Poza wydeptanym szlakiem – najpiękniejsze miejsca w RPA

Cudowne plaże, soczysta zieleń parków narodowych, piękne góry i miejsce spotkania dwóch oceanów – to wszystko i wiele więcej można zobaczyć w RPA. Jakie są najpiękniejsze miejsca w RPA? Przed Tobą cała lista, która jest jedynie drobnym fragmentem atrakcji dostępnych na terenie tego kraju. Zaczynamy!

Park Narodowy Krugera, czyli Wielka Piątka czeka!

Park Narodowy Kruger znajduje się w Limpopo. To jeden z największych parków narodowych RPA. Zajmuje powierzchnię około 2 milionów hektarów. To idealne miejsce na safari, gdzie spotkać można wielką piątkę Afryki: słonie, lwy, bawoły, nosorożce i lamparty. Organizowane wyjazdy są jedną z największych atrakcji turystycznych RPA. Nie sposób odmówić sobie przyjemności zobaczenia niesamowitej flory i fauny na żywo.

Park można odwiedzać przez cały rok. Temperatury wahają się od 23 stopni Celsjusza w zimie do ponad 30 stopni w lecie. Najpiękniejsze miejsca w RPA są zazwyczaj chronione prawnie przez kłusownikami, jednak trudno jest pilnować tak rozległego terenu, dlatego nadal zdarzają się przypadki polowań na tym terenie.

słonie u wodopoju na safari
Fot. Shutterstock

Kanion rzeki Blyde, królestwo zieleni

Rezerwat przyrody obejmujący kanion rzeki Blyde w Mpumalandze jest uznawany za jedno z najbardziej zielonych miejsc na Ziemi. Wymieniając najpiękniejsze miejsca w RPA nie sposób o nie nie wspomnieć. Rzeka utworzyła długi na 33 km kanion, gdzie nadal dominuje dzika przyroda, a natura utworzyła zapierające dech w piersiach widoki. Obszar objęty ochroną obejmuje aż 29 hektarów powierzchni.

W rezerwacie kanionu rzeki Blyde dominują niesamowite formacje skalne. Można zobaczyć niezwykłe cylindryczne baseny wyżłobione przez wodę, a jedne z najpiękniejszych widoków rozciągają się z punktu widokowego o nazwie Okno Boga. W zależności od miejsca, na własne oczy można podziwiać dzikie zwierzęta, w tym hipopotamy, małpy, krokodyle, zebry, bawoły i wiele innych.

zielony kanion rzeki Blyde w RPA
Fot. Shutterstock

Góra Stołowa, symbol Kapsztadu

Góra Stołowa znajduje się na południowym krańcu Przylądka Dobrej Nadziei. Mierzy 52 km długości i 16 km szerokości. Na jej szczyt prowadzi kolejka linowa. Ze szczytu rozciąga się panorama na cały Kapsztad, Zatokę Stołową, wyspę Robben i Atlantyk.

Na obu krańcach góry znajdują się charakterystyczne formacje skalne: Diabli Szczyt i Głowa Lwa. Sama góra jest jednak w zasadzie płaska, skąd też wynika jej nazwa. Jest to tak znane miejsce, że na jego cześć nazwano nawet gwiazdozbiór. Warto wjechać na Górę Stołową zarówno za dnia jak i w nocy, kiedy miasto poniżej błyszczy milionami świateł.

widok z góry na Kapsztad
Fot. Shutterstock

Wyspa Robbena z mroczną przeszłością

Wyspa Robbena została wpisana w całości na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Niegdyś było to miejsce zesłania więźniów politycznych i kryminalnych, a nawet osób chorych na trąd czy mających problemy psychiczne. Wystarczy odbyć krótką podróż promem z Kapsztadu, by znaleźć się na wyspie. Wyrok dożywotniego więzienia odsiadywał na wyspie Nelson Mandela.

Zwiedzanie wyspy zajmuje zazwyczaj 4 godziny. Oprócz mrocznej historii, Wyspa Robbena to także świetne miejsce na podziwianie panoramy Kapsztadu z nieco innej perspektywy.

widok z góry na wyspę robbena, kapsztad rpa
Fot. Shutterstock

Hermanus, wielorybi zakątek

Zobaczenie wielorybów na żywo nie jest łatwym zadaniem. Ale w RPA jest to wykonalne właśnie w Hermanus. Od lipca do listopada w okolicznych wodach trwa sezon godowy wielkich ssaków. W tym czasie wielu turystów i zapalonych przyrodników udaje się z rejs, by z bliska przyjrzeć się wielorybom.

W samym miasteczku znajduje się muzeum poświęcone wielorybom. Dodatkowo Hermanus słynie z pięknych piaszczystych plaż, które zyskały uznanie na całym świecie (mają przyznaną odznakę Błękitnej Flagi, co oznacza, że są niezwykle czyste). To wyróżnienie znacząco wpłynęło na rozwój miasta. Najpiękniejsze miejsca w RPA zazwyczaj mogą się poszczycić właśnie dbaniem o naturę i środowisko.

ogon wieloryba wynurzający się z wody
Fot. Shutterstock

Jaskinie Cango, podziemne cuda natury

Wielbiciele chłodu znajdą ukojenie od upałów w jaskiniach Cango. W ich wnętrzu kryją się niezwykłe formacje skalne utworzone przez wodę i erozję. Stalaktyty, stalagmity i inne tworzą niezapomniany widok. Zwiedzanie jaskiń jest możliwe codziennie, jednak należy pamiętać, że turyści są wpuszczani w wyznaczonych grupach, by chronić wnętrze przed nadmiernym ociepleniem i oddziaływaniem ludzi.

Główna grota jest zazwyczaj wymieniana na listach grupujących najpiękniejsze miejsca w RPA. Cały system komór, jaskiń i grot ma ponad 4 km długości, jednak turystom udostępniona jest zaledwie jedna czwarta całości.

ludzie w oświetlonej jaskini
Fot. Shuttestock
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
24,237ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze