Gdzie leży państwo o nazwie Eswatini? Tak, jest takie! Co to jest Mjanma? Być może całkiem dobrze ją kojarzycie, tylko nie mieliście pojęcia, że tak się nazywa. Oto 10 nazw państw i terytoriów, których możecie nie znać.

Zastrzegamy, że w tekście mowa także o terytoriach zależnych, dependencjach, terytoriach i wspólnotach zamorskich, gdyż to głównie one mają bardzo ciekawe nazwy. Tak jak państwa, mają one swoje flagi, stolice i jednostki monetarne. Warto wiedzieć, co to właściwie za miejsca 🙂

Poprzedni

1. Mjanma, czyli Birma

Nazywanie Mjanmy Birmą nie jest nietaktem, bo jeszcze kilka lat temu, w 2012 roku, ten kraj właśnie tak się nazywał po polsku. Birma pozostaje tak zwaną wersją wariantową. Mjanma brzmi egzotycznie, a do Birmy zdążyliśmy się przyzwyczaić. To tak jak z kawią domową – i tak wszyscy mówią na nią świnka morska, choć oficjalnie taki gatunek nie istnieje.

Spory nad nazwą państwa trwały od 1989 roku. Nazwa Birma używana była w czasach kolonialnych, z kolei naród birmański używał nazwy Myanma. Wiele zmian nazw państw podyktowanych było chęcią odcięcia się od kolonialnej przeszłości (żeby długo nie szukać: Rodezja – Zimbabwe, Górna Wolta – Burkina Faso).

Czytaj więcej: Stara mapa z 1975 r. znaleziona na strychu. Dahomej, Górna Wolta – pamiętasz?

Mjanma leży między Bangladeszem, Chinami, Indiami, Laosem i Tajlandią w jednym z najbardziej bogatych kulturowo regionów Azji. Warto się tam wybrać.


blank
Birmańskie kobiety w Pagan. Fot. Unsplash
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here