Średniowieczne miasta w Europie (jest też polskie!). Tu przeniesiesz się w czasie

Zamki i bajkowe chatki jak żywcem wyjęte ze średniowiecza, kamienne mosty i mury, wąskie uliczki i urokliwe kamieniczki – jak można ich nie kochać? Oto piękne średniowieczne miasta, renesansowe perełki i królewskie posiadłości sprzed wieków, gdzie przeniesiesz się w czasie.

Carcassonne, Francja

carcassonne francja
Carcassonne we Francji. Fot. Pixabay

Carcassonne we francuskiej Langwedocji to synonim średniowiecznego miasta, w konsekwencji tutejsze fortyfikacje odwiedza rocznie około 3 mln turystów. Znajdują się one na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ślady osadnictwa w Carcassonne sięgają już 3500 lat przed naszą erą, natomiast w pierwszych wiekach naszej ery stały tu sporych rozmiarów murowane twierdze. Można przyjąć, że kształt znany obecnie twierdza Carcassonne przybrała w XIII w. Polecamy zapoznać się z rodzinną grą planszową Carcassonne, jeśli jeszcze jej nie znasz.

Zobacz: Tanie loty do Francji

Brugia, Belgia

brugia w zachodniej belgii – miasto nad kanałami
Brugia. Fot. Shutterstock

W zestawieniu na najpopularniejsze średniowieczne miasta wśród turystów Brugia także znajduje się wysoko. To całkiem popularna destynacja, przyciąga także Polaków, którzy nie mogą się nie zauroczyć w tutejszych kanałach i kamieniczkach. Tak jak Bydgoszcz nazwana jest polską Wenecją, tak na Brugię mówi się flamandzka Wenecja. Najintensywniej Brugia rozwijała się między XII a XV wiekiem ponieważ była ważnym ośrodkiem handlu i właśnie wtedy powstała sieć kanałów. Całe historyczne centrum Brugii znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje między innymi gotycki ratusz.

Szydłów, Polska

szydłów polskie carcassone
Szydłów, polskie Carcassonne. Fot. Shutterstock

Urokliwe średniowieczne miasta mamy także u siebie. Dzięki XIV-wiecznym murom efektywnie okalającym Szydłów, jest on zwany polskim Carcassonne. Najlepsze czasy dla Szydłowa nastały bez wątpienia za panowania Kazimierza Wielkiego. Trzeba tu zobaczyć zarówno zamek, jak i dawne mury miejskie, liczne kościoły oraz ruiny. Od 1 stycznia tego roku wedle ustawy Szydłów stał się miastem. Oprócz niego można wymienić w Polsce takie średniowieczne miasta jak Byczyna i Paczków, które też zachowały średniowieczny układ urbanistyczny.

Czytaj więcej: Szydłów – żywcem wyjęty ze średniowiecza

Najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce

Castle Combe, Anglia

Castle Combe, Anglia
Castle Combe w Anglii. Fot. Alinangel, CC BY-SA 4.0

Castle Combe licząca zaledwie 350 mieszkańców uznana została za najpiękniejszą wieś w Anglii. Przyznajemy: nie jest to może miasteczko, ale nie mogło tego miejsca zabraknąć w naszym zestawieniu. Pierwszą osadę wznieśli tam Rzymianie, natomiast w XII wieku stał tam normański zamek, a w XIV wieku fortecę rozebrano i kamienie z niej posłużyły do budowy tutejszych domów. Jeśli chodzi o średniowieczne miasta (i wioski oczywiście) to Anglia nie ma sobie równych.

Sprawdź: Tanie loty do Wielkiej Brytanii

San Gimignano, Włochy

San Gimignano Toskania Włochy
San Gimignano we Włoszech. Fot. Pixabay

Przepiękne renesansowe i średniowieczne miasta znajdziemy także we Włoszech. San Gimignano nazwano Manhattanem średniowiecza, a to ze względu na liczne wieże, które pochodzą z XIII i XIV w. Co ciekawe nie były to typowe budowle obronne czy kościelne wieże, a budynki na terenie posiadłości najbogatszych mieszczan, którzy w ten sposób konkurowali o posiadanie najwyższej wieży. Trzeba tu zobaczyć także kolegiatę, pałac, dawne kościoły i urokliwe place. Oj, warto tu zabłądzić!

Zobacz: Tanie loty do Włoch

Rothenburg ob der Tauber, Niemcy

Rothenburg ob der Tauber, Bawaria, Niemcy
Rothenburg ob der Tauber. Fot. Berthold Werner

Budowę systemu obronnego w tym mieście rozpoczęto już w 950 r. Stanął tam także zamek nad Taubrem. Potem powstał też klasztor, a miejscowość uzyskała status miasta cesarskiego. Rozkwitała i piękniała. Układ miejski jest typowo średniowieczny, a miasteczko niezwykle urodziwe. W czasie II wojny światowej zniszczonych zostało tam 306 domów, a także część średniowiecznych murów, ale potem podjęto trud odbudowy Rothenburga w dawnym duchu. Można odwiedzić tu historyczne piwnice, Muzeum Lalek i Zabawek, a także Średniowieczne Muzeum Kryminalne.

Zobacz: Tanie loty do Niemiec

Lacock, Anglia

Lacock Abbey w Anglii
Lacock Abbey, Wiltshire, Anglia. Fot. Daderot

Lacock to urodziwa wioska w angielskim hrabstwie Wiltshire. W całości objęta jest ochroną architektoniczną i ma status zabytku. W średniowieczu miejscowość wzbogaciła się dzięki kupcom handlującym wełną. Toczyły się tu m.in. zdjęcia do filmów Duma i Uprzedzenie, Kochanice Króla, czy też dwóch części sagi Harry Potter (Kamień Filozoficzny oraz Książę Półkrwi). W Harrym Potterze znalazł się konkretnie klasztor czyli Lacock Abbey, należący do króla Henryka VIII, a w XVI w. sprzedany w ręce prywatne. Realizowano tam zdjęcia ukazujące korytarze Hogwartu i salę do eliksirów.

Sprawdź: Tanie loty do Wielkiej Brytanii

Toledo, Hiszpania

hiszpania toledo
Fot. Pixabay

Toledo nad Tagiem to perełka architektoniczna Hiszpanii. To miasto gdzie zmarł El Greco, siedziba prymasów Hiszpanii, a także stolica wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha. Ślady osadnictwa w tym miejscu można wskazać co najmniej od 192 r. p.n.e. Trzeba tu przede wszystkim zobaczyć twierdzę Alcazar z XI wieku, zamek Castillo de San Servando i Katedrę Najświętszej Maryi Panny, jedną z najbardziej znaczących gotyckich budowli w Hiszpanii. Można tam podziwiać obrazy El Greco i Goi. Warte uwagi jest oczywiście całe miasto, po którym polecamy spacery bez końca w poszukiwaniu pięknych kościołów, pałaców i ruin.

Sprawdź: Tanie loty do Hiszpanii

Obidos, Portugalia

Obidos Portugalia
Obidos, Portugalia. Fot. Lacobrigo, CC BY-SA 4.0

Obidos (a właściwie Óbidos) to niewielka, licząca ok. 3 tys. mieszkańców miejscowość w środkowej Portugalii. Ślady osadnictwa sięgają tu paleolitu, a miejscowość była ośrodkiem Celtów i Fenicjan, ale znane nam dziś Obidos wzniesiono w czasach rzymskich. Było tu forum, czyli centralny plac będący miejscem spotkań, a także rzymskie łaźnie. Dziś popularnością wśród turystów cieszy się m.in. średniowieczny rynek. Mimo że trzęsienie ziemi w 1755 r. zniszczyło część cennej zabudowy, Obidos nadal ma unikatowy charakter.

Sprawdź: Tanie loty do Portugalii

A Tobie które średniowieczne miasta w Europie przypadły do gustu?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,989ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze