Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Lotnisko w Gdańsku

Znajdź nas w social mediach

 

gdansk_logoPort Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest jednym z trzech najważniejszych, obok Warszawy i Krakowa, lotnisk międzynarodowych w Polsce. Na jego pozycję wpływa dobrze rozwinięta siatka połączeń krajowych i międzynarodowych. Lotnisko położone jest w gdańskiej dzielnicy Matarnia nieopodal wsi Rębiechowo, od której wzięło swoją pierwotną nazwę, w dogodnej lokalizacji od centrów miejskich Gdańska (10 km), Sopotu (10 km) i Gdyni (23 km). Ciekawostką jest to, że Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy jest zapasowym lotniskiem dla warszawskiego Okęcia. Lotnisko w 2008 roku obsłużyło prawie 2 mln pasażerów. Pod względem ilości przewiezionych pasażerów w 2008 roku zajmowało czwarte miejsce w Polsce po Warszawie, Krakowie i Katowicach.

 

Początki cywilnego portu lotniczego w Gdańsku są datowane na 1919 rok, kiedy to na bazie lotniska wojskowego położonego we Wrzeszczu (dawnym Langfuhr) powstał port cywilny, administrowany przez Senat Wolnego Miasta Gdańsk. W okresie międzywojennym stał się portem o międzynarodowym charakterze. Port w Rębiechowie, wybudowany od podstaw, został oddany do użytku 2 maja 1974 roku. W 1997 roku oddano nowy terminal, zaś w 2004 roku nadano mu imię byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy.

Do dyspozycji pasażerów jest jeden terminal pasażerski, nowoczesny czterokondygnacyjny budynek z pełną infrastrukturą, który został zaprojektowany w duchu współczesnej architektury. Posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Terminal pasażerski Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy oferuję pasażerom bardzo szeroką gamę usług oraz punktów handlowych, dzięki czemu jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom, jakie stawiają przed nim przewoźnicy, ich pasażerowie oraz pozostali jego użytkownicy. 

gdansk1
Gdanskie lotnisko nosi imię Lecha Wałęsy
Fot. Wikipedia

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu +48 58 348 11 11 lub + 48 58 348 11 63.

Informacja turystyczna znajduje się na parterze terminala, punkt otwarty jest codziennie od 7:00 do 17:00 i udostępnia pasażerom informacje na temat Trójmiasta i okolic. Można tu także zarezerwować hotel.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodu. Biura agencji wynajmu znajdują się na parterze terminalu. Do dyspozycji pasażerów są:

 • AutoŚwiat – Polska, tel. +48 58 348 14 96
 • AVIS, tel. +48 58 348 12 89
 • Budget, tel. +48 58 348 12 98
 • Europcar, tel. +48 58 3419843
 • Hertz,tel. +48 58 349 48 08
 • National Car Rental,tel. +48 665 301 706
 • Sixt, tel. +48 58 348 14 55
 • Travel Euroland, tel. +48 501 177 504
 • Dollar Rent A Car,tel. +48 58 348 14 57

Firma Poland Car Parking obsługuje parkingi na terenie portu. Dostępne parkingi to: parking godzinowo-dobowy „czerwony”, dwa parkingi dobowe: „zielony” i „żółty”, parking wielodobowy „niebieski”. Płatność przed wyjazdem można uregulować w kasach automatycznych. Cennik dostępny jest na stronie lotniska. Dla pasażerów tanich linii dostępny jest rabat 60% przy okazaniu ważnego biletu lub karty pokładowej (warunek konieczny). Kartę pokładową lub ważny bilet należy okazać obsłudze recepcji parkingu przed dokonaniem opłaty za parking.

Komunikacja

Lotnisko położone jest zaledwie 10 km od centrum Gdańska, 11 km od centrum Sopotu i 23 km od centrum Gdyni. Zarówno indywidualni pasażerowie, jak przewoźnicy ładunków mogą z łatwością dojechać dzięki dobrym połączeniom drogowym. Dojazd z Gdyni jest możliwy obwodnicą trójmiejską, drogą ekspresową nr 28 (E28) kierując się na drogowskazy „Port Lotniczy”. Dojazd z Gdańska również odbywa się obwodnicą trójmiejską zgodnie z oznaczeniami.

TAKSÓWKI

Postój taksówek znajduje się przed wejściem do terminalu pasażerskiego i obsługiwany jest przez CITY PLUS TAXI tel. 058 19686.

TRANSPORT KOLEJOWY

Port lotniczy posiada własną bocznicę kolejową, co pozwala na wykorzystanie go do obsługi większych partii ładunków ekspediowanych drogą powietrzną. W planach jest budowa połączenia szynowego (kolejowego lub tramwajowego) łączącego port lotniczy z centrum Gdańska i ewentualnie z planowanym portem lotniczym Gdynia – Kosakowo.

Pasażerowie dojeżdżający do Trójmiasta pociągiem mogą skorzystać z połączeń autobusowych. Z Gdańska Głównego jest to przyspieszona linia B oraz linia nocna N3. Z dworca we Wrzeszczu odjeżdża autobus linii 110. Z Gdyni Głównej kursuje bezpośredni autobus na lotnisko - linia 510.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Komunikację z portem lotniczym utrzymuje miejska komunikacja autobusowa:

 • do centrum Gdańska, linia B; do dworca PKP/PKS Gdańsk Główny,
 • do Gdańska-Wrzeszcza, linia 110; do dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz,
 • do Gdyni, linia 510; przez przystanek SKM Gdynia Redłowo do dworca PKP/PKS Gdynia Główna,
 • nocą kursuje do dworca Głównego w Gdańsku linia N3.

Więcej informacji na stronach: www.zkm.pl i www.zkmgdynia.pl.

TRANSFERY

Lotnisko obsługują także prywatni przewoźnicy autobusowi:

 • Interbus oferuje transfery na lotnisko z Braniewa, Fromborka, Elbląga, Gdańska, www.inter-bus.com.pl,
 • Wagner Auto Service oferuje transfery z Olsztyna, Ostródy, Elbląga i Gdańska, www.przewozy-gdansk-lotnisko.pl,
 • Airportbus - oferuje przewozy z cenrum Gdańska na lotnisko, www.airportbus.com.pl.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.airport.gdansk.pl

Adres

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
ul. Słowackiego 200
80-298 Gdańsk

Główni przewoźnicy

Lotnisko w Gdańsku obsługuje tanie linie lotnicze oraz regularne linie lotnicze, między innymi: Austrian, Air Kanada, Wizzair, Ryanair, LOT, Finnair, SAS, Lufthansa, Norwegian, SunAir, Swiss, Sky Airlines.

 

 

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź