Północna Portugalia z powodzeniem walczy o miano jednego z najciekawszych regionów tego kraju. Główną bazą turystyczną jest bez wątpienia Porto, jednak ten rejon ma do zaoferowania o wiele więcej, niż to jedno miasto. Jakie są atrakcje turystyczne poza Porto? Za chwilę dowiesz się więcej.

Północną Portugalię mogliśmy zobaczyć na własne oczy dzięki wyjazdowi prasowemu organizowanemu przez Wizz Air i Portugalską Organizację Turystyczną. Z okazji świętowania nowego kierunku taniego przewoźnika, polecieliśmy do Porto, by na własne oczy przekonać się, jakie perełki turystyczne znajdują się w tym regionie. Teraz możemy przedstawić Wam relację z pierwszej ręki.

Najpierw jednak garść informacji dla tych, którzy również zapragną wybrać się do Portugalii Północnej. Najciekawsze atrakcje Porto znajdziesz w poprzednim poradniku. Z Polski do samego Porto polecisz bezpośrednio z kilku miast:

  • z Warszawy (Modlin – Ryanair, Lotnisko Chopina – Wizz Air),
  • z Wrocławia (Wizz Air),
  • z Krakowa (Ryanair),
  • i już wkrótce z Katowic (Wizz Air).

Sprawdź najtańsze loty do Porto

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Portugalii, koniecznie poświęć trochę czasu na zwiedzanie Porto. A potem wyrusz poza miasto i zobacz Bragę, Barcelos, Viana do Castelo, park narodowy Peneda-Gredes, dolinę rzeki Duoro i Guimaraes. Przed Tobą najważniejsze atrakcje turystyczne poza Porto, dla których warto wybrać się do Północnej Portugalii.

6Braga, perełka północnej Portugalii

Fot. Aleksandra Ryś

Braga jest uznawana za religijną stolicę Portugalii. To jedno z najstarszych miast tego kraju, liczy sobie ponad 2000 lat. Za czasów rzymskich nosiło nazwę Bracara Augusta. Braga łączy w sobie wielowiekową architekturę i przepiękne krajobrazy naturalne. Liczba zabytkowych pałaców, muzeów i kościołów jest wprost oszałamiająca. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków Bragi jest słynne sanktuarium Bom Jesus do Monte. Znajduje się na bardzo malowniczym wzgórzu, a prowadzi do niego 640 krętych schodów. Już od XIV wieku pielgrzymują do tego miejsca ludzie z całego świata, jednak sam kościół na szczycie powstał dopiero w 1834 roku.

Jeśli należysz do miłośników zabytków i pięknej architektury, Braga Cię nie zawiedzie. Oprócz sanktuarium Bom Jesus do Monte, koniecznie zajrzyj na Praca da Republica, czyli znajdującego się w samym centrum placu, otoczonego kolorowymi kamieniczkami. W poszukiwaniu ciszy warto odwiedzić średniowieczny ogród św. Barbary oraz pałac Raio, wyłożony pięknymi niebieskimi płytkami.

Być może uda Ci się pojechać do Bragi 23 czerwca. Jeśli dobrze to zaplanujesz, to trafisz na największe święto miasta, czyli świętowanie urodzin Jana Chrzciciela. Odbywa się wtedy w Bradze kolorowa parada, grają różne orkiestry, a muzycy występują w tradycyjnych strojach ludowych.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here