Wody mieniące się odcieniami zieleni i błękitu, malownicze górskie wioski, bujna roślinność i wspaniałe zabytki o wyjątkowym znaczeniu. Wyspa Thassos zasłużenie nosi miano jednej z najpiękniejszych greckich wysp. Nic dziwnego, że wedle mitologii niegdyś zamieszkiwały ją syreny.

Limenas i wspaniałe zabytki Thassos

ludzie na terenie starożytnego teatru na wolnym powietrzu z widokiem na morze i miasteczko
Ze starożytnego teatru można podziwiać panoramę Limenas – portu i stolicy wyspy. Fot. BlackNose CC BY 3.0

Stolica Thassos, będąca zarazem urokliwym portem, położona jest między zielonymi zboczami górskimi w północnej części wyspy. To doskonałe miejsce do podziwiania spektakularnych zachodów słońca. Limenas jest handlowym i administracyjnym centrum wyspy. Znajdziecie tu wszystkie urzędy, banki oraz sklepy. Miasteczko wypełnione jest licznymi kawiarniami, restauracjami oraz tawernami – niektóre w bliskim sąsiedztwie morza. Wyspa Thassos słynie ze wspaniałych zabytków.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia należy wymienić Muzeum Archeologiczne wraz z pochodzącą z VI w. p.n.e. starożytną agorą i teatrem. Na uwagę zasługuje również położony na szczycie wzgórza akropol oraz pozostałości starożytnej świątyni Ateny. Szlak na górę prowadzi przez pełne zieleni zbocza i gaje oliwne, które sprawiają, że okolica jest niezwykle malownicza. W niewielkiej odległości od stolicy znajdziecie liczne piękne piaszczyste plaże, w tym Limanaki, Makryammos, Nisteri, Glyfada i Papalimani.


Kulturalne i religijne serce wyspy

turyści na dziedzińcu przed budynkiem klasztoru na tle morza
Klasztor Michała Archanioła stanowi jeden z najpiękniejszych zabytków na Thassos. Fot. Ronald Saunders, Flickr, CC BY-SA 2.0

Wyspa Thassos może poszczycić się wieloma malowniczymi wioskami. Wśród nich znajduje się położona w centralnej części Theologos, która stanowi kulturalną stolicę wyspy. Ma tu miejsce wiele wydarzeń artystycznych nawiązujących do lokalnych zwyczajów. Najciekawszym jest odbywająca się co roku w czerwcu rekonstrukcja tradycyjnego greckiego wesela.

Na miejscu warto odwiedzić Muzeum Folkloru mieszczące się dawnym domu, żeby zobaczyć jak niegdyś żyli mieszkańcy Thassos. Theologos znana jest również z doskonałych, lokalnych produktów.

Inną ważną wioską, położoną wśród pięknych krajobrazów jest rybacka Aliki, która słynie z ciekawych zabytków i antycznych kopalni marmuru. Nieopodal znajduje się najważniejszy ośrodek religijny na wyspie – klasztor Michała Archanioła z cennymi ikonami. Monastyr został zbudowany na skraju stromego klifu z panoramicznym widokiem na Morze Egejskie i górę Athos.

Tradycyjne górskie wioski

kamienna ścieżka wiodąca obok kamiennego domu i latarni
Przez tradycyjną osadę Panagia wiedzie malowniczy szlak, który ukazuje uroki dawnej Grecji. Fot. Ronald Saunders, Flickr, CC BY-SA 2.0

Zielone osady położone są na zboczach górskich zachwycają tradycyjną architekturą i spektakularnymi widokami na Morze Egejskie. Dwie z nich zasługują na szczególną uwagę. Pierwsza z nich, Kazaviti wzięła swoją nazwę od łacińskich słów casa, co oznacza dom i vitus – wino. I faktycznie na brak wina nie można tutaj narzekać! Urocze, ceglane domy wznoszą się na wzgórzach wśród gęstej roślinności, tworząc sielski krajobraz. Najważniejszym zabytkiem Kazaviti jest antyczny teatr, w którym latem odbywają się różne imprezy muzyczne i teatralne.

Wyspa Thassos kryje jeszcze jedną perełkę – cudną miejscowość Panagia słynącą z przepięknych plaż, w tym Golden Beach oraz naturalnych źródeł. Podczas karnawału wioska tętni życiem, bo to właśnie tu mają miejsce najważniejsze obchody ku czci Dionizosa, boga wina.

Wyspa Thassos – kraina miodem i oliwą płynąca

miseczka z oliwą obok oliwki i rozmaryn
Cenne właściwości oliwy z oliwek doceniano już w starożytności. Fot. Pixabay

Najważniejszymi lokalnymi produktami na wyspie są miód i oliwa z oliwek. Warto znaleźć się w okolicach wioski Skala Prinos, żeby odwiedzić Muzeum Oliwy oraz fabrykę miodu. Wyspa Thassos może pochwalić się długą tradycją produkcji oliwy z oliwek. W muzeum zapoznacie się z jej historią, wpływem na grecką kulturę oraz nowoczesnym procesem produkcji. Niewątpliwym bonusem jest możliwość skosztowania wielu odmian oliwy z oliwek i zakup produktów na miejscu.

Lubiący słodkości na pewno nie pożałują wizyty w fabryce miodu. Jeśli znajdziecie się na wyspie 15 sierpnia, traficie na coroczne święto miodu, które odbywa się na terenie kompleksu. Wśród lokalnych produktów warto jeszcze wymienić tsipouro – wysokoprocentowy alkohol z destylowanych winogron, ryby i owoce morza, których spróbujecie w nadmorskich tawernach oraz mięso – głównie kozina i jagnięcina, będące specjalnością górskich wiosek.

Thassos: atrakcje, które zachwycają

turyści w strojach kąpielowych na skałach przy naturalnym basenie na tle morza
Naturalny basen Giola co roku przyciąga licznych turystów. Fot. Remus Pereni, Flickr, CC BY 2.0

Obok kilkunastu plaż, które porażają turkusowymi wodami, wyspa Thassos kryje wiele innych naturalnych skarbów. Jedną z największych atrakcji Thassos jest Giola – naturalny basen położony w regionie Astris. Pływający mogą zanurzyć się w jego wodach w otoczeniu skał, których wysokość dochodzi do ośmiu metrów. W sezonie bywa tu bardzo tłoczno.

Miłośnicy przyrody i obserwowania ptaków powinni wybrać się do Maries, gdzie znajduje się sztuczne jezioro z gęstą roślinnością. Z kolei na terenie starożytnego miasta Thassos mieści się jaskinia Pana. W małej grocie zobaczycie nieco wyblakłą już rycinę wyobrażającą Bożka Pana – pół-człowieka i pół-zwierzęcia. Pan był bogiem lasów, dzikiej przyrody, pasterzy i pól, a także kojarzył się z muzyką. Jego kult na wyspie był szeroko rozpowszechniony w starożytności i trwał aż do czasów rzymskich.

Aktywny wypoczynek – od sportów wodnych po piesze wycieczki

kobieta z plecakiem na szlaku wiodącym przez zielone wzgórze
Piękno wyspy Thassos najlepiej podziwiać, udając się na pieszą wędrówkę. Fot. Colin and Sarah Northway, Flickr, CC BY 2.0

Jazda konna, kolarstwo górskie, off-road, sporty wodne i piesze wycieczki. Lubiący spędzać wakacje w ruchu, z pewnością nie będą się nudzić! Fani nurkowania mogą liczyć na ekscytujące wyprawy – u wybrzeży Thassos znajdą skały San Antonio i Pefkari, wrak statku Panagia Isle oraz rafę Kefalas. Centra nurkowe mieszczą się na plażach Limenas, Pefkari, Potos i Skala Prinos. Wyspa Thassos słynie także z doskonałych warunków do uprawiania windsurfingu, zwłaszcza latem, kiedy bywa bardzo wietrznie. W tym celu należy się udać na plażę Agios Ioannis.

Popularne są również piesze wycieczki. Na wyspie odkryjecie liczne górskie szlaki prowadzące od jednej wioski do drugiej. Jedna z najpiękniejszych tras zaczyna się od Theologos i prowadzi do historycznej osady Kastro. Wspaniałe krajobrazy będziecie mieli szansę podziwiać, wybierając się na wycieczkę przez wioskę Panagia oraz wspinając się na szczyt Ypsario, z którego rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here