu i umocnień, a na ścianach skalnych dobrze zachowane malowidła przedstawiające - jak się można domyślać - damy dworu lub nałożnice królewskie. Zrekonstruowano początkową partię schodów, które wychodzą spomiędzy dwóch kamiennych lwich łap. Dla wygody turystów zbudowano też wygodne schody na stalowej konstrukcji.
"Urania-Weltzeituhr to symboliczny zegar pokazujący aktualny czas w 24 strefach czasowych świata znajdujący się w Berlinie na Alexanderplatz. Ma on formę dwudziestoczterościanu osadzonego na metalowej podstawie o wysokości 2,7 metra. Konstrukcja jest zwieńczona ażurowym modelem Układu Słonecznego. Zegar pełni rolę miejsca spotkań berlińczyków i turystów." Jest to jeden z symboli Berlina, który robi na mnie duże wrażenie. Znajduje się na jednym z najbardziej popularnych placów w Berlinie, czyli Alexanderplatz. Miejsce to jest uczęszczane liczne przez turystów, a zegara nie sposób nie zauważyć. Na żywo robi duże wrażenie, w szczególności w słoneczne dni.
Narodowe Forum Muzyki to nowoczesny kompleks sal koncertowych mieszczących się we Wrocławiu oraz nazwa instytucji kultury powstałej w 2014 roku z połączenia Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Jest to obecnie jeden z najnowszych budynków w mieście, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Budynek na żywo robi bardzo duże wrażenie, nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim wewnątrz. Narodowe Forum Muzyki to nie tylko miejsce gdzie możemy udać się na koncerty ale również uczestniczyć w muzycznych festiwalach.
Ogród Zoologiczny to jedno z najbarwniejszych miejsc tego miasta. Znajduje się on na najbardziej zielonych terenach miasta, tzw. Pasiece. Wokół ZOO znajduje się obszerny park, w którym można ciekawie spędzić czas nie tylko na spacerach, ale również bardziej aktywnie np. na rowerze czy rolkach. Ogród Zoologiczny w Opolu otworzony został w 1930 roku. Od tego czasu w ZOO bardzo dużo się zmieniło, obecnie ma on powierzchnię ponad 20 ha. Znajduje się w nim bardzo wiele gatunków zwierząt. Podczas zwiedzania tego miejsca mamy okazję nie tylko zobaczyć zwierzęta na wybiegach ale również podglądać karmienie goryli czy trening fok. CENY BILETÓW: Cennik obowiązuje od 01.05.2015r. 1. bilet normalny - 15 zł 2. bilet ulgowy - 10 zł 3. roczny bilet wstępu: bilet normalny 100 zł bilet ulgowy 60 zł 4. bilet dla uprawnionego posiadacza karty "OPOLSKA RODZINA" - 1 zł podobne karty np. "Opolska Karta Rodziny i Seniora" nie są honorowane. 5. bilet rodzinny (2+3) - 50 zł
Wrocławskie wyścigi konne to bardzo dawna tradycja, która sięga średniowiecza. Głównym miejsce, gdzie owe wyścigi się odbywały i odbywają do dzisiaj jest Tor Wyścigów Konnych - Partynice. Miejsce spotkań nie tylko zamożnych ale przede wszystkim rodzin z dziećmi, dla którego obecnie na Partynicach jest wiele atrakcji. W okresie letnim na Torze Wyścigów Konnych odbywają się nie tylko gonitwy koni, ale również pikniki i wiele innych atrakcji, w których można uczestniczyć bezpłatnie.
Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha, znajduje się na wysokości 853m n.p.m. i położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! Na terenie Błędnych Skał kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut, na zwiedzanie należy przeznaczyć ok. 1 godziny.
Rezerwat przyrody "Paraszyńskie Wąwozy" zajmuje powierzchnię ponad 55 hektarów. Leży on na terenie Nadleśnictwa Strzebielino. Chroni źródliskowe i leśne zbiorowiska bogate w rzadkie gatunki fauny i flory. Prze rezerwat prowadzi ścieżka edukacyjna z różnicą wzniesień na trasie dochodzącą do 140 metrów!!! Niewątpliwą atrakcją "Paraszyńskich Wąwozów" jest platforma widokowa na Jeleniej Górze /211 m n.p.m. /. Roztacza sie z niej wspaniały widok na pradolinę Łeby-Redy.
Roraima znajduje się w Parku Narodowym Canaima na granicy Wenezueli, Gujany i Brazylii. Jest jedną z dwóch udostępnionych do zwiedzania tepui. Razem z okolicznymi górami tego typu uważana jest za jedną najstarszych formacji geologicznych na Ziemi, pamiętającą jeszcze erę prekambryjską. Można powiedzieć, że czas się tutaj zatrzymał. Formy skalne i endemiczne rośliny przypominają świat sprzed ponad półtora miliarda lat. Jedna trzecia z nich nie występuje nigdzie indziej na świecie. Mieszkają tutaj również nieliczne zwierzęta. Jednym z takich rzadkich gatunków jest czarna żaba, której podobny gatunek występuje w Afryce. Wspinaczka na samą górę nie jest łatwa, ale da się to zrobić bez pomocy lin. Niezbędny będzie jednak przewodnik. Sama podróż zajmie ok. 5 dni. Droga (zwana Paratepui) wiedzie przez naturalną rampę skalną, która utworzyła się na jednym zboczu. W trakcie wędrówki trzeba przekroczyć kilka razy nurt rzeki o własnych siłach. Z uwagi na panującą tutaj często mgłę, najbardziej niebezpieczny jest pobyt na samej górze. W takich warunkach bardzo łatwo stracić orientację, a warto nadmienić, że jest się tu gdzie gubić. Płaskowyż na szczycie Roraimy ma 700 km2.
ogród Yuyuan
Czerwony Teatr - przedstawienie
plac Bramy Niebiańskiego Spokoju
Jeżeli lubisz śnieg i nie masz klaustrofobii to Tateyama Kurobe Alpine Route jest miejscem, które z pewnością chciałbyś odwiedzić.Główną atrakcją 90-kilometrowej trasy w Północnych Alpach Japońskich jest wysoki na 20 metrów śnieżny korytarz, który każdego roku przyciąga w to miejsce tysiące turystów z całego świata.Niezwykłe zjawisko jest efektem wyjątkowo obfitych opadów śniegu, które mają miejsce od kwietnia do czerwca każdego roku. Gdy tylko biała pokrywa powoli zaczyna zasypywać to miejsce, władze wysyłają specjalne maszyny, które doskonale sobie radzą z odśnieżeniem drogi.
Miasto w południowej Italii, którą charakteryzuję się niebywałą linią brzegową. Na stromych klifach, które wychodzą w głąb morza niczym dwa ramiona zbudowane zostały wysokie budynki mieszkalne. Pomiędzy tymi ramionami skał i budynków znajduję się mała plaża z akwamarynową wodą, która przyciąga setki ludzi. Architektura miasta idealnie pasuję do naszych wyobrażeń gdy myślimy o Włoszech.
Las Aokigahara zwany zbiorowym grobem samobójców - położony jest w Japonii u podnóża góry Fuji.Mieszane gęstwiny i podłoże z lawy utrudniają poruszanie się, a zagęszczenie drzew powoduje, że wewnątrz lasu panuje bezwietrzna atmosfera i cisza. Nie wiadomo dlaczego, ale las ten szczególnie upodobał się samobójcom, rocznie około 100 ludzi popełnia tam samobójstwo. Atmosferę śmierci można już odczuć już na wejściu do lasu, gdzie można zauważyć tabliczki, skierowane są do przyszłych samobójców, które mówią m.in. "Zastanów się raz jeszcze!" lub "Proszę, skontaktuj się z policją, nim postanowisz się zabić!". Po całym lesie porozrzucane są liczne przedmioty, butelki po alkoholu, ubrania, portfele, policja stara się regularnie przeszukiwać las by odnaleźć ewentualnych wisielców, jednakże mimo ich starań, raz po raz zauważamy szczątki ludzi, czaszki, kości tym samym wpędzają w depresyjny nastrój. Ciała tych, których nie udało się odnaleźć są pożerane przez miejscową zwierzynę, a szczątki roznoszone po całym lesie. Las Aokigahara zwany także "Morzem Drzew" słynie jako jedno z najbardziej mrocznych i przerażających miejsc. Nawet gdyby desperat w ostatniej chwili chciał zmienić decyzję i potrzebowałby ratunku, żadne krzyki i wzywanie pomocy mu nie pomogą. Gęstość lasu i potężne konary tworzą naturalną barierę dźwiękową, dzięki czemu wszelkie hałasy z zewnątrz są wygłuszone. Do stycznia 2009 roku liczba ofiar wynosiła 2305, zaś już w styczniu 2010 roku zwiększyła się do 2645 osób. Prawie jedna osoba dziennie popełniła w "Morzu Drzew" samobójstwo.
Suzuki, mały sklepik z papierosami na obrzeżach Tokio, który przyciąga setki turystów i mieszkańców miasta. Wszystko za sprawą najlepszego sprzedawcy na świecie - uroczego pieska rasy Shiba Inu, który łapka otwiera okienko sklepowe dla swoich klientów. Piesek, który mieszka w sklepiku ze swoim właścicielem, przyciąga zarówno regularnych klientów jak i turystów z całego kraju, którzy przychodzą kupić paczkę papierosów lub jakąś przekąskę i przywitać się z czarującym sklepikarzem.
Kanamara Matsuri to tradycyjnie obchodzone w japońskim mieście Kawasaki Święto Płodności. Celebrowanie odbywa się co roku na początku wiosny i wiąże się z wyjściem na ulice tłumów ludzi dzierżących w dłoniach figurki penisów – od małych (np. w formie lizaków) po monstrualne posągi męskich genitaliów. Festiwal wywodzi się z legendy, w której to pewien kowal na zmówienie pewnej kobiety wykuł żelaznego penisa(którego można podziwiać z świątyni w Kawasaki). Penis ten był jej bardzo potrzebny gdyż w jej waginie zagnieździł się demon, który wykastrował kilku mężczyzn, więc kobieta wymyśliła, że musi mieć żelaznego penisa, żeby pokonać demona i to pomogło. Aby uwiecznić tą historie została wybudowana świątynia i odbywa się corocznie festiwal na cześć żelaznego penisa w każdą pierwszą niedzielę kwietnia. Obecnie wierni zjeżdżają się tam by prosić bóstwa o pomoc w walce niepłodnością i wszelkimi chorobami wenerycznymi.
Bambusowy las Sagano znajduje się na terenie popularnego wśród turystów obszaru Arashiyama, na obrzeżach miasta Kioto. Już ponad tysiąc lat temu to wspaniałe miejsce odwiedzały rodziny japońskich arystokratów.Kiedy świeci słońce i jest łagodny wiatr powoduje że drzewa kołyszą się delikatnie co wygląda bardzo malowniczo.
Wodny bus to niecodzienny środku komunikacji, który oprócz przemieszczenia nas z punktu A do B daje nam możliwość podziwiania miasta z innej perspektywy. Koszt biletu zależy od długości trasy jaką chcemy zrobić, ale jest to mniej więcej około 1200yen miedzy 2 stacjami.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 110 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 126 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 311 Sprawdź