Słowenia jest doskonałym wyborem dla poszukiwaczy ekscytujących przygód. Oprócz raftingu, canyoningu i hydrospeedu na dzikich wodach słoweńskich rzek, można liczyć również na dobry widok z góry, korzystając z paralotni, lotni czy ultralekkiego samolotu. Oczywiście są również inne formy spędzania czasu, zdecydowanie bardziej rozpowszechnione. Zatem co robić w Słowenii, kiedy lubi się ruch?

Poprzedni

1. Słowenia dla wielbicieli gór

Zapierające dech w piersiach widoki z alpejskich szczytów, idylliczne góry i doliny, szumiące zielone lasy, wzgórza z winnicami i rozległe równiny – do wyboru jest ponad 10000 km, przebiegających przez całą Słowenię, dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków. Świetną propozycją są trasy długodystansowe – większość ma charakter międzynarodowy – prowadzące z alpejskich szczytów do morza i z równin Prekmurje do magicznego Krasu. Na wędrowców czekają przytulne górskie chaty idealne na dłuższy postój. Oto kilka przykładowych tras.

Via Bela Krajina

Tak tak, nazwa tej trasy to po prostu Piękna Kraina. Szlak prowadzi przez południowo-wschodnią Słowenię. Podziwiać można naturalne krajobrazy wzdłuż rzeki Kolpy, od miejscowości Semič do Metliki. To dobry sposób na poznanie Słowenii dla aktywnych.

Szlak wzdłuż Soczy, czyli co robić w Słowenii

Szlak prowadzi wzdłuż rzeki Soczy, niezwykle czystej i wypływającej wprost z lodowca. Jej bieg można śledzić przez 25 km, aż do miejscowości Bovec. Jest to fragment większej trasy alpejskiej, dlatego wcale nie trzeba na nim poprzestać, jeśli nadal będzie się miało siły na marsz. W trakcie trasy można podziwiać malownicze kaniony, drewniane mosty czy dawne domostwa.

Górski szlak Koroska

Szlak prowadzi przez trzy doliny: Mežica, Drava i Mislinje, łącząc górskie pasma Alp – Karawanki, Pohorj i Kozjak, biegnąc wzdłuż rzeki Savinja. Szlak zamknięty jest w pętlę i liczy sobie aż 230 km. Można oczywiście go skrócić wedle własnego uznania.

Dolina Logarska – Słowenia dla aktywnych

Piękna trasa doliną Logarską jest najlepiej oceniana, jeśli wybierze się bardziej wymagającą jej wersję, czyli górą, a nie dołem. Zobaczyć można wodospady Rinka, górskie drewniane schroniska, a nawet trawersować dwutysięczniki Planjava i Ojstrica.

Fot. Shutterstock
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here