Sztokholm – atrakcje miasta na wyspach

Sztokholm to miasto, w którym nie grozi ci nuda. Czekają tu na ciebie różnorodne muzea, średniowieczna zabudowa i klimat, którego nie ma w żadnym innym mieście w Szwecji. Sztokholm atrakcje ma idealne dla każdego. Odkryj je wszystkie, odwiedzając miasto na wyspach.

Muzeum Vasa

sztokholm atrakcje
Statek Vasa. Sztokholm. Fot. Shutterstock

Vasamuseet, czyli Muzeum Okrętu „Waza” to najchętniej odwiedzane muzeum w Sztokholmie. To, co przyciąga w to miejsce, to wyjątkowy eksponat będący pamiątką dawnej świetności Szwecji. Przekraczając próg muzeum, stanie ci przed oczami zrekonstruowany okręt „Waza”. Powstał on na początku XVII w., w czasie trwania wojny trzydziestoletniej, z inicjatywy Gustawa II Adolfa.

Historia tego wyjątkowego galeonu ze złoconą rufą i pięknymi rzeźbami jest zaskakująca. Statek wyruszył w swój pierwszy rejs w 1628 roku. Niestety, z powodu wad konstrukcyjnych oraz silnego wiatru, galeon zatonął wraz z załogą po przepłynięciu zaledwie 1000 metrów. W roku 1956 archeolog Anders Frazen odnalazł wrak i rozpoczął prace wydobycia go z dna morza. Od 1961 przez kolejne 30 lat trwała jego rekonstrukcja. Dziś możecie podziwiać ten wyjątkowy statek w Muzeum Vasa.

Skansen (Sztokholm atrakcje)

Stolica Szwecji to jedno z tych miejsc, w którym atrakcji jest tak dużo, że nie wiadomo, od czego zacząć zwiedzanie. Jednym z punktów obowiązkowych jest najstarszy skansen w kraju, a także jeden z najstarszych na świecie. Jest to miejsce, na które warto przeznaczyć większą część dnia. Wewnątrz bowiem znajdziecie ogromny teren z około 140 budynkami, z których najstarszy (Vastveitloftet) pochodzi aż z XIV wieku. Miejsce to sprawi, że przeniesiecie się w czasie. Zobaczycie tu starą aptekę, piekarnię, sklepy spożywcze, pocztę, warsztat mechaniczny, hutę szkła, szkołę czy kościół. W skansenie eksponatów do zobaczenia jest naprawdę sporo, dlatego odwiedzając Sztokholm, atrakcje tę trzeba wpisać na swoją listę.

Stare Miasto z Zamkiem Królewskim

sztokholm atrakcje
Sztokholm. Fot. Shutterstock

Przemierzając stolicę Szwecji przekonacie się, że Sztokholm atrakcje ma nawiązujące do średniowiecza. Miejscowość do dziś zachowała swój wyjątkowy wygląd i klimat, a spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami poczujecie ducha dawnej epoki. Najwięcej zabytków średniowiecznych zachowało się w Gamla Stan, czyli na Starym Mieście. Jest to część Sztokholmu obejmująca swym zasięgiem 4 wyspy: Stadsholmen, Ridderholmen, Helgeandsholmen i Stromsborg.

Na wyspie Stadsholmen znajduje się jedna z największych atrakcji miasta – Zamek Królewski. Budowla powstała w XVII w. na miejscu twierdzy Trzy Korony. Wejścia do Pałacu strzegą dziś żołnierze gwardii królewskiej. Sporą atrakcją będzie niewątpliwie obejrzenie uroczystej zmiany warty. Również wnętrza zamku skrywają w sobie wiele skarbów. Zobaczycie tu 608 komnat, a jednym z najbardziej interesujących pomieszczeń jest gabinet króla Oskara II, w którym nie tknięto nic od czasu jego śmierci w 1907 r. Warto również odwiedzić skarbiec, gdzie prezentowane są m.in. insygnia władzy królewskiej.

Ratusz Miejski (Sztokholm atrakcje)

Sztokholmski ratusz miejski to budynek, który widoczny jest z wielu miejsc miasta. Atrakcja często jest pomijana podczas zwiedzania stolicy Szwecji, jednak warto odkryć jej piękno i odwiedzić podczas odkrywania miasta. Ratusz miejski znajduje się na wyspie Kungsholmen i jest stosunkowo młodym budynkiem – powstał w latach 1911-1923. Ratusz został oddany do użytku 23 czerwca 1923 roku, w 400 rocznicę przybycia Gustawa Wazy do Sztokholmu. Podczas zwiedzania budynku odkryjecie jego wyjątkowe wnętrza:

  • Salę Niebieską – w której odbywają się uroczyste bankiety po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród Nobla
  • Złotą Halę – pełną złotych mozaik opisujących historię Szwecji
  • Salę zgromadzeń – miejsce obrad radnych, z zachwycającym sufitem wzorowanym na namiocie wikingów

Podczas zwiedzania warto również wejść na 106-metrową wieżę ratusza, która góruje nad całym miastem.

Królewskie Muzeum Armii

Jednym z obowiązkowych miejsc podczas wizyty w stolicy Szwecji jest Królewskie Muzeum Armii. Dlaczego? Bo Sztokholm atrakcje ma pełne zdobyczy wojennych wywiezionych z Polski. Dlatego Polacy zwiedzający miasto powinni zobaczyć to miejsce. Oprócz eksponatów z naszego kraju sporą kolekcję stanowią również zdobycze z Rosji czy Danii. Wśród zrabowanych z naszego kraju przedmiotów znajdziecie m.in. olbrzymi namiot turecki zdobyty przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, chorągwie i sztandary królewskie, klucze do miasta Torunia, działa i armaty. Warto wiedzieć, że Królewskie Muzeum Armii to najstarsze muzeum w Sztokholmie, które zostało udostępnione do zwiedzania już w 1693 roku.

Muzeum zespołu Abba

Na koniec przygotowaliśmy jeszcze coś dla fanów zespołu Abba. To właśnie w Sztokholmie znajduje się miejsce poświęcone najsłynniejszemu szwedzkiemu zespołowi. ABBA The Museum zostało otwarte 7 maja 2013 na wyspie Djurgården i jest częścią muzeum muzyki pop Swedish Music Hall of Fame. Czego możecie spodziewać się wewnątrz placówki? Oczywiście wszystkiego, co dotyczy zespołu. Odwiedzicie tu wystawy poświęcone: historii zespołu Abba, muzyce, barwnym strojom oraz jej członkom. Każdy fan będzie mógł zobaczyć najważniejsze momenty w karierze zespołu np. Konkursu Piosenki Eurowizji w Brighton w 1974. Jeśli jesteście miłośnikami Abby, to ten punkt na mapie miasta z pewnością Wam się spodoba.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też