W tym lubianym przez Polaków kraju wzmocniono obostrzenia i restrykcje. Wszystko po to, by zapobiec lockdownowi

Wskaźnik zakaźności koronawirusa we Włoszech przekroczył poziom krytyczny – powiedział w niedzielę premier Giuseppe Conte, przedstawiając nowy dekret w sprawie walki z pandemią, który wejdzie w życie o północy. Wyraził zaniepokojenie sytuacją w służbie zdrowia.

Szef rządu podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie podkreślił, że liczba zakażeń rośnie gwałtownie, a w sobotę ich dobowy bilans zbliżył się do 20 tysięcy. Przy takiej skali – przyznał – trudne staje się śledzenie kontaktów osób zakażonych.

Przyznał, że skala szerzenia się koronawirusa i obciążenie narodowego systemu ochrony zdrowia „osiągnęły już niepokojący poziom”.

Rząd postawił sobie jasny cel: chcemy mieć krzywą epidemiczną pod kontrolą. Tylko w ten sposób zdołamy panować nad pandemią i nie zostać przez nią przytłoczeni. Jedynie w ten sposób uda się zapobiec drugiemu generalnemu lockdownowi. Kraj nie może sobie więcej na to pozwolić” – dodał.

Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić zdrowie i gospodarkę. Stąd potrzeba wprowadzenia bardziej restrykcyjnych kroków.

Przedstawione przez premiera nowe obostrzenia będą obowiązywać do 24 listopada.

Conte ogłosił, że:

  • Wszystkie lokale gastronomiczne, takie jak bary, restauracje, lodziarnie i cukiernie, mogą być otwarte do godz. 18. Później mogą dostarczać żywność do domów i sprzedawać ją na wynos.
  • Przy jednym stoliku restauracyjnym nie będzie mogło usiąść więcej niż cztery osoby, z wyjątkiem większych rodzin. Po godzinie 18 zabroniona będzie konsumpcja żywności i napojów na placach i w ogóle w przestrzeni publicznej.
  • Zamknięte będą siłownie, kluby fitness, baseny, kina, teatry, sale gier i koncertowe, a także w dalszym ciągu wszelkie lokale rozrywkowe i dyskoteki.
  • Otwarte pozostaną muzea.
  • Wprowadzono zakaz wesel. Tym samym uchylony został przepis sprzed tygodnia, ograniczający liczbę ich uczestników do 30.
  • Zawieszone zostały zawody sportowe z wyjątkiem profesjonalnych na poziomie krajowym.
  • Wszystkie kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie w formie internetowych połączeń.
  • W przypadku liceów, techników i szkół zawodowych do 75 procent zwiększono odsetek uczniów objętych trybem nauki zdalnej.

W dekrecie zawarto zapowiedź zwiększenia pracy zdalnej w publicznej administracji, a także „silną rekomendację” w tej sprawie w przypadku prywatnych firm.

Jak zaznaczył premier, rząd nie wprowadza godziny policyjnej w całym kraju, ale stanowczo rekomenduje, by przemieszczać się wyłącznie z powodów pracy, nauki, zdrowia i innych pilnych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here