Limity dla turystów w Watykanie? 10 osób dziennie mdleje zwiedzając gmachy

Watykan to kierunek, który jest wysoko na podróżniczej liście milionów osób na całym świecie. Da się to odczuć, bo rocznie przybywa tu ok 6 milionów zwiedzających. W ostatnim czasie rozważane jest wprowadzenie limitów dla turystów ze względów bezpieczeństwa.

10 osób dziennie mdleje

Jak informuje onet.pl, przewodnicy mówią o około 10 osobach dziennie, które tracą przytomność w trakcie zwiedzania. Oczywiście z powodu tłoku. Tłum powoli przemieszcza się długimi i wąskimi korytarzami w kierunku największej atrakcji Pałacu Watykańskiego, czyli Kaplicy Sykstyńskiej. Jak się domyślasz najgorzej jest w lecie przy ponad trzydziestostopniowych upałach. Watykan odwiedza wtedy średnio 30 000 osób dziennie. Dotychczas nie było tu wprowadzonego limitu dziennego na liczbę zwiedzających.

Kaplica sykstyńska
Fot. Kyle Arcilla/ Unsplash

Barbara Jatta, która jest dyrektorką watykańskich muzeów informuje, że wynajęto już firmę, która ma opracować nowy system biletowania. W listopadzie mają ruszyć także prace związane z montażem klimatyzacji w niektórych salach. Będą wprowadzone nowe systemy bezpieczeństwa.


Czy zostaną wprowadzone limity dzienne dla turystów tego jeszcze nie wiadomo. W końcu muzea to dobra skarbonka. Zyski z tych tłumów to około 100 mln euro, z czego połowa trafia do Watykanu. Zwykły bilet kosztuje około 20 euro, wejście w grupie z przewodnikiem – 70. Za prywatne oprowadzanie zapłacisz 400 euro od osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here