Udało się! Odbył się pierwszy w pełni elektryczny komercyjny lot!

Czyżby przyszłość była teraz? Odbył się pierwszy w pełni elektryczny komercyjny lot! Testowy przelot miał miejsce w Kanadzie, w Vancouver.

6-osobowy samolot, który odbył historyczny lot, sam w sobie może być uznany za historyczny. Ma 62 lata i jest hydroplanem. Jego stary spalinowy silnik został zastąpiony elektrycznym. Jak informuje agencja prasowa AFP, pierwszy lot odbył się w czwartek, a maszyna znajdowała się w przestworzach przez 15 minut.

Elektryczne samoloty wzbijają się w przestworza

Pilotem sterującym elektryczną maszyną był Greg McDougall, prezes Harbour Air, firmy będącej właścicielem samolotu. Za silnik odpowiedzialna była firma magniX z Australii, która dostarczyła wydajny, niskokosztowy motor, który w dodatku jest przyjazny naturze. Bateria litowa użyta podczas lotu potrafi wystarczyć na 160 km lotu.

Pierwsze pozytywne testy dają nadzieję właścicielom Harbour Air na wymianę całej floty na elektryczną. Obecnie odbywają oni około 300 lotów dziennie, a ich siatka połączeń obejmuje całe wybrzeże prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie.

Całkowicie elektryczne samoloty są już w planach również w innych zakątkach świata. Np. w listopadzie angielska firma Cranfield Aerospace Solutions ogłosiła rozpoczęcie prac nad w pełni elektryczną flotą. Planują zacząć korzystać tylko z elektrycznych samolotów w 2023 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here