Treść główna

Gmach Rektoratu PAM w Szczecinie

E
 
4.7 (1)
0
Gmach Rektoratu PAM w Szczecinie
Obiekt powstał w latach 1901-1904. Wybudowany został w stylu północno – niemieckiego renesansu, z oszczędnym, jednak bardzo sugestywnym detalem – rzeźbione opaski okienne zwieńczenia i gzymsy z czerwonego piaskowca wezerskiego silnie kontrastują z szarym gruboziarnistym tynkiem. Wszystkie elementy z piaskowca są rzeźbione i niewątpliwie posiadają wartość historyczną. Dolna cokołowa część budynku jest zdobiona ciemnoczerwonym szwedzkim granitem. Projekt wykonał Adolf Wilhelm Meyer-Schwartau – architekt, który był twórcą m.in. Muzeum Narodowego przy wałach Chrobrego w Szczecinie oraz współtwórcą koncepcji urbanistycznej Wałów Chrobrego – znanej wizytówki Szczecina. Gmach Rektoratu PAM zbudowany został na nieregularnym planie z wieloma ozdobnymi wstawkami i wykuszami, licznymi załamaniami oraz więżą, której smukłość spotęgowana jest usytuowaniem budynku tuż obok wysokiej skarpy schodzącej w stronę ulicy Dworcowej. Pomimo upływu czasu gmach należy do najważniejszych dominat w architektonicznej sylwetce miasta. Gmach Rektoratu PAM z racji walorów historycznych i artystycznych podlega prawnej ochronie. Wpisany jest do rejestru zabytków PSOZ w Szczecinie (nr rej. 1128, nr dec. KL.3-3340/87/90 z dn. 21.06.1990 r.).

Gmach Rektoratu PAM w Szczecinie - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
(Updated: Luty 08, 2016)
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Idąc lub jadąc tramwajem z dworca kolejowego w kierunku centrum miasta, warto zwrócić uwagę na bardzo ciekawy budynek mijany po prawej stronie. Obiekt o pięknej architekturze przypomina mi zamek z bajki. Często przechodzę obok i zawsze przykuwa on moją uwagę.
Ocena łączna 
 
4.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa