Najpiękniejsze zamki na świecie – wśród nich są polskie! (Top 15)

Turyści kochają zamki – zachwycające budowle będące kiedyś symbolem potęgi ich władców, opowiadające historię sprzed wieków i zdumiewające kunsztem architektów. Najczęściej spotykamy je w Europie, a najpiękniejsze zamki na świecie można spotkać też w Polsce. Oto nasze subiektywne top 15 różnego rodzaju twierdz. Wśród nich znajdziecie klasyczne zamki, ale także pomniki, pałace i opactwa nazywane zamkami, które wyglądają jak bajkowe warownie.

Saint Michel, Francja

twierdza mont saint michel we francji
Mont Saint Michel. Fot. Pixabay

Sanktuariumi Michała Anioła i inne zabudowania na wzgórzu Mont Saint Michel to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc we Francji. Choć nie jest to typowy zamek, niezmiennie znajduje się w top najpiękniejszych warowni w Europie gdyż fortyfikacje miały charakter obronny. W trakcie rewolucji francuskiej opactwo zostało zamienione w więzienie. Obecnie jest to drugie po Paryżu najchętniej odwiedzane miasto we Francji.

Zamek Neuschwanstein, Niemcy

piękny zamek neuschwanstein w niemczech
Wymieniając najpiękniejsze zamki na świecie nie sposób pominąć Neuschwanstein. Fot. Shutterstock

Ta przepiękna bawarska forteca zainspirowała Walta Disneya do narysowania bajkowego zamku księżniczek, który jest punktem centralnym w każdym Disneylandzie. Wygląda jak warownia idealna, bo taki też był zamysł. Budynek powstawał od 1869 roku dla bawarskiego króla Ludwika II Wittelsbacha jako idealny zamek rycerski. Samo to że budowla jest zamkiem, nadaje jej magii. Ale jeśli w dodatku jest stworzona po to, by być piękna i zachwycać – efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Atrakcję każdego roku odwiedza ponad 1,3 miliona turystów.

Zamek Moszna, Polska

zamek moszna na opolszczyźnie, polska
Najpiękniejsze zamki na świecie są też w Polsce. Byliście w Mosznej? Fot. Shutterstock

Zamek w Mosznej to przykład przepięknej XIX-wiecznej architektury. Powstawał od 1866 do 1945 roku jako rezydencja śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. Znajduje się we wszystkich rankingach najpiękniejszych warowni w naszym kraju, choć tak naprawdę jest pałacem. Jego zamkowy wygląd jednak wprawia w zachwyt i to już z daleka. Krytycy narzekają na wnętrza, które są według nich nieciekawe. Same fasady wynagradzają jednak wszystko.

Czytaj więcej: Zamek Moszna – miejsce jak z bajki

Zamek w Branie, Rumunia

zamek drakuli w branie, rumunia
Zamek w Branie musi odwiedzić każdy fan Drakuli. Fot. Pixabay

Zamek Drakuli w Branie to średniowieczna warownia w Siedmiogrodzie w Rumunii. Wznieśli ją Krzyżacy w 1212 roku. Po zniszczeniu przez Turków zamek został odbudowany w 1377 roku na polecenie Ludwika Węgierskiego. Twierdza była punktem celnym na szlaku między Wołoszczyzną a Transylwanią. Gotycki zamek miał być domem wampira Drakuli z powieści pisarza Brama Stokera. Pierwowzorem Drakuli był prawdopodobnie słynący z brutalności Wlad Palownik, który spędził tam kilka dni.

Chateau de Chambord, Francja

zamek chateau de chambord we francji z listy najpiękniejsze zamki na świecie
Najpiękniejsze zamki na świecie wzniesione zostały także w dolinie Loary Fot. Shutterstock

To największy zamek w dolinie Loary we Francji. Został zbudowany w latach 1519-1559 w stylu renesansowym na polecenie królów francuskich. W twierdzy znajdziemy 6 wielkich wież, 440 komnat, 84 klatki schodowe (14 głównych i 70 mniejszych), 365 kominków – tyle ile dni w roku i 800 rzeźbionych kapiteli. Być może niewielki wpływ na kształt budowli miał najznamienitszy człowiek renesansu Leonardo da Vinci, który był zatrudniony przez pewien czas na dworze Franciszka I Walezjusza jako architekt, ale zmarł niedługo po rozpoczęciu budowy zamku.

Zamek Czocha, Polska

zamek czocha w suchej w gminie leśna
Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Czocha kryje w sobie gęstą sieć podziemnych korytarzy, których przeznaczenie nie jest do końca znane. Uchodzi także za najbardziej nawiedzone miejsce w Polsce. Duchów jest tam więcej niż żywych. To jedna z najbardziej zagadkowych twierdzy Dolnego Śląska, owiana mgiełką tajemniczości.

Szacuje się, że w podziemiach Zamku Czocha w miejscowości Sucha w gminie Leśna, może znajdować się nawet około 30 korytarzy. Ciekawa jest też legenda opowiadana przez przewodników, jakoby w wielkim łożu w sypialni Gütschowów znajdowała się zapadnia. Właściciel zamku uruchamiał ją po pierwszej nocy z każdą nowo zaślubioną małżonką.

Czytaj więcej: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

Zamek Colomares, Hiszpania

zamek colomares w hiszpanii
Castillo de Colomares to bajkowa twierdza. Fot. Shutterstock

Castillo de Colomares w Hiszpanii został wzniesiony jako hołd dla osiągnięć Krzysztofa Kolumba, wybitnego włoskiego żeglarza na usługach hiszpańskiej Wielkiej Armady. Zamek stoi nieopodal miejscowości Benalmádena, zbudowano go między 1987 and 1994 nie jako warownię, a jako pomnik. Tym samym Colomares to największy monument świata, a w kompleksie znajduje się także kościół uznany za najmniejszy na świecie.

Jaskółcze Gniazdo, Krym

jaskółcze gniazdo, krym, ukraina
Jaskółcze Gniazdo – piękno architektury w czystej postaci. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze zamki na świecie są także na Ukrainie. Oprócz średniowiecznych warowni znajdziemy tam neogotycki pomnik architektury – według niektórych kiczowaty, według innych zachwycający. Na Krymie zaanektowanym przez Rosję znajdziemy Jaskółcze Gniazdo, którego zwiedzanie z powodu napiętej sytuacji militarnej jest utrudnione. Neogotycki zamek został zbudowany na skale Aj-Todor w miejscowości Haspra koło Jałty w 1911 lub 1912 r. 

Zamek Książ, Polska

zamek książ w wałbrzychu, polska
Książ to ogromna budowla łącząca wiele stylów architektonicznych. Fot. Kozer, Shutterstock

Co kryją podziemia zamku Książ? Wersji jest wiele: od tajnych kwater nazistów, przez magazyny militariów gdzie skrywano pociski rakietowe V2 lub warsztaty produkcji cudownej broni Wunderwaffe. Te bardziej ekstremalne wersje zakładają, że pracowano nad pojazdami napędzanymi siłą silników antygrawitacyjnych, a tajna broń miała przypominać latające spodki.

To jeden z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Być może korytarze mają coś wspólnego z tymi w kompleksie Riese w Górach Sowich?

Czytaj więcej: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Zamek Lichtenstein, Niemcy

zamek liechtenstein w niemczech
Zamek Lichtenstein. Fot. Pixabay

Kolejny piękny zamek z Niemiec. W miejscowości Lichtenstein w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia wznosi się neogotycka twierdza, która obecną formę zyskała w XIX w., kiedy to została przebudowana na polecenie rodu Urach, a wcześniej w tym miejscu wznosił się XIV-wieczny średniowieczny zamek. Obecnie w środku znajduje się muzeum, które można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem.

Zamek w Osace, Japonia

zamek w osace, japonia
Wymieniając najpiękniejsze zamki na świecie rzadko myślimy o Japonii. Fot. Shutterstock

Nie jest to jeden z tych zamków, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Japoński zamek zwany złotym lub brokatowym to jednak najprawdziwsza twierdza zbudowana wraz z fosą w 1583 r. na ruinach świątyni-twierdzy Ishiyama Hongan-ji, w której bronili się buddyjscy mnisi-wojownicy i chłopi zbuntowani przeciwko szogunowi. Po licznych przebudowach zdecydowano się przywrócić zamek do dawnego kształtu. Obecnie jest kopią oryginalnej twierdzy sprzed wieków, ale w środku w ogóle nie przypomina japońskiego zamku.

Alhambra, Hiszpania

twierdza alhambra w hiszpanii
Bez wątpienia Hiszpania także ma najpiękniejsze zamki na świecie. Fot. Pixabay

Alhambra po prostu znaczy „czerwona”. Twierdza w Grenadzie została zbudowana między 1232 a 1273 rokiem i była rozbudowywana do XIV w. za panowania emirów z dynastii Nasrydów. Dawna twierdza mauretańskich kalifów pamięta arabskie panowanie na Półwyspie Iberyjskim. Znane są piękne dziedzińce, ogródki z płynącą wodą, balkony i ornamenty z wersetami z Koranu. Kompleks budowli trawiły wielkie pożary, w tym największy 15 września 1890 r.

Zamek w Edynburgu, Szkocja

zamek w edynburgu wznosi się nad miastem
Szkocja to ojczyzna pięknych zamków. Fot. Shutterstock

Szkocja słynie z pięknych zamków i trudno z nich wybrać najpiękniejszy. Średniowieczne warownie to dziś głównie same ruiny, malowniczo położone na wzgórzach. Jako reprezentacyjny można uznać zamek wznoszący się nad Edynburgiem. Dosłownie góruje nad miastem, bo posadowiony jest na wzgórzu. To jedna z najważniejszych i najstarszych fortec w całej Wielkiej Brytanii zbudowana w XII w. Kaplica św. Małgorzaty dosłownie pochodzi z wczesnego XII wieku i nie została przebudowana w przeciwieństwie do reszty zamku, co czyni ją najstarszym budynkiem w Edynburgu.

Zamek w Warwick, Anglia

zamek warwick w anglii
Najpiękniejsze zamki na świecie są też w Anglii. Fot. Pixabay

Podobnie jak w wypadku Szkocji, w Anglii niezwykle trudno wybrać najpiękniejsze twierdze. Zamek w Warwick nad brzegiem rzeki Avon pochodzi z 1068 r. i dobrze zachował się do naszych czasów, choć oczywiście przechodził liczne przebudowy. Zbudowany został za Wilhelma Zdobywcy i był używany do XVII w., kiedy został przekształcony w wiejską posiadłość i przechodził w ręce różnych rodów hrabiowskich.  W XII w. zamek był więzieniem dla jeńców spod Poitiers, czy też dla Edwarda IV Yorka.

Jesteś dalej głodny wiedzy o angielskich warowniach? Sprawdź: Najpiękniejsze zamki Wielkiej Brytanii

Amber Fort, Indie

amber fort w jaipurze, indie
Amber Fort blisko Jaipuru. Fot. Pixabay

Nieopodal Jaipuru w Radżastanie w Indiach znajduje się ogromny kompleks warowni Amber Fort. Miasto zostało w tym miejscu założone już około 1000 roku, a niedługo potem miasto Amber stało się stolicą indyjskiej dynastii rycerskiej radźputów. Obecny kształt fort zawdzięcza głównie przebudowie zapoczątkowanej w XVI wieku, która trwała około 150 lat do momentu założenia Jaipuru w 1727 roku.

Najpiękniejsze zamki na świecie – stąd będzie najlepszy widok

zamek stalker na wysepce na Loch Laich w Szkocji.
Zamek stalker na wysepce na Loch Laich w Szkocji znajdziesz w naszym zestawieniu najbardziej malowniczych zamków  w Europie. Kliknij w link w tekście. Fot. Shutterstock

O atrakcyjności twierdzy często decyduje położenie na wzgórzu. W Europie nie brakuje malowniczo położonych warowni, z których rozpościera się malowniczy widok. Skąd najlepiej podziwiać najpiękniejsze krajobrazy? Zestawiliśmy najbardziej malownicze zamki Europy w jednym miejscu.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,890ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze