Mało znane urokliwe europejskie miasteczka. Będziesz chciał tam pojechać!

Zamiast jeździć do Rzymu, Amsterdamu czy Paryża, można wybrać mniej znane urokliwe europejskie miasteczka i cieszyć się ich pięknem bez tłumów turystów. Każde z nich jest wyjątkowe na swój sposób. Oto podpowiedzi, gdzie można znaleźć najpiękniejsze miasteczka w Europie?

Tropea, Włochy

Tropea w Kalabrii to miejscowość położona na klifie. W przeszłości miało to znaczenie strategiczne, a dziś jest turystycznym atutem, bo rozciągają się stamtąd niesamowite widoki. Pod klifem rozciąga się plaża, gdzie można zażyć kąpieli w ciepłym morzu.

Do Kalabrii warto pojechać choćby po to, by zobaczyć takie piękne europejskie miasteczka. Fot. Shutterstock

Na wybrzeżu można znaleźć także widoczny na zdjęciu Kościół na Wyspie. Wzniesienie, na którym został zbudowany, w rzeczywistości nie jest odłączone od lądu, ale utarło się, że zwyczajowo nazywa się je wyspą. Prawda, że jest tam romantycznie?

Sprawdź: Tanie loty do Włoch

Colmar, Francja

kanały w Colmar
Fot. Pixabay

Colmar to wioska w Alzacji, uznana za jedną z najpiękniejszych we Francji. Nad brzegiem kanału rzeki Lauch i ciągną się rzędy kamieniczek wyglądających jak z filmu. Wiele z nich to doskonałe przykłady architektury szachulcowej. Miejsce to zwane jest Małą Wenecją. W Colmar podziwiać można także m.in. zabytkowy klasztor dominikanów z XIII wieku, czy też dom rodziny Adolph (fr. Maison Adolph) zbudowany około 1350 roku, który jest uznany za najstarszy budynek mieszkalny w mieście. W Colmar warto spróbować wina, bo jest to duży ośrodek jego produkcji.

Sprawdź: Tanie loty do Francji

Sveti Stefan, Czarnogóra

miasteczko na wyspie
Wspomnienia z Czarnogóry zwykle kojarzone są z takim właśnie widokiem. Fot. Shutterstock

Sveti Stefan, czyli po polsku Święty Stefan, to widoczny na zdjęciu półwysep (niegdyś wyspa) w Czarnogórze. Błękitna woda, piaszczyste plaże i niezwykła architektura zbudowanej na kamiennym podłożu osady sprawiają niesamowite wrażenie. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym basenie Morza Śródziemnego. Upodobały je sobie gwiazdy, ale także turyści. Ufortyfikowana osada istniała w tym miejscu już od XV w.

Sprawdź: Tanie loty do Czarnogóry

Reine, Norwegia

wioska rybacka w Norwegii
Najpiękniejsze europejskie miasteczka znajdują się nie tylko na południu kontynentu. Fot. Shutterstock

O Reine mówi się, że to najbardziej bajkowa miejscowość w Norwegii i coś w tym jest. Surowy klimat, czerwone budynki i odcinający się od zimnej tafli wody surowy górski szczyt tworzą niezapomnianą scenerię. Takie widoki inspirują malarzy, ale też podróżników szukających ciekawych miejsc. Reine leży w okolicy koła podbiegunowego i jest zamieszkane jedynie przez około 300 osób.

Sprawdź: Tanie loty do Norwegii

San Gimignano, Włochy

San Gimignano Toskania Włochy
Fot. Pixabay

W San Gimignano można przenieść się w czasie, bo stojące obok siebie kamienice niewiele się zmieniły od wieków. Ta toskańska osada została nazwana Miastem Wież, a to z powodu wielu budowanych niejako na wyścigi wież mieszkalnych. Za ich pomocą zamożni mieszczanie pokazywali, kto najbardziej liczy się w San Gimignano. Przy okazji wieże pełniły też funkcje obronne.

Sprawdź: Tanie loty do Włoch

Ronda, Hiszpania

most ronda w hiszpanii
Ronda z charakterystycznym mostem. Fot. Pixabay

Ronda to chyba najbardziej znana miejscowość w tym zestawieniu. Mieszka tam ponad 35 tys. osób. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest XVIII-wieczny most nad wąwozem Tajo łączący nową chrześcijańską część Rondy z tą starą, mauretańską, gdzie nota bene pierwsi osadnicy zatrzymali się już kilka wieków p.n.e. Miasto w swej historii było muzułmańskie, katolickie, a także dochodziło w nim do prześladowań frankistów. Warto poznać tutejszą historię, architekturę i atrakcje.

Sprawdź: Tanie loty do Hiszpanii

Oia, Grecja

zachód słońca na Santorini – wioska Oia
Czy można wyobrazić sobie bardziej romantyczne miasteczko? Fot. Shutterstock

Santorini kojarzy pewnie każdy kochający podróże, ale być może nie słyszeliście o miejscowości o nazwie Oia (czyt. Ija). To właśnie tam robiona jest większość najpiękniejszych zdjęć z Santorini. Domki i świątynie z niebieskimi dachami są wszędzie, ale te najbardziej znane właśnie tam. Wiele domów to prowadzone przez greckie rodziny hotele. Często wyposażone są w baseny. W takiej scenerii można z lampką wina podziwiać zachody słońca nad kalderą dawnego wulkanu.

Sprawdź: Tanie loty na wyspy greckie

Rothenburg ob der Tauber, Niemcy

Rothenburg ob der Tauber, Bawaria, Niemcy
Fot. Berthold Werner, domena publiczna

Piękne europejskie miasteczka w dużej liczbie można znaleźć w Niemczech. Jednym z nich jest Rothenburg ob der Tauber, położone w Bawarii przy granicy z Badenią-Wirtembergią. Każda kamieniczka zachwyca, podobnie jak wytyczony w średniowieczu Rynek i Ratusz. Hrabia Comburg-Rothenburg rozpoczął budowę systemu obronnego w tym miejscu już w 950 r.

Czytaj również: Średniowieczne miasta w Europie (jest też polskie!). Tu przeniesiesz się w czasie

Sprawdź: Tanie loty do Niemiec

Bled, Słowenia

kościół odbija się w tafli jeziora
Bled łatwo rozpoznać: na niemal każdej pocztówce jest widoczny kościół posadowiony na wyspie. Fot. Shutterstock

Bled to romantyczna słowacka miejscowość w Alpach Julijskich, znana przede wszystkim z pięknego jeziora i wyspy znajdującej się na samym jego środku. Niektórzy myślą, że budynek na wyspie to mały zameczek, ale w rzeczywistości zbudowano tam kościół, obok którego są także gorące źródła. Zamek i inny kościół można znaleźć także na brzegach jeziora. Przyznacie, że to przepiękne miejsce. Bled ma około 5 tys. mieszkańców.

Sprawdź: Tanie loty do Słowenii

Hallstatt, Austria

Przepiękne Hallstatt znajduje się w Austrii. Fot. Shutterstock

Gmina Hallstatt znajduje się w Górnej Austrii, a pocztówkowym widokiem który każdy zapamiętuje, jest panorama jeziora i położonych tuż przy nim budynków, w większości drewnianych. Architektura nosi cechy budownictwa alpejskiego. W Hallstatt znajduje się m.in. cmentarzysko z IX w. p.n.e., a także starożytna kopalnia soli. W Chinach w rok zbudowano wierną replikę Hallstatt. Chińczycy lubią kopiować nie tylko budynki ale nawet całe europejskie miasteczka.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Byłem w Tropei. Słynie także z wyjątkowo dobrej kalabryjskiej… cebuli! Warto także zwiedzić niedaleką Scillę.
    Swego czasu były loty z Okęcia do Lamezia Therme a stamtąd można pociągiem dojechać do Tropei i Scilli. Ceny kolei regionalnej – porównywalne jak w Polsce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,907ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze