Porto! Atrakcje poza zwiedzaniem, czyli kilka sposobów na aktywny wypoczynek

Porto to nie tylko zabytki. Kiedy polecisz do Porto, atrakcje mogą przyprawić o zawrót głowy. Co koniecznie trzeba zrobić w mieście, by w pełni poczuć klimat miasta? Odpowiedź znajdziesz poniżej. I wiąże się ona z samymi przyjemnościami.

Północną Portugalię mogliśmy zobaczyć na własne oczy dzięki wyjazdowi prasowemu organizowanemu przez Wizz Air i Portugalską Organizację Turystyczną. Z okazji świętowania nowego kierunku taniego przewoźnika, polecieliśmy do Porto, by na własne oczy przekonać się, jakie perełki turystyczne znajdują się w tym regionie. Teraz możemy przedstawić Wam relację z pierwszej ręki.

Najpierw jednak garść informacji dla tych, którzy również zapragną wybrać się do Portugalii Północnej. Najciekawsze atrakcje Porto i poza nim znajdziesz w poprzednich poradnikach. Z Polski do samego Porto polecisz bezpośrednio z kilku miast:

  • z Warszawy (Modlin – Ryanair, Lotnisko Chopina – Wizz Air),
  • z Wrocławia (Wizz Air),
  • z Krakowa (Ryanair),
  • i już wkrótce z Katowic (Wizz Air).

Sprawdź najtańsze loty do Porto

Rejs po rzece Duoro

tradycyjne łodzie na rzece o zachodzie słońca
Fot. Aleksandra Ryś

Porto atrakcje? Oczywiście rzeka Duoro! Rzeka mocno przyczyniła się do ukształtowania terenu północnej Portugalii. To również jedna z najciekawszych atrakcji w samym Porto. Warto wybrać się w rejs statkiem i z rzeki zobaczyć zabytkowe budynki miasta i przepłynąć pod słynnymi mostami. Jeśli będziecie mieli więcej czasu, warto wybrać się dalej i zobaczyć falujące wzgórza wypełnione winnicami poprzecinanymi szpalerami winogron, które ciągną się kilometrami, aż po horyzont. Oczywiście w trakcie rejsu koniecznie trzeba zatrzymać się w którymś z portów na degustację lokalnych win.

Wycieczki po Duoro organizowane są głównie z nabrzeża przy Vila de Nova Gaia. Można skorzystać z krótkich rejsów w granicach Porto, a także z kilkugodzinnych wypraw lub wybrać się na dłuższą, całodniową wycieczkę w górę rzeki. Niesamowite widoki gwarantowane!

Więcej o Porto i ciekawych miejscach w pobliżu Porto mogłeś przeczytać w wcześniejszych publikacjach w poradniku.

Degustacja wina w Porto

kieliszki z winem
Fot. Aleksandra Ryś

Co jeszcze koniecznie trzeba zrobić będąc z Porto? Koniecznie spróbować porto! To słynne wino swoją nazwę zaczerpnęło bezpośrednio od nazwy miasta. W Porto znajdują się magazyny wielu producentów tego trunku, gdzie można śmiało zapisać się na degustację. W ramach biletu można zwiedzić piwnice, w których przechowywane jest wino oraz uzyskać sporo ciekawych informacji dotyczących produkcji tego trunku. My wybraliśmy się do magazynów Sandemana.

Ze względu na bliskość rzeki Duoro, magazyny w Vila de Nova Gaia w Porto są często zalewne. Dzieje się tak również współcześnie. W przestronnych wysokich piwnicach na suficie zamontowane są haki, do których przywiązywane są beczki w trakcie powodzi czy podtopień. Cel takiego zabiegu jest jeden: woda drewnianych beczek ani ich zawartości nie zniszczy, za to może wypłukać cenny ładunek na zewnątrz, a to spowoduje olbrzymie straty finansowe. Stary sposób zabezpieczenia najwyraźniej nadal jest skuteczny.

Porto atrakcje: rowerem przy oceanie

rowerzyści na drewnianym pomoście wśród drzew
Fot. Aleksandra Ryś

Porto atrakcje ma nie tylko wewnątrz miasta. Warto jest się wybrać również nad ocean. Porto wspaniale wręcz wykorzystuje swoją lokalizację. I to nie tylko strony rzeki, ale również (a może przede wszystkim) od strony oceanu. Wzdłuż jego brzegu poprowadzone są ścieżki rowerowe, którymi można przejechać praktycznie całe wybrzeże. Piękna jest np. trasa w stronę Viana do Castelo. Widoki zapierają dech w piersiach. Rowery można bez problemu wypożyczyć w specjalnych wypożyczalniach lub w hotelach oferujących tę usługę.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też