Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Gdańsku

Znajdź nas w social mediach

Gdańsk znany jest większości z nas jako miejsce narodzin "Solidarności", dowodzonej przez Lecha Wałęsę, którego imię nosi gdańskie lotnisko. Niewiele osób wie jednak, że znajdujące się tutaj tablice z 21 postulatami MKS, zostały wpisane przez UNESCO na listę Pamięci Świata.

Gdańsk był jednym z miast, w których rozgrywane były mecze podczas mistrzostw koszykarek EuroBasket Women 2011. Odbędą się tu także mecze podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.

Ciekawostki

 • Historia
  Gdańsk to miejsce narodzin Solidarności
 • Ciekawe atrakcje turystyczne
  Krzywy Dom
 • Sport
  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012
 • Sławni ludzie
  Jan Heweliusz - astronom
 • Symbol miasta
  Fontanna Neptuna
 • Naj...
  Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP w Gdańsku to największa średniowieczna świątynia z cegły w Europie

Powszechnie wiadomo, że Gdańsk pełni funkcje portowe, ale trudno się domyślić, że przed II wojną światową był on uznawany za istotny ośrodek sportów zimowych w Północnej Polsce. Świadczy o tym wspaniała skocznia narciarska usytuowana w Dolinie Radości. Po wojnie o skoczni niestety zapomniano.

Co łączy Gdańsk z włoską Pizą? W obu miastach znajdziemy krzywe budynki. Gdańsk ma swój Krzywy Dom, położony na gdańskim Głównym Mieście. Ten oryginalny dom mieszkalny zlokalizowany jest na rogu ulic Lawendowej i Świętojańskiej, a swoje znaczne nachylenie (nawet 50 cm od pionu) zawdzięcza bardzo złej strukturze podłoża, które nie jest w stanie utrzymać ciężaru konstrukcji.

Jedną z ciekawszych opowieści związanych z miastem jest historia wiążąca się z rzeźbą psa, wystającą z elewacji kamienicy umiejscowionej przy zbiegu ulic Św. Trójcy oraz Okopowej. W położonej tu, mocno zniszczonej upływem czasu chacie, w towarzystwie oddanego psa, mieszkał niegdyś samotny staruszek. Katastrofa budowlana, jaka stała się udziałem rudery, przysypała zwałami gruzu jedynego mieszkańca.Wierny pies z wielkim poświęceniem uczestniczył w akcji ratunkowej. Rozgrzebując sterty desek i kamieni dzielny czworonóg uratował życie właścicielowi, sam natomiast przegrał walkę z wyczerpaniem. W fasadzie kamienicy, zbudowanej na miejscu starej chaty, historię bohaterskiego psa upamiętnia rzeźba.

Wśród wielu słynnych gdańszczan warto wspomnieć o Janie Heweliuszu - jednym z największych polskich astronomów.

Gdańsk to przepiękne miasto, które niejednym może jeszcze zainteresować. Aby przekonać się na własne oczy, co miejsce to ma do zaoferowania turyście, warto wybrać się do Gdańska.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź