Dlaczego nigdy nie powinieneś zmieniać miejsc w samolocie (i jeden wyjątek od tej reguły)

Wydawać by się mogło, że zmiana miejsca siedzenia podczas lotu z małą liczbą pasażerów nie powinna stanowić zbytniego problemu. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że jedna zmiana miejsca może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu.

Kwestia rozłożenia wagi

Przemieszczanie się po pokładzie samolotu nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu. Jednak waga i odpowiednie zbalansowanie samolotu jest kwestią niezwykle istotną. Tak istotną, że istnieje specjalny podręcznik wydany przez Federalną Administrację Lotnictwa opisujący te zagadnienia. 

Środek ciężkości samolotu jest niezwykle ważny zwłaszcza podczas startu maszyny. Piloci muszą znać rozłożenie wagi pasażerów oraz załadunku, by następnie ustawić trymer służący do utrzymywania prędkości w locie. Jeśli zostanie on ustawiony błędnie, może to spowodować poważne problemy podczas startu.

Podczas lotu dużym, szerokokadłubowym samolotem przemieszczenie się jednej osoby o 10 rzędów siedzeń będzie miało znikomy wpływ na wyważenie maszyny. Inaczej jest w przypadku mniejszych samolotów – tam zmiana miejsc nawet o kilka rzędów może mieć bardziej dramatyczne skutki.

Zapytaj, a może będzie ci dane – wyjątek od reguły

Pasażerowie nie muszą się jednak aż tak bardzo przejmować zaburzeniem równowagi samolotu, jeśli zdecydują się na przesiadkę w inne miejsce. Po starcie można się już dowolnie przemieszczać po pokładzie. Nie oznacza to bynajmniej, że wolno zająć inne wolne miejsce bez uprzedzenia o tym obsługi pokładowej. Część siedzeń może być pozostawiona pusta z konkretnych powodów znanych linii lotniczej. Więc jeśli będzie cię kusić zmiana miejsca, po prostu nie zakładaj z góry, że możesz je zająć, tylko zwyczajnie spytaj, czy możesz.

Kiedy najlepiej zmienić miejsce w samolocie?

Jeśli przegapiłeś najlepszy moment na zarezerwowanie upragnionego miejsca lub nie chciałeś dopłacać do tej usługi, możesz zapytać o dostępne możliwości podczas okazania karty pokładowej przed wejściem na pokład. Może się okazać, że są wolne i dostępne miejsca, które będą cię interesowały. Choć zazwyczaj musisz poczekać, aż wszyscy wejdą na pokład i będzie wiadomo dokładnie, które fotele są jeszcze wolne.

Jeśli z kolei zależy ci na zmianie miejsca w pełnym samolocie, to musisz jeszcze dodatkowo wziąć pod uwagę potrzeby i oczekiwania drugiego pasażera. Nie każdy zechce się zamienić, zatem odmowa nie powinna być powodem do kłótni. Być może ktoś zapłacił za ten konkretny fotel, nie można więc wymagać, by go po prostu porzucił. 

6 KOMENTARZE

  1. chyba to nie jest problem bo dla mnie przesadzono 3 osoby kiedy zasłabłem tuż po starcie. przez cały lot musiałem leżeć na siedzeniach bo gdy samolot zmieniał wysokość od razu mdlalem.

    • Oba wyrazy są poprawne, z tym że „spytać” ma szersze znaczenie – spytać można jeszcze z czegoś, np. w szkole, a zapytać tylko o coś.

  2. W dzisiejszych samolotach pasażerskich na autopilocie to komputer steruje trymerem aby nie dopuścić do przeciągnięcia i w celu utrzymania optymalnego konta natarcia i to nie tylko na podstawie danych, które pilot wprowadził do FMC (flight manager computer). A przy starcie czy lądowaniu mamy zapięte pasy i nie wolno nam się swobodnie poruszać po pokładzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here