Najdziwniejsze drzewa na świecie. Nie uwierzysz, co stworzyła natura (Top 9)

Na co dzień nie zwracamy wielkiej uwagi na drzewa, ale niektóre są takie naprawdę przedziwne! Niektóre wyglądają jak butelki, inne jak baldachimy. Które drzewo na świecie jest najstarsze, a które najwyższe? Oto Top 9 najdziwniejszych drzew na świecie.

Smocze drzewa

Smocze drzewo rosnące na wyspie Sokotra, Jemen
Smocze drzewa na Sokotrze w Jemenie. Fot. Shutterstock

Jemeńska Sokotra to odizolowany niezwykły zakątek świata z zadziwiającymi drzewami. Rośnie tam wiele endemicznych gatunków roślin, a wśród nich właśnie dracena smocza zwana smoczym drzewem albo smokowcem. Jej rozłożysta korona porośnięta jest liśćmi jedynie od góry, odkrywając parasol nagich gałęzi pod spodem. Dracena wydziela czerwoną żywicę zwaną smoczą krwią.

Z powodu wojny domowej w Jemenie na Sokotrę praktycznie nie można się dostać w celach turystycznych. To sprawia, że wizyta tam jest jeszcze bardziej kusząca dla miłośników tych drzew.

Czytaj więcej: Sokotra – zakazana wyspa ze smoczymi drzewami

Drzewo na drzewie

Bialbero di Casorzo: wiśnia rosnąca na morwie we Włoszech. Fot. Flickr
Bialbero di Casorzo: wiśnia rosnąca na morwie we Włoszech. Fot. Flickr

To co prawda nie gruszki na wierzbie, ale wiśnie na… morwie. Takie niezwykłe drzewo na drzewie rośnie w Piemoncie we Włoszech. Bialbero di Casorzo (dosł. podwójne drzewo z Casorzo) rośnie godzinę drogi od Turynu.

Wiśnia ma swoje własne korzenie. Niezwykłości temu cudowi natury dodaje fakt, że drzewa prawdopodobnie nie zostały sczepione celowo, ale połączyły się przypadkiem.

Najstarsze drzewo świata

najstarsze drzewo świata, świerk mający ok. 9550 lat szwecja
Najstarsze drzewo świata, świerk mający ok. 9550 lat. Szwecja region Dalarna. Fot. Karl Brodowsky, CC BY-SA 3.0

Wcześniej myślano, że najstarsze drzewa na Ziemi mają po 4-5 tysięcy lat. Aż do momentu, kiedy w Szwecji znaleziono niepozorny świerk mający nawet ok. 9550 lat! Rośnie od momentu kiedy homo sapiens dopiero uczył się uprawiania roli!

Najstarsze drzewo świata rośnie w szwedzkim rejonie Dalarna i zostało odkryte przez naukowców z Umeå University. Rachityczne chude drzewko zachowało się dzięki surowemu klimatowi. W takim zimnie nie musi aż tak bać się pasożytów. Nieważne, że nie jest imponujących rozmiarów.

Krzywy las

Krzywy las w pobliżu Gryfina
Krzywy las w pobliżu Gryfina. Fot. Shutterstock

Krzywych lasów na świecie jest wiele, ale nie mogliśmy nie wspomnieć tego. Najsłynniejszy krzywy las w Polsce znajduje się w pobliżu Gryfina. Tajemnicze sosny zwyczajne przyciągają turystów z całej Polski. Zadziwia to, że drzewa rosną dziwnie wygięte w podobną stronę.

To człowiek spowodował, że sosny wyginają się w charakterystyczny łuk i tworzą osobliwe przyrodnicze atrakcje Polski. Pień można regulować tak, żeby kierował się w określony sposób. Na pewno istotny był kształt, jaki chciano uzyskać. Prawdopodobnie pałąki wycięte z pni miały służyć do budowy instrumentów, np. harf, kształt byłby idealny także do budowy sań, łódek, statków, mebli.

Wygięte drzewa są obecnie trochę przerzedzone, a sam lasek w którym rosną to tak naprawdę jego pozostałość i także nie jest imponujący. Warto jednak tam pojechać, by przekonać się jak ciekawa to formacja.

Czytaj więcej: Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?

Najwyższe drzewo świata

Hyperion, najwyższe drzewo świata. Kalifornia, USA

Najwyższe drzewo świata to mierzący 115,6 m Hyperion, sekwoja wiecznie zielona. Rośnie na terenie Parku Narodowego Redwood w USA. Co ciekawe, dokładnej lokalizacji drzewa nie podano do publicznej wiadomości. Jest ona trzymana w tajemnicy, by chronić drzewo przed nieodpowiedzialnymi turystami.

Niektórzy myślą, że najwyższe drzewo świata to mierzący 84 m mamutowiec olbrzymi General Sherman. To jednak jedynie najwyższy przedstawiciel swojego gatunku. Rośnie w Parku Narodowym Sekwoi w górach Sierra Nevada w USA.

Sosna na szczudłach

Sosna na szczudłach w Wełeczu w Polsce
Sosna na szczudłach w Wełeczu. Fot. Shutterstock

Znowu coś z Polski! Sosnę na szczudłach można podziwiać w Wełeczu niedaleko Buska-Zdroju. Same jej korzenie przypominające odnóża pająka, wyrastają z ziemi na ponad trzy metry! Wysoka sosna liczy ponad sto lat i jest pomnikiem przyrody.

Sosna wygląda tak osobliwie, bo okoliczni mieszkańcy pozyskiwali z tych terenów piasek: wyrobisko odkryło korzenie drzewa.

Czytaj także: 4 przyrodnicze atrakcje Polski, w których istnienie trudno uwierzyć

Drzewa butelkowe

baobaby aleja baobabów – drzewa butelkowe na madagaskarze
Baobaby na Madagaskarze. Fot. Shutterstock

Z 9 gatunków baobabów aż 5 jest typowych dla Madagaskaru. Najsłynniejszy to baobab Grandidiera, widoczny na zdjęciach. Jeśli wydaje Ci się, że te niezwykłe drzewa można spotkać na Madagaskarze na każdym kroku to jesteś w błędzie. Piękna aleja baobabów ze zdjęć znajduje się na zachodnim skraju wyspy w okolicy Morondavy.

Liście, nasiona i owoce baobabu są jadalne. W napęczniałych pniach znajduje się miękisz wodny, a w ten sposób drzewa magazynują wodę. Pnie nie mają charakterystycznych słojów, dlatego przysparza trudności ustalenie dokładnego wieku baobabów.

dorożka z zebu na madagaskarze i baobaby
Baobaby to przedziwne drzewa. Fot. Shutterstock

Najstarsze drzewo w Polsce

Cis henrykowski, najstarsze drzewo w Polsce
Cis Henrykowski, najstarsze drzewo w Polsce. Fot. SchiDD, CC BY-SA 3.0

Cis Henrykowski to najstarsze drzewo w Polsce. Znajdziecie go we wsi Henryków Lubański w woj. dolnośląskim. Od ok. 1280 lat rośnie przy budynku stodoły i stanowi okazały pomnik przyrody.

Ten niezwykły cis został uszkodzony przez żołnierzy w 1813 roku. Nie miał szczęścia także w czasie II wojny światowej, bo trafił w niego pocisk artyleryjski. Z kolei w 1989 roku drzewo uszkodził huragan. Mimo to Cis Henrykowski dalej jakoś się trzyma, choć potrzebuje intensywnej opieki i kuracji wzmacniającej.

Jeśli interesuje Was, które dęby są najstarsze w Polsce, mamy dla Was gotową odpowiedź!

Czytaj: Najstarsze dęby w Polsce. Dąb Bartek wcale nie jest #1

Drzewo, które tworzy las

Banyan czyli figowiec bengalski, Honolulu
Banyan czyli figowiec bengalski, Honolulu. Fot. Pixabay

To niezwykłe drzewo to figowiec bengalski czyli banyan. Jedno potrafi stworzyć wrażenie, jakby powstał cały niewielki las! Drzewo to pochodzi z Indii i Pakistanu, ale obecnie rośnie w wielu miejscach na świecie.

Banyan to gatunek z rodziny morwowatych. Dodatkowe pędy wychodzą bezpośrednio z gałęzi i zakorzeniają się, tworząc w ten sposób nowe pnie.

Poniżej Wielki Banyan w Kalkucie w Indiach, który ma aż 2880 pni i zajmuje 2,1 ha! To co widzicie poniżej to naprawdę jedno drzewo.

Wielki Banyan w Kalkucie
Wielki Banyan w Kalkucie. To wszystko co widzicie to jest JEDNO drzewo! Fot. Flick
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,006ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze