Mikronacje to terytoria, które deklarują niepodległość i chcą posiadać status państwa. Mają swoje władze, flagi i hymny, a nawet waluty. Te dziwne twory nie są oficjalnie uznawane za państwa na arenie międzynarodowej. Co doprowadziło do ich powstania? Oto 9 ciekawych mikronacji, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.

Poprzedni

1. Republika Konchy

Conch Republic to mikronacja, która została wydzielona w 1982 roku z terytorium Stanów Zjednoczonych. Znajduje się na wyspach archipelagu Florida Keys. Jej nazwę można przetłumaczyć jako Republika Konchy lub Republika Muszli. Na fladze tej mikronacji znajduje się, jak łatwo się domyślić, koncha.

Niepodległość republiki ogłoszono w wyniku pewnego protestu. Straż graniczna USA blokowała drogę międzystanową Route 1, a miało to na celu ograniczenie napływu nielegalnych imigrantów. Niektórym się to nie spodobało. Część mieszkańców proklamowała utworzenie Conch Republic, następnie republika wypowiedziała wojnę USA i po minucie się poddała. Conch Republic domagała się potem miliarda dolarów od rządu Stanów Zjednoczonych. Jak to komentować? Cóż… Ameryka.

Jak na republikę istniejącą tylko dla żartu i po to, by wypowiedzieć USA symboliczną wojnę, Republika Konchy odniosła niespodziewany sukces. Koszulki z flagą tej mikronacji do tej pory są jednymi z najlepiej sprzedających się pamiątek na Florida Keys. Republika wydawała też nawet przez pewien czas swoje paszporty.

Flaga Conch Republic. Fot. Jmckean, CC BY-SA 3.0
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here