Najmniejsze państwa świata i ich największe atrakcje (Top 7)

Co takiego ciekawego mają do zaoferowania najmniejsze państwa świata? Już same w sobie są atrakcją. Oto 7 malutkich krajów, które razem wzięte są mniejsze od Warszawy i ich najciekawsze zakątki.

Wyspy Marshalla

Wyspy Marshalla są po prostu idylliczne. Pixabay

Idealne miejsce by zapomnieć o wszystkim? To właśnie Wyspy Marshalla – malutki archipelag złożony z 1225 wysepek w Mikronezji na Pacyfiku. Są tak mikro, że mimo iż jest ich aż tyle, łącznie zajmują powierzchnię podobną do Bydgoszczy.

Największa atrakcja Wysp Marshalla to przepiękne piaszczyste plaże i mnóstwo zatopionych wraków. To raj dla płetwonurków. Pod wodą znajduje się wiele okrętów z czasów II wojny światowej zatopionych podczas prób atomowych, co stanowi gratkę dla wielbicieli nurkowania. Za jedne z ładniejszych atoli uchodzą Arno, Mili i Ailuk. Najsłynniejszy jest jednak atol Bikini. To tam USA zdetonowały największą bombę wodorową. Tam także znajduje się wiele wraków i działa baza nurkowa.

Powierzchnia w kilometrach kwadratowych: 181

Lichtenstein

Lichtenstein jest niedocenianą destynacją. Fot. Pixabay

Inne najmniejsze państwa świata mogą pozazdrościć Lichtensteinowi liczby pięknych warowni. Zamek w Vaduz to najbardziej znana atrakcja tego niewielkiego kraju. Jest także kolejny wart odwiedzenia zamek Gutenberg i ruiny warowni Schalun.

Lichtenstein ma jednak do zaoferowania więcej. To także piękne krajobrazy i szlaki turystyczne na okoliczne szczyty, skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki. W samym Vaduz znajduje się również katedra św. Floryna i ciekawe muzea: Muzeum Poczty i Znaczków Pocztowych oraz Muzeum Narodowe Lichtensteinu.

Powierzchnia w kilometrach kwadratowych: 160

San Marino

San Marino to przepiękny kraj. Fot. Unsplash

San Marino jest ciekawym pomysłem na krótki city break. Jeśli nie byliście jeszcze w tym malowniczym kraju, warto to nadrobić.

Największą atrakcją są przepiękne panoramy: zapierające dech widoki na zabytki komponujące się z piękną przyrodą. Trzeba odwiedzić zamek Guaita i górę Monte Titano. Na Waszej liście powinna się znaleźć także bazylika św. Maryna i siedziba władz: Palazzo Publico.

Powierzchnia w kilometrach kwadratowych: 61,6

Tuvalu

Na Tuvalu zobaczymy tradycyjne polinezyjskie stroje. Fot. Unsplash

Egzotyczne Tuvalu to archipelag w zachodniej Polinezji na Pacyfiku. Podobnie jak inne najmniejsze kraje świata, infrastrukturę ma symboliczną. Funkcjonuje z jednym szpitalem, jedną szkołą średnią i dwoma podstawowymi. Mieszkańcy żyją z uprawy batatów, jamsu czy kokosów oraz z rybołówstwa.

Tuvalu to przepiękne błękitne laguny. Co można tam robić? Odpoczywać, plażować i czytać książkę pod palmą. Do najciekawszych atrakcji należy nurkowanie i sporty wodne. Można także zobaczyć lokalne centrum rękodzieła, gdzie kobiety wykonują m.in. tradycyjne polinezyjskie spódnice.

Powierzchnia w kilometrach kwadratowych: 26

Nauru

Najmniejsze państwa świata to także Nauru. Fot. Angela Spalding CC BY 2.0

Trzeci najmniejszy kraj świata to Nauru, republika w Mikronezji na Oceanie Spokojnym. To jednocześnie jedno z najrzadziej odwiedzanych państw świata. Stanowi najmniejszą republikę na świecie.

Atrakcje Nauru to przede wszystkim przepiękne plaże. Doskonałym miejscem wypoczynku jest też słodkowodny staw Buanda Lagoon w centrum wyspy. Najwyższe wzniesienie Nauru to Command Ridge mierzący 65 m. Nauru jest niewiele większe niż warszawska Wola.

Powierzchnia w kilometrach kwadratowych: 21,3

Być może zainteresuje Cię także: Palau – jak tam dotrzeć i tanio zwiedzić raj na Pacyfiku?

Monako

wybrzeże Monako z zatoką i jachtami
Dwa najmniejsze państwa świata są w Europie. Numer 2 to Monako. Fot. Shutterstock

Monako można obejść podczas niedługiego spaceru, ale nasycać się tym państwem można bez końca. Monako znane jest z kasyn, pięknych jachtów zacumowanych w marinie, celebrytów, którzy postanowili tam zamieszkać, i wąskich uliczek, na których rozgrywa się Grand Prix Formuły 1.

Do ciekawych atrakcji należy zaliczyć Muzeum Oceanograficzne. Trzeba także zobaczyć Pałac Książęcy w Monako. Książęta Monako nie są tak popularni jak angielska rodzina królewska, ale również nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony mediów.

Powierzchnia w kilometrach kwadratowych: 1,95

Watykan

Plac Świętego Piotra – plac przed bazyliką św. Piotra na Watykanie,
Watykan, plac świętego Piotra. W głębi widzimy już Włochy. Fot. Shutterstock

Najmniejszym państwem świata jest Watykan, który paradoksalnie jest wielką atrakcją. To najważniejsze miejsce w Rzymie i najbardziej znany cel pielgrzymek, a jednocześnie skupisko zabytków i dzieł sztuki. Bazylika św. Piotra ze słynną Pietą jest ogromną świątynią robiącą wrażenie na każdym turyście.

Prawdziwe skarby skrywają zaś Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską na czele. W Pinakotece zobaczymy dzieła Leonarda da Vinci i Caravaggia. Będąc w Watykanie warto wysłać do rodziny kartkę z pozdrowieniami. Unikatowe znaczki przedstawiają aktualnego papieża.

Powierzchnia w kilometrach kwadratowych: 0,44

Czytaj również: Limity dla turystów w Watykanie? 10 osób dziennie mdleje zwiedzając gmachy

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,761ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze