Ilu jest nas, Polaków? Pewnie powiecie – około 40 milionów. Prawda, jeśli zapytamy o obywateli zamieszkujących w granicach kraju. To dokładniej około 38,5 mln osób. Ale od 18 do nawet 20 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego zamieszkuje inne kraje świata. Zdziwicie się, jakie państwa znalazły się w Top 10.

Poprzedni

10. Australia

Miejsce 10. zajmuje Australia. Na Antypodach dobrze się zarabia, klimat jest ciepły, ludzie są przyjaźni, tylko zwierzęta wydają się jakieś niebezpieczne… Na przykład pająki, aligatory i węże.

Ale bez przesady. Widzieliście koale albo kuoki?

Kuoka – najradośniejsze zwierzątko świata z wyspy Rottnest. Jak tam dotrzeć?

To, że wielkie pająki można spotkać w każdym kącie, nie przeszkadza Polakom w osiedlaniu się tam. W Australii żyje około 200 tys. Polaków, z czego około 1/4 to osoby urodzone w Polsce, a 3/4 urodzone w Australii, ale będące pochodzenia polskiego. Najwięcej naszych rodaków, po kilkanaście tysięcy, zamieszkuje Melbourne i Sydney a po kilka tysięcy Adelaide i Perth.

blank
Sydney, Australia. Fot. Unsplash
Poprzedni
Poprzedni artykułEswatini, Mjanma i kilka innych nazw państw, których możesz nie znać
Następny artykuł9 świetnych map, których nie pokażą Ci w szkole (część 3)
blank
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

5 KOMENTARZE

 1. mozna mieszkac gdziekolwiek ale pytanie jest w jakich warunkach, dzisiaj juz na nikim nie robi wrazenia ze ktos mieszka w usa czy australii jak klepie tam bide…w pl mozna zyc godnie uczciwie i na wysokim poziomie…do tego u siebie a nie jak obywatel drugiej kategorii…wielu ludzi oddalo swoja godnosc za srebrniki…

  • Godnosc za zarobki…legia fan…smutny jestes!!! Co tu ma godnosc do rzeczy??! Idzie sie za 'chlebem’. Jedno państwo nie daje, jadę do drugiego. Za wykarmienia rodziny mam gdzieś godność! Tak jak państwo ma gdzieś godność obywateli! Myślisz, że dziadować godnie w swoim kraju ktoś da Ci za to medal??!

  • Zastanów się, co piszesz.

   W Polsce pracowałem w różnych miejscach pracy, gdzie był wyzysk i mobbing za minimalną krajową. Gdy szedłem do nowej pracy miałem nadzieje, że skoro to nie są wielkie pieniądze, to chociaż będzie dobra atmosfera. I błąd. Mówi się, że gdzie wielkie pieniądze, tam wyścig szczurów, jednak ja z minimalna krajową przerabiałem mobbing.
   Czy uważasz, że powinienem cierpieć dla idei typu „Polska to najwspanialszy kraj świata i nikt nie ma prawa jej opuszczać i żyć w innym kraju”?

   Za granicą był wyzysk i mobbing, ale jak porównasz 2000zł do $2000? Godnie żyłem w Norwegii, Belgii i Holandii, bo jestem nauczony żyć skromnie i nie szastać pieniędzmi.

   Jakie srebrniki? Jak czytam takie wpisy, to trace kontrole nad sobą. Rozumiem, że Polska to Chrystus, a kto opuszcza ten najwspanialszy kraj, to zdradza Boga? Czy ty jesteś pod wpływem narkotyków, alkoholu i innych używek czy sam Lucyfer cie zatrudnił, żeby pisać te bzdury?

   O kim piszesz, że żyją na dobrym poziomie w Polsce? Wiem, że tacy są i to są ci, którzy we wszystkich krajach żyją lepiej niż reszta. Lekarze, prawnicy itp.
   Są też negatywni bohaterowie, którzy mają wielkie pieniądze z wielkiego wyzysku, głównie obcokrajowców jak Ukraińców, ale też nieraz i rodaków. Ci nie mają powodów do emigracji, bo tyle nakradli, że mogą na tym spać.

   Ci, którzy uczciwie i godnie żyją w Polsce nie mają żadnych sensownych powodów emigrować. Z drugiej strony Polacy, którzy są traktowani jak śmieci nie mają żadnych powodów, by pozostać w Polsce.

   Powiedzenie: „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” nie zawsze jest trafne. Co, jeśli ktoś ma patologie w domu? Podobnie, co jeśli Polak ma mobbing w kraju?
   „Wszędzie dobrze, gdzie czuje się dobrze” – to oddaje stan faktyczny.

 2. A co mają powiedzieć ludzie z krajów Afrykańskich? Uciekają przed wojną i straszną biedą. Oni też mają zostać w swoim kraju bo godność im nie pozwala? I co mają swoją rodzinę na głód i biedę wystawiać??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here