Portugalia północna – atrakcje turystyczne poza Porto

Portugalia północna z powodzeniem walczy o miano jednego z najciekawszych regionów tego kraju. Główną bazą turystyczną jest bez wątpienia Porto. Jednak ten rejon ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko to jedno miasto. Jakie są atrakcje turystyczne poza Porto? Za chwilę dowiesz się więcej.

Północną Portugalię mogliśmy zobaczyć na własne oczy dzięki wyjazdowi prasowemu organizowanemu przez Wizz Air i Portugalską Organizację Turystyczną. Z okazji świętowania nowego kierunku taniego przewoźnika, polecieliśmy do Porto, by na własne oczy przekonać się, jakie perełki turystyczne znajdują się w tym regionie. Teraz możemy przedstawić Wam relację z pierwszej ręki.

Najpierw jednak garść informacji dla tych, którzy również zapragną wybrać się do Portugalii Północnej. Najciekawsze atrakcje Porto znajdziesz w poprzednim poradniku. Z Polski do samego Porto polecisz bezpośrednio z kilku miast:

  • z Warszawy (Modlin – Ryanair, Lotnisko Chopina – Wizz Air),
  • z Wrocławia (Ryanair),
  • z Krakowa (Ryanair).

Sprawdź najtańsze loty do Porto

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Portugalii, koniecznie poświęć trochę czasu na zwiedzanie Porto. A potem wyrusz poza miasto i zobacz Bragę, Barcelos, Viana do Castelo, park narodowy Peneda-Gredes, dolinę rzeki Duoro i Guimaraes. Przed Tobą najważniejsze atrakcje turystyczne poza Porto, dla których warto wybrać się do Północnej Portugalii.

Braga, perełka północnej Portugalii

Braga jest uznawana za religijną stolicę Portugalii. To jedno z najstarszych miast tego kraju, liczy sobie ponad 2000 lat. Za czasów rzymskich nosiło nazwę Bracara Augusta. Braga łączy w sobie wielowiekową architekturę i przepiękne krajobrazy naturalne. Liczba zabytkowych pałaców, muzeów i kościołów jest wprost oszałamiająca. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków Bragi jest słynne sanktuarium Bom Jesus do Monte. Znajduje się na bardzo malowniczym wzgórzu, a prowadzi do niego 640 krętych schodów. Już od XIV wieku pielgrzymują do tego miejsca ludzie z całego świata, jednak sam kościół na szczycie powstał dopiero w 1834 roku.

Jeśli należysz do miłośników zabytków i pięknej architektury, Braga Cię nie zawiedzie. Oprócz sanktuarium Bom Jesus do Monte, koniecznie zajrzyj na Praca da Republica, czyli znajdującego się w samym centrum placu, otoczonego kolorowymi kamieniczkami. W poszukiwaniu ciszy warto odwiedzić średniowieczny ogród św. Barbary oraz pałac Raio, wyłożony pięknymi niebieskimi płytkami.

Być może uda Ci się pojechać do Bragi 23 czerwca. Jeśli dobrze to zaplanujesz, to trafisz na największe święto miasta, czyli świętowanie urodzin Jana Chrzciciela. Odbywa się wtedy w Bradze kolorowa parada, grają różne orkiestry, a muzycy występują w tradycyjnych strojach ludowych.

posąg na tle zachodzącego słońca
Fot. Aleksandra Ryś

Barcelos, miasto koguta – atrakcje turystyczne poza Porto

Na zachód od Bragi znajduje się urocza miejscowość Barcelos. To pełne uroku średniowieczne miasteczko, słynące ze swojej ceramiki oraz kolorowych kogutów (Galo de Barcelos), które są symbolem miasta, a niekiedy nawet całego państwa.

Oczywiście z kogutem wiąże się legenda, wg której poszukiwano kiedyś złoczyńcy odpowiedzialnego za zbrodnię. Jedyną obcą osobą przebywającą w tym czasie w mieście był pielgrzym, dlatego to właśnie jego oskarżono. Skazano go na śmierć przez powieszenie. Starając się udowodnić swoją niewinność, pielgrzym powiedział, że zanim go powieszą kogut podawany sędziemu na obiad zapieje trzy razy. Tak też się stało, a mężczyznę uwolniono.

W samym Barcelos znajduje się Torre do Cimo da Vila, czyli średniowieczna wieża celna (a następnie więzienie), z której rozpościera się piękny widok na miasto. Warto pospacerować wąskimi uliczkami i zrelaksować się na licznych placach ukrytych pod cieniem drzew. Z zabytków godnych uwagi warto również wspomnieć o ruinach pałacu Paco dos Condes de Barcelos, kościele Igreja do Bom Jesus da Cruz oraz kościele Igreja Matriz de Barcelos, którego wnętrze zdobią azulejos, czyli słynne biało niebieskie płytki z malowidłami.

Co tydzień w czwartki na głównym placu Barcelos odbywa się targ. Zjeżdżają się na niego sprzedawcy i kupujący z całej okolicy. Można wtedy kupić lokalne specjały: zarówno jedzenie jak i wyroby rękodzielnicze.

widok z wieży na Barcelos
Fot. Aleksandra Ryś

Najciekawsze atrakcje turystyczne poza Porto: Viana do Castelo

Viana do Castelo ma w sobie wszystko, czego można zapragnąć: wielowiekową architekturę, malownicze sanktuaria oraz piękne piaszczyste plaże. Miasto leży na wzgórzach nad rzeką Limią i Atlantykiem. Znajdziesz tam wąskie uliczki, kamienny rynek i renesansową architekturę.

Nad miastem króluje najsłynniejszy zabytek – sanktuarium de Santa Luzia. Do jego budowy wykorzystano najlepsze bloki marmuru dostępne w Portugalii, a wnętrze zdobili najznamienitsi artyści swoich czasów. Widok ze wzgórza, na którym sanktuarium się znajduje zapiera dech w piersiach. Na szczyt można dostać się pieszo lub wjechać na wzgórze specjalnymi wagonikami, powstałymi już na początku XX wieku. Wjazd zajmuje 7 minut, a kolejka czynna jest do 20:00.

Plażowicze również znajdą w Viana do Castelo coś dla siebie. Praia de Cabedelo to plaża  wypełniona złocistym piaskiem, która ciągnie się kilometrami wzdłuż oceanu. To świetne miejsce na wypoczynek i uprawianie sportów wodnych.

kościół na tle niebieskiego nieba
Fot. Aleksandra Ryś

Park Narodowy Peneda-Geres, jedyny taki w Portugalii

Park Narodowy Peneda-Geres to jedyny obszar w Portugalii, noszący status parku narodowego. Znajduje się tuż przy granicy z Hiszpanią i zajmuje powierzchnię 77 000 hektarów. To niezwykły park, gdzie koegzystują ludzie i dzika natura. Na jego terenie można zobaczyć stare rzymskie drogi, gdzie przez setki lat w kamieniach wyrobiły się koleiny oraz oryginalne kamienne spichlerze espigueiros, neolityczne menhiry i kamienne kręgi. Jednak równocześnie jest to nadal dziki teren, gdzie królują dzikie zwierzęta i rośliny objęte całkowitą ochroną.

Koniecznie zajrzyj do niewielkiej miejscowości Soajo, gdzie znajduje się największa liczba zabytkowych spichlerzy oraz wąskie uliczki prowadzące pomiędzy kamiennymi domkami. Stamtąd można już ruszyć na szlak i odkryć liczne wodospady, strumienie, kamienne starożytne mury oraz niezwykłą przyrodę. Trasy są kamieniste, dlatego dobrze mieć ze sobą odpowiednie buty. Park można również przemierzać na rowerze lub końskim grzbiecie, co kto lubi.

ścieżka z kamiennym murem
Fot. Aleksandra Ryś

Dolina rzeki Duoro

Rzeka Duoro mocno przyczyniła się do ukształtowania terenu północnej Portugalii. To również jedna z najciekawszych atrakcji poza Porto. Warto wybrać się w rejs statkiem. Z rzeki zobaczysz falujące wzgórza wypełnione winnicami poprzecinanymi szpalerami winogron, które ciągną się kilometrami, aż po horyzont. Oczywiście w trakcie rejsu koniecznie trzeba zatrzymać się w którymś z portów na degustację lokalnych win.

Wycieczki po Duoro organizowane są z różnych miast i oferowane są w różnych wariantach czasowych. Można skorzystać z krótkich, kilkugodzinnych rejsów lub wybrać się na dłuższą, całodniową wyprawę. Niesamowite widoki gwarantowane!

statek płynący rzeką o zachodzie słońca
Fot. Shutterstock

Guimaraes, to musisz zobaczyć!

Guimaraes to miasto, które było pierwszą stolicą Portugalii. Jego historyczne centrum zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO i jest ono autentycznie piękne. Wąskie uliczki ciągną się istnym labiryntem, wśród którego można odnaleźć zabytkowe kościoły i pałace przy przestronnych placach.

Na szczycie nad miastem góruje zamek, który niegdyś chronił mieszkańców przed najazdami. Twierdza później została przemieniona na siedzibę królewską, a dziś można ją zwiedzać i spacerować po wielowiekowych murach. Spacer po Guimareas warto zacząć od Largo da Oliviera, następnie zobaczyć ratusz miejski i wyruszyć na podbój wąskich uliczek. W najstarszej części znajduje się mnóstwo kafejek, restauracji i sklepów, a zmęczone stopy można zamoczyć w jednej z licznych fontann.

Piękna panorama Guimareas rozpościera się z ogrodów zamku oraz z Monte da Penha, gdzie bez problemu dostaniesz się kolejką linową.

wąska kamienna uliczka
Fot. Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też