Sokotra to odizolowany niezwykły zakątek świata z zadziwiającymi drzewami. Należąca do Jemenu wyspa znana jest z endemicznych gatunków roślin. Zwana jest nawet wyspą obcych, wydaje się czas zatrzymał się tam kilka milionów lat temu. Czy można się dostać na Sokotrę będącą częścią Jemenu ogarniętego wojną domową? I co można zobaczyć w tym rezerwacie biosfery UNESCO?

Smocze drzewa na Sokotrze

Smocze drzewo rosnące na wyspie Sokotra, Jemen
Sokotra słynie z dracen – smoczych drzew. Fot. Shutterstock

Sokotra to archipelag położony niedaleko wybrzeży Afryki na Oceanie Indyjskim. Największa wyspa Sokotra mierząca 150 km długości i trzy mniejsze skaliste wysepki, należą do Jemenu. Mieszka tam ok. 40 tys. osób. Odizolowana przed 6-7 mln lat wyspa porośnięta jest ponad 700 gatunkami roślin, z których 1/3 to endemity, czyli takie, które nie występują nigdzie indziej.

Jedną z bardziej znanych roślin rosnących jedynie na Sokotrze jest adenium opasłe czyli róża pustyni przypominająca nieco mały baobab oraz podobne kształtem pnia ale większe drzewo ogórkowe. Jeszcze bardziej charakterystyczna jest występująca tam dracena smocza zwana smoczym drzewem albo smokowcem. Jej rozłożysta korona porośnięta jest liśćmi jedynie od góry, odkrywając parasol nagich gałęzi pod spodem. Dracena wydziela czerwoną żywicę zwaną smoczą krwią.

Sokotra – jak dotrzeć na wyspę i czy w ogóle się da?

Smocze drzewo rosnące na wyspie Sokotra – Jemen
Na Sokotrę trudno dotrzeć. Fot. Shutterstock

Jeszcze kilka lat temu Sokotra dość często pojawiała się w rankingach „100 miejsc, które musisz zobaczyć przed śmiercią”. Jak jednak zobaczyć wyspę, której nie da się zwiedzić?

W ogarniętym wojną domową Jemenie można jedynie pomarzyć o lotach na Sokotrę. Dlatego od 2015 roku wyspa zdaje się być nieosiągalna. To jeden z tych kierunków, gdzie najtrudniej dotrzeć. Owszem, słyszy się o podróżnikach, którym się to udaje, ale podróżują np. statkami cargo i są jedynymi turystami na miejscu. Tak jak Johnny Ward, Irlandczyk, który zwiedził każdy kraj świata, a na Sokotrę dodarł łodzią z cementem. Nie mogąc zaliczyć kontynentalnej części Jemenu jako swojego 195 państwa, gdyż ostrzeliwane było przez Al-Kaidę, postanowił dostać się na Sokotrę za wszelką cenę.

Czy Sokotra jest równie niebezpieczna jak pozostała część Jemenu? Nie. Co nie znaczy, że dobrym pomysłem jest tam lecieć. Wyspa kontrolowana jest przez ZEA i turysta może zostać nie wpuszczony na granicy, na domiar złego zła sytuacja polityczna utrudnia dostanie wizy do Jemenu w ogóle, a co dopiero lot na Sokotrę. Nie sposób dotrzeć tam standardowymi sposobami.

Teoretycznie trwały rozmowy nad uruchomieniem lotów z ZEA na Sokotrę. W tym roku władze ZEA uruchomiły także przebudowany port morski Hawlaf Port na Sokotrze, mało prawdopodobne że jakikolwiek turysta będzie mógł z niego skorzystać. Możliwe, że polecimy tam dopiero po wojnie.

2 KOMENTARZE
  1. […] Jemen – ostrzeżenie z 2 lipca 2015 r. w związku z konfliktem zbrojnym. Trwa tam wojna domowa. Niemożliwe jest legalne dotarcie m.in. na jemeńską wyspę Sokotrę. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here