Najciekawsze atrakcje Słowenii, czyli co koniecznie musisz zobaczyć

Słowenia jest niewielkim krajem, który dość łatwo można pominąć podczas wyboru miejsca na urlop. Spora część turystów po prostu przez nią przejeżdża w drodze na Bałkany, czy to do Chorwacji, czy Czarnogóry. I jest to błąd, który na pewno trzeba by naprawić. Słowenia jest pięknym krajem z wieloma niezwykłymi miejscami. Oto najciekawsze atrakcje Słowenii.

Poleć do Słowenii

Jezioro Bled – miejsce jak z bajki

Wymieniając najciekawsze atrakcje Słowenii koniecznie trzeba zacząć od jednego z najpiękniejszych jezior Europy. Jezioro Bled jest chętnie odwiedzane przez turystów. Ma szmaragdowy kolor, a na malowniczej wysepce znajduje się kościół. Wokół roztacza się widok na Alpy, a na jednym z brzegów można podziwiać i zwiedzać zamek, Blejski grad, wyglądający jak z bajki. To najstarszy zamek Słowenii, obecnie znajduje się w nim muzeum. Będąc na miejscu warto wynająć jedną z łódek i popływać po jeziorze lub pospacerować dobrze utrzymanymi ścieżkami wzdłuż linii brzegowej.

Warto również zobaczyć wąwóz Vintgar. Znajduje się on w Triglawskim Parku Narodowym. Ma on liczne kamieniste ścieżki i drewniane pomosty, którymi można dojść do wodospadu.

kościół odbija się w tafli jeziora
Fot. Shutterstock

Lublana – najciekawsze atrakcje Słowenii

Stolica Słowenii, Lublana, to bardzo romantyczne i malownicze miasto. Dodatkowo została nazwana Zieloną Stolicą Europy w 2016 roku, dlatego bez obaw można się tam wybrać na zwiedzanie i spacery na świeżym powietrzu. Tamtejsze Stare Miasto jest wolne od samochodów i pełne zabytków. Na szczycie wzgórza można podziwiać XVI-wieczny zamek, a spacerując brzegiem Lublanicy bez problemu można znaleźć nastrojowe kawiarnie i restauracje. Kiedy zmęczysz się zwiedzaniem, odpocznij w parku Tivoli.

starówka Lublany oświetlona latarniami
fot. Shutterstock

Ptuj – najstarsze miasto w Słowenii

Ptuj to jedno z najstarszych miast Słowenii. Jego historia sięga epoki kamienia łupanego. Zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto pojechać tam również pod koniec zimy, kiedy można uczestniczyć w Kurentovanje. Jest to słowiański obyczaj ludowy w czasie karnawału, podczas którego świętuje się nadejście wiosny i wyprasza złe, zimowe duchy. Nazwa odnosi się do głównej postaci święta w charakterystycznym futrzanym kostiumie, zwanej Kurent lub Korent – symbolizującej moc płodności, rozrodu i szczęścia oczekiwanego nadchodzącą wiosną.

Jeśli zakupisz nową winietę, o której pisaliśmy tutaj, otrzymasz bezpłatny wstęp do Muzeum Regionalnego Ptuj-Ormož, najpopularniejszej winnicy i do klasztoru Dominikanów.

widok z góry na miasto
Fot. Shutterstock

Maribor dla wielbicieli wina

Maribor jest drugim co do wielkości miastem Słowenii. Nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Usytuowany jest w jednym z najlepszych regionów winiarskich w kraju, przyciąga możliwością odwiedzenia najstarszej winorośli na świecie. Nadal produkuje się tu czerwone winogrona Žametovka. Niezwykłego trunku można spróbować w Dniu Świętego Marcina podczas Old Vine Festival odbywającego się w listopadzie.

starówka miasta w pełnym słońcu
Fot. Shutterstock

Jaskinia Postojna i Zamek Predjama

Predjama figuruje na liście Rekordów Świata Guinnessa jako największy zamek jaskiniowy na świecie. Posiada cztery piętra, a nad nim zwisa ponadstumetrowa skała. Wybudowano go już w XII. wieku i od tego czasu służyła mieszkańcom jako niezawodne schronienie podczas wszelkiego rodzaju zagrożeń. Z zamku na zewnątrz prowadzi wiele podziemnych tajemnych przejść, dzięki którym dostarczano prowiant.

Znajdująca się w pobliżu jaskinia Postojna jest jedną z najczęściej odwiedzanych jaskiń turystycznych w Europie. Ma też długą tradycję: w tym roku obchodzi 200. rocznicę otwarcia dla zwiedzających.

zamek w skale przy zielonej łące
Fot. Shutterstock

Malownicza stadnina koni Lipica

Romantyczna przejażdżka zaprzęgiem po najpiękniejszych uliczkach, spacer malowniczymi dróżkami wśród natury, białe klacze na zielonym pastwisku.… To tylko niektóre z atrakcji, które zachęcają do zatrzymania się w Lipicy. Malownicza stadnina przyciąga coraz więcej turystów. Konie w Lipicy hoduje się już od XVI wieku i są one oczkiem w głowie mieszkańców.

białe konie
Fot. Shutterstock

Jaskinie Škocjan jak nie z tego świata

Kresowe jaskinie Szkocjańskie łącznie mierzą 6 km długości. Przyciągają turystów niesamowitymi kształtami stalaktytów i stalagmitów. Przepływa przez nie Rzeka, która wyrzeźbiła kręte korytarze i groty w skale. Jaskinie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego by je chronić dla zwiedzających udostępnionych zostało jedynie 3 km tras. Wejście do nich znajduje się w wiosce Matuvan.

stalaktyty w jaskini
Fot. Shutterstock

Spływ Soczą

Rzeka Socza przepływa prze Słowenię i Włochy. Jest niezwykle piękna i malownicza, a podziwiać ja można m.in. z łodzi lub pontonu podczas spływu. Sprzęt do pływania można wypożyczyć w wielu miejscowościach znajdujących się nad jej brzegami. Turystów urzeka w niej nie tylko piękne położenie, ale przede wszystkim niezwykły szmaragdowy kolor. Wielbiciele historii również będą zadowoleni – toczyły się tu zacięte walki w trakcie I Wojny Światowej.

kajaki w szmaragdowej wodzie widok z góry
Fot. Shutterstock
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
24,237ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze