Najpiękniejsze zamki w Niemczech (Top 7)

Majestatyczne budowle, przepełnione historią, zaciekawiające legendami a czasem nawet lekko przerażające. Te mury widziały nie jedno! Dziś w poszukiwaniu niesamowitych warowni zapraszamy do naszych zachodnich sąsiadów. Poznajcie najpiękniejsze zamki w Niemczech.

Zamek Eltz

zamek Eltz - najpiękniejsze zamki w niemczech
Bajkowy zamek Eltz. Fot. Unsplash

Czy to sceneria z bajki o księżniczce uwięzionej w zamku na skale? Nie, to niezwykły zamek Eltz — jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc tego typu w Niemczech. Nazwa warowni wywodzi się od nazwiska znamienitego rodu, który niegdyś zamieszkiwał w tym miejscu.

Jak na zamek z prawdziwego zdarzenia przystało łączy się z nim legenda. Według niej, córka właściciela zamku była przeznaczona do wydania za  szlachcicowi z Braunsbergu. Na zamku Eltz odbyły się huczne zaręczyny. Podczas przyjęcia Hrabina Agnieszka odmówiła pocałunku przyszłemu mężowi. Ten urażony poprzysiągł zemstę. Jakiś czas później szlachcic najechał wraz z wasalami na Zamek Eltz. Jego obroną zajęła się Agnieszka. Niestety została trafiona przez strzałę z łuku i zmarła. Duch walecznej hrabiny, według legendy, po dziś dzień krąży po zamku.

Zamek Schwerin

Schwerin- najpiękniejsze zamki w Niemczech
Zamek Schwerin. Fot. Pixabay

Ten zamek zachwyca już samym swoim położeniem. Zlokalizowany na wyspie muzealnej w centrum Schwerina. Zamek zbudowany jest na planie pierścienia. Kształt ten zawdzięcza układowi wałów średniowiecznego grodu, który zbudowano tu około 965 roku. Na przestrzeli lat budowla była wielokrotnie przebudowywana, a jej wygląd dostosowany do aktualnych stylów architektonicznych. Obecny wygląd zamku to zasługa gruntownej przebudowy w latach 1845–1857. Inspiracją dla wyglądu Schwerin były renesansowe zamki francuskie.

Przez długi czas była to rezydencja książąt i wielkich książąt meklemburskich. Obecnie jest siedzibą parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Najpiękniejsze zamki w Niemczech —Albrechtsburg

zamek Albrechtsburg — najpiękniejsze zamki w niemczech
Zamek Albrechtsburg. Fot. Pixabay

Zamek Albrechtsburg przez niektórych nazywany jest saksońskim Akropolem. Nazwę tą zawdzięcza swojemu malowniczemu położeniu. Miejsce to warto odwiedzić tym bardziej, że jest ono uważane za najstarszy zamek na terenie całego kraju (choć nie w obecnym kształcie). To właśnie w miejscu obecnej warowni  król Henryk I założył w 929 roku pierwszy gród. Od tej chwili Miśnia stała się bardzo ważnym punktem na mapie kraju.

View this post on Instagram

🦇 is proud to present our featured artist 📷: @sandra.maria.paul . . Chosen by: @pixelralli . . Congratulations Sandra!!! This is a gorgeous picture 😍 We love the wonderful composition ❤👍. Thank you for sharing your work with us! . Please join us in congratulating them and visit their wonderful gallery . . . If you would like to be featured, tag us using #batpixs_germany . . Visit our friends hub . • @batpixs . • @batpixs_lostplaces . • @batpixs_bnw . • @batpixs_ports . • @batpixs_drone . • @batpixs_night . • @batpixs_nature . . 🦇 #batpixs #wanderlust #germanroamers #meindeutschland #theprettycities #awesomeglobe #bestplacetogo #ig_deutschland #germany #ig_germany #sunsetlover #thediscoverer #citybestpics #world_captures #kings_villages #houses_phototrip #travel_drops #living_europe #topeuropephoto #ig_europe #ig_europa #igersgermany #elbphilharmonie #ig_world #albrechtsburg #meissen . #bpg_sandradotmariadotpaul

A post shared by 📸 GERMANY 🇩🇪 DEUTSCHLAND (@batpixs_germany) on

Zamek Hohenschwangau

Zamek Hohenschwangau
Zamek Hohenschwangau. Fot. Pixabay

Najpiękniejsze zamki w Niemczech ukryły się też w Bawarii. Ten malowniczy region kraju może się poszczycić kilkoma bardzo ciekawymi budowlami. Wśród nich jest m.in. zamek Hohenschwangau. W miejscu obecnej warowni znajdował się kiedyś inny zamek — Schwanstein. Na jego ruinach zapoczątkowano kolejną budowę, która rozpoczęła się w 1829 roku. Wtedy to książę Maksymilian (który później został królem Maksymilianem II Bawarskim) zachwycony dogodnym położeniem i spektakularnymi widokami postanowił osiąść właśnie tutaj.

Król tak bardzo polubił Hohenschwangau, że uczynił miejsce swoją letnią rezydencją i bardzo chętnie spędzał w niej czas wraz swoją małżonką Marią Fryderyką Pruską oraz dziećmi — Ludwikiem II i Otto I.

Najpiękniejsze zamki w Niemczech — Neuschwanstein

Najpiękniejsze zamki w Niemczech? Oczywiście Neuschwanstein
Najpiękniejsze zamki w Niemczech? Oczywiście Neuschwanstein! Fot. Unsplash

Czas na prawdziwy turystyczny magnes Bawarii. Neuschwanstein to najbardziej rozpoznawalny zamek w całych Niemczech. Jest tak zniewalający, że zainspirował się nim sam Walt Disney. To właśnie ta konstrukcja posłużyła za pierwowzór słynnego zamku księżniczek.

Budynek powstawał w 1869 roku jako średniowieczny zamek rycerski dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Dziś w poszukiwaniu bajkowego klimatu przyjeżdżają tu co roku miliony turystów. Zamek prezentuje się piękne o każdej porze roku, za równo w otoczeniu płatków śniegu jak i żywej zieleni.

Zamek Lichtenstein

najpiękniejsze zamki w Niemczech
Zamek Lichtenstein. Fot. Pixabay

Obok tego miejsca nie można przejść obojętnie, dlatego najpiękniejsze zamki w Niemczech mają na swojej liście właśnie Lichtenstein. Niezwykle piękna konstrukcja usytuowany na skale, wysoko nad doliną, robi wrażenie. Chociaż z wyglądu może przypominać bardzo starą, średniowieczną warownię to tak na prawdę powstał dopiero w XIX wieku.

Pierwotnym właścicielem był hrabia Wilhelm z Wirtembergii. Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych, ale jest dostępny dla zwiedzających.

Najpiękniejsze zamki w Niemczech — Anholt

Najpiękniejsze zamki w Niemczech są rozsiane po całym kraju
Zamek Anholt. Fot. Pixabay

Kolejny zamek, który znajduje się wysoko na liście najpiękniejszych zamków w Niemczech znajduje się tuż przy granicy z Holandią. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to nad brzegiem rzeki wzniesiona została pierwsza warownia. Na przestrzeni lat zamek był systematycznie przebudowywany i powiększany.

Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających. Działa tu luksusowy hotel oraz muzeum, które może się poszczycić jedną z większych kolekcji prywatnych.

Milena Goc
Milena Goc
Z wykształcenia marketingowiec, a z pasji dziennikarz, bloger i podróżnik. Od kilku lat odkrywa zakątki Europy i pomaga innym spełniać podróżnicze marzenia. W wolnych chwilach, choć takie zdarzają się rzadko, gotuje i czyta książki.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,909ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze