Najbardziej strzeżone miejsca na świecie. Zwykły śmiertelnik tam nie wejdzie

Są pewne miejsca, gdzie zwykły turysta nie ma prawa wstępu. To sprawia, że są jeszcze ciekawsze. Niektóre kryją cenne skarby, w innych czyha śmiertelne niebezpieczeństwo. Oto strzeżone miejsca na świecie, gdzie nie wejdzie zwykły śmiertelnik.

Globalny Bank Nasion

Światowy Bank Nasion. Svalbard, Spitsbergen, Norwegia. Fot. Frode Ramone, CC BY-SA 2.0

Znajdujący się na wyspie Spitsbergen w Norwegii Globalny Bank Nasion jest miejscem, gdzie przechowywana jest pula genetyczna tysięcy gatunków roślin jadalnych. W przypadku jakiejś katastrofy ekologicznej będą one mogły zostać odtworzone z nasion przechowywanych w tym niezwykłym magazynie. Budynek niemal wcale nie pobiera energii: nie musi być chłodzony, bo znajduje się w wiecznej zmarzlinie, nie wymaga też stałej obsługi, a więc nie generuje zbyt wielu kosztów eksploatacyjnych.

Sprawdź: Tanie loty do Norwegii

Strefa 51

Fot. Pixabay

To miejsce, o którym ostatnio było bardzo głośno, a to za sprawą szturmu na Strefę 51. Niektórzy potraktowali wydarzenie na Facebooku bardzo poważnie, choć w założeniu miało być internetowym żartem. Tysiące osób zgromadziło się na pustyni w Nevadzie pod jednostką wojskową żądając ujawnienia co jest w środku. Zdaniem szturmujących: to dowody na istnienie UFO, być może nawet ciała obcych. Z kolei rząd niezmiennie twierdzi, że to jednostka wojskowa gdzie testowane są najnowsze modele samolotów i centrum badań nad nowoczesnymi technologiami. Niezależnie od tego, co jest w środku, dostęp do tego miejsca ma jedynie zaufana i bardzo ograniczona grupa osób.

Sprawdź: Tanie loty do USA

United States Bullion Depository Fort Knox

Sztabka złota, złoto
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Fort Knox jest podobnie strzeżony jak Strefa 51. Instalacja znajduje się w stanie Kentucky. Pracuje tam i odbywa służbę 32 tys. osób. W budynkach znajduje się centrum badawcze, szkoła i różne instytucje armii. Ale to skarbiec sztabek złota – czyli United States Bullion Depository, wzbudza największe emocje. Rezerwy złota w skarbcu Fort Knox szacuje się na 6 miliardów 221 milionów 97 tysięcy 412 dolarów. Broni ich 1000 żołnierzy.

Największa rezerwa złota na świecie, większa nawet niż w Fort Knox, znajduje się w Nowym Jorku pod Wall Street. To Bank Rezerwy Federalnej (Federal Reserve Bank of New York) utworzony w 1914 roku. Nie umieściliśmy go jednak w zestawieniu, bo jest udostępniony dla zwiedzających.

Sprawdź: Tanie loty do USA

Sentinel Północny

Sentinelczycy to izolowane plemię zamieszkujące niewielką wyspę Sentinel Północny na Andamanach i Nikobarach, zamorskim terytorium Indii. Plemię to ma w zwyczaju zabijać każdego, kto tylko odważy się zbliżyć do brzegów wyspy. Z tego względu, a także dlatego że nasze choroby mogłyby zagrażać Sentinelczykom, rząd Indii wydał zakaz zbliżania się do Sentinelu Północnego. Władze indyjskie monitorują jedynie wyspę z bezpiecznej odległości. Co ciekawe, kiedyś udało się białemu człowiekowi zejść na ten niebezpieczny ląd, a nawet uprowadzić kilku Sentinelczyków.

Czytaj więcej: Tu musisz uważać! Najniebezpieczniejsze miejsca na świecie (Top 13)

Sprawdź: Tanie loty do Indii

Ni’ihau

Wyspa Ni’ihau. Fot. Polihale, CC BY-SA 3.0

Ni’ihau to hawajska wyspa, najmniejsza ze wszystkich zamieszkanych w archipelagu i jedyna, na którą nie ma wstępu. Mogą tam przebywać jedynie rdzenni mieszkańcy, których jest ok. 200. Żyją jak ich przodkowie przed laty, zajmując się rękodziełem i wypasem zwierząt. Osoby z zewnątrz mogą przybyć na wyspę jedynie na specjalne zaproszenie. Bez niego nie ma mowy o prześlizgnięciu się na Ni’ihau. Wyspa jest strzeżona.

Sprawdź: Tanie loty do Honolulu

Wyspa węży

Ilha da Queimada Grande, Wyspa Węży. Fot. Prefeitura de Itanhaém, CC BY-SA 2.0

Ilha da Queimada Grande jest niewielką wyspą u wybrzeży Brazylii zamieszkałą przez kilka tysięcy węży. Jest to endemiczny gatunek, żararaka wyspowa. Wyspecjalizowała się w polowaniu na ptaki. Gdy tylko jakiś na chwilę przysiada na gałęzi, by odpocząć na wyspie, jest atakowany. Tu może tkwić sekret silnego jadu żararaki wyspowej. Toksyna musi działać na tyle szybko, by ptak nie zdążył odlecieć. Obowiązuje zakaz wstępu na wyspę. Złamanie go grozi nie tylko konsekwencjami prawnymi, ale przede wszystkim bliskim spotkaniem z groźnymi wężami.

Sprawdź: Tanie loty do Brazylii

Archiwa watykańskie

Plac Świętego Piotra – plac przed bazyliką św. Piotra na Watykanie,
Watykan. Fot. Shutterstock

Co skrywają tajne archiwa watykańskie? Wszystkich tajemnic które strzegą nie zna nawet sam papież. Co prawda ma do nich dostęp, ale nawet gdyby chciał je przejrzeć, nie byłby w stanie. Jedyne co wiadomo na sto procent o zgromadzonych w archiwach watykańskich woluminach to fakt, że zajmują kilometry półek a ich ilość jest niemal niezliczona.

Jak wiadomo, poza ewangeliami Mateusza, Jana, Marka i Łukasza istniały też inne. Cztery włączone do kanonu wybrano podczas jednego z soborów watykańskich, a pozostałe pominięto. Niektórzy twierdzą, że to właśnie one są najcenniejszymi skarbami archiwów Watykanu. Miłośnicy teorii spiskowych spekulują, że w archiwach mogą znajdować się dowody na to, że Jezus miał żonę, czy też fakty podważające fundamenty całej religii chrześcijańskiej. Jedno jest pewne: cokolwiek się tam znajduje, jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic na świecie.

Sprawdź: Tanie loty do Rzymu

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli chodzi o Tajne Archiwum Watykańskie, to ostatnia część wpisu roi się od błędów. Te inne Ewangelię można znaleźć w pierwszej lepszej zaopatrzonej księgarni. Po drugie, sobory watykańskie były dwa (w XIX i XX wieku). Kanon biblijny istnieje od ok. 1700 lat…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,963ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze