Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Słowenii

Znajdź nas w social mediach

slowenia1
Krajobraz Słowenii
Fot. SX

Słowenia to niewielkie państewko położone w samym sercu Europy. Jej rozmiary nie przeszkodziły jednak w wyrastaniu na coraz to ważniejszy i bardziej ceniony przez turystów cel urlopowych podróży. Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech charakterystycznych Słowenii jest jej zróżnicowanie. Na powierzchni zaledwie nieco ponad 20 tysięcy km² odwiedzający mogą cieszyć się zarówno pięknem Alp Julijskich, jak i wspaniałym wybrzeżem Adriatyku. Dla każdego coś miłego – takie mogłoby być hasło Słoweńców.

Geografia i przyroda Słowenii rzeczywiście są zachwycające. Północna część kraju zdominowana jest przez masywne szczyty Alp (główny łańcuch to, oprócz Alp Julijskich, Góry Dynarskie). Nad malowniczymi krajobrazami żywcem wyjętymi z reklam popularnej czekolady góruje Triglav, najwyższy szczyt Alp Julijskich (2864 m. n.p.m.). Stolica Słowenii, Lublana, leży w kotlinie. Równie piękne i chętnie odwiedzane przez przyjezdnych są wybrzeże – piękne, choć krótkie – i regiony krasowe. Kraj w porównaniu do większości innych europejskich regionów jest niezwykle zielony, wiele jest tu parków narodowych i rezerwatów. W lasach żyją gatunki zwierząt rzadko spotykane gdzie indziej: świstaki, kozice, popielice, rysie i sowy.

Historia

Początki historii Słowenii sięgają VI wieku, gdy na jej terytorium przybyli Słowianie. Niedługo po tym utworzyli księstwo Karantanii. Już w VIII wieku przyjęli chrześcijaństwo, a dzisiejsi historycy podkreślają, że struktura państwa była jak na tamte czasy wyjątkowo nowoczesna. W IX wieku księstwo zostało wchłonięte przez Imperium Franków. Około roku 1000 powstały manuskrypty z Freising, jedne z najstarszych zachowanych tekstów słowiańskich. Od XIV wieku większość dzisiejszej Słowenii znalazła się pod władaniem Imperium Habsburskiego. Od tej pory Słoweńcy byli stale poddawani procesowi germanizacji, co wywarło duży wpływ na cały naród. Z obcymi wpływami walczyła dynastia Celje, która jednak całkowicie wygasła w 1456 roku.

Niemający już rywali Habsburgowie panowali na tych terenach właściwie nieprzerwanie aż do XX wieku. Już w XV wieku pojawiły się problemy z tureckimi najeźdźcami. Niezadowolony, żyjący w poczuciu ciągłego zagrożenia lud wzniecał rewolucje. Największe z nich miały miejsce w 1515 i 1572 roku. Bardzo ważnym okresem dla Słoweńców była epoka reformacji kościelnej. Silnie rozwijał się wówczas ruch protestancki, któremu przewodził Primož Trubar. Ten protestancki pastor przyczynił się niezwykle do postępu w literaturze słoweńskiej. Na początku XVII wieku protestanci popadli w niełaskę i zostali zmuszeni do opuszczenia kraju. Od połowy XIX wieku rosły w siłę nastroje nacjonalistyczne, wzmocnione przez lata obcego panowania. Już podczas wiosny ludów wysuwano postulaty, aby tereny zamieszkałe przez Słoweńców ujednolicić pod nazwą „Słowenii”. W 1918 roku doszło do upadku Austro – Węgier, zaś Słowenia weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W 1929 roku Królestwo zmieniło nazwę i stało się Jugosławią. Czas ten był zdecydowanie mniej korzystny dla Słoweńców. 6 kwietnia 1941 roku Jugosławię opanowały wojska państw Osi, które dokonały między sobą podziału jej terytorium. Odpowiedzią na to było powstanie w Słowenii bardzo silnego komunistycznego ruchu oporu. W 1989 roku w wyniku referendum Słoweńcy opowiedzieli się za niepodległością i nastąpiło odłączenie od Jugosławii. Oficjalnie za dzień powstania państwa uznaje się 7 października 1991 roku. Od 1 maja 2004 Słowenia jest członkiem Unii Europejskiej.

Od pewnego czasu Słowenia przyciąga coraz większą ilość turystów. Popularności przysparzają jej nie tylko doskonałe warunki geograficzne i klimatyczne, ale również doskonała baza turystyczna. Wyraźnie widoczne są wpływy państw ościennych na bogatą kulturę słoweńską, swoje piętno pozostawiła też historia. Wyśmienita kuchnia i przyjaźni tubylcy to kolejne powody, dla których Słowenia to chętnie odwiedzany kraj. Zarówno ci, którzy preferują aktywny wypoczynek, jak i chcący odpocząć i poleniuchować znajdą tu coś dla siebie.

Kiedy lecieć?

Właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że każda pora roku jest dobra do podróży do Słowenii. Wiele zależy oczywiście od celu naszych odwiedzin. Jeśli zależy nam na leniwym wypoczynku na wybrzeżu, najlepiej wybrać lato – panuje tam klimat śródziemnomorski, co jest gwarancją wyższej temperatury. Reszta kraju leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Miłośnicy górskich wędrówek mogą korzystać z każdej pory roku. Góry zimą wymagają jednak znacznie większego doświadczenia i lepszego ekwipunku.

Z portalem Tanie-loty.com.pl masz możliwość zarezerwować tanie loty do Słowenii w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli poszukujesz tanich biletów lotniczych do Słowenii, zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!