Top 10 krajów, gdzie mieszka najwięcej Polaków poza Polską

Ilu jest nas, Polaków? Pewnie powiecie – około 40 milionów. Prawda, jeśli zapytamy o obywateli zamieszkujących w granicach kraju. To dokładniej około 38,5 mln osób. Ale od 18 do nawet 20 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego zamieszkuje inne kraje świata. Zdziwicie się, jakie państwa znalazły się w Top 10.

Australia

Sydney Australia
Sydney, Australia. Fot. Unsplash

Miejsce 10. zajmuje Australia. Na Antypodach dobrze się zarabia, klimat jest ciepły, ludzie są przyjaźni, tylko zwierzęta wydają się jakieś niebezpieczne… Na przykład pająki, aligatory i węże.

Ale bez przesady. Widzieliście koale albo kuoki?

Kuoka – najradośniejsze zwierzątko świata z wyspy Rottnest. Jak tam dotrzeć?

To, że wielkie pająki można spotkać w każdym kącie, nie przeszkadza Polakom w osiedlaniu się tam. W Australii żyje około 200 tys. Polaków, z czego około 1/4 to osoby urodzone w Polsce, a 3/4 urodzone w Australii, ale będące pochodzenia polskiego. Najwięcej naszych rodaków, po kilkanaście tysięcy, zamieszkuje Melbourne i Sydney a po kilka tysięcy Adelaide i Perth.

Litwa

Wilno. Fot. Pixabay

Śmiało i dziś można powiedzieć: Litwo, ojczyzno moja. Polacy to największa mniejszość narodowa na Litwie i stanowią populację aż 235 tys. osób. Jak na tak stosunkowo niewielki kraj to całkiem sporo, ponad 6 proc. ludności. Głównym skupiskiem Polonii jest okręg wileński, a w samym Wilnie zamieszkuje ok. 88 tys. osób.

Białoruś

Mir Białoruś zamek UNESCO
Zamek w Mirze, Białoruś. Fot. Shutterstock

Białoruś to kolejny sąsiad Polski, gdzie nieoficjalnie żyje nawet do 900 tys., a nawet milion 200 tys. Polaków, ale oficjalnie to liczba rzędu ok. 400 tys. Białoruskie miasta uległy polonizacji, a skutki tego widać do dziś. Najliczniej zamieszkanym przez Polaków miastem jest Mińsk, gdzie oficjalnie mieszka kilkanaście, a według nieoficjalnych szacunków nawet kilkadziesiąt tysięcy osób pochodzenia polskiego.

Argentyna

Argentyna lodowiec
Lodowiec w Argentynie. Fot. Pixabay

Słyszeliście o tym, że 8 czerwca Argentyna świętuje Dzień Osadnika Polskiego? To jedyne państwo świata, które w ten sposób honoruje Polonię. Co więcej, jest to dzień wolny od pracy!

Do Argentyny pod koniec XIX i w XX w. przed II wojną światową, przyjechało kilkaset tysięcy Polaków. Wcześniej ich mniejsze grupy trafiały tam jeszcze w XVIII stuleciu. Pracowali na farmach i uprawach, czy też na budowach. Tworzyli kolonie, zrzeszani byli przez liczne polonijne organizacje. Po II wojnie światowej trafiło tam kolejne 200 tys. Polaków. W Argentynie są zamieszkane w dużej mierze przez Polaków miasta, jedno z nich nazywa się Wanda, czy nie brzmi to znajomo?

Szacuje się, że w Argentynie wciąż mieszka ok. 450 tys. osób pochodzenia polskiego, Argentyńczycy mówią nawet o 500 tysiącach.

Wielka Brytania

las wistmans wood w darmtmoor w anglii
Wistmans wood, Darmtmoor. Fot. Shutterstock

Wielka Brytania to popularny kierunek emigracji zarobkowej, w szczególności na przełomie XX i XXI w. Zjawisko trwa do dziś, a w Wielkiej Brytanii mieszka na stałe 853 tys. Polaków. Jednak na przełomie 2017 i 2018 r. Narodowy Urząd Statystyki Wielkiej Brytanii oszacował tę liczbę na ponad milion: konkretnie około 1 021 tys. osób. W samym Londynie Polacy są obok Hindusów największą mniejszością narodową.

Przed wejściem Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej te liczby nie były tak wielkie. Mieszkało tam wtedy 69 tys. Polaków.

Kanada

jeleń przy jeziorze, w tle góry Kanady
Kanada. Fot. Shutterstock

Jeśli polegać na obliczeniach Brytyjczyków, to na Wyspach może mieszkać więcej Polaków niż w Kanadzie, różnica jest jednak niewielka. Oficjalnie w kraju klonowego liścia mieszka 900 tys. naszych rodaków.

Jednak więcej osób utożsamia się z Polską. Co prawda w Kanadzie mieszka obecnie około 900 tys. do miliona Polaków z polskim paszportem, ale osób mających polskie pochodzenie, które mają tylko obywatelstwo Kanady, jest około 1,5 miliona.

Obecnie najwięcej Polaków mieszka w Toronto. Skupieni są w wielu wspólnotach polonijnych, często organizują imponujące imprezy kulturalne, a wielu z nich działa na polu sztuki. To m.in. artyści operowi, kompozytorzy, malarze, rzeźbiarze.

Francja

zamek nad wodą o zachodzie słońca
Zamek nad Loarą, Francja. Fot. Shutterstock

W krainie nad Loarą i Sekwaną mieszka oficjalnie ponad milion Polaków. Osiedlili się przede wszystkim w Lille Lens i Valenciennes – miejscowościach przy granicy z Belgią. To głównie potomkowie Polaków, którzy przyjechali tam, by pracować w kopalniach.

Oczywiście wśród Polaków we Francji są i potomkowie tych, którzy po klęsce powstania listopadowego stali się częścią słynnej Wielkiej Emigracji, ale trudno oszacować ich liczbę. Niektórzy wrócili, inni zginęli, kolejni osiedlili się tam na stałe. Wszyscy pamiętamy, że wśród wielkich postaci Wielkiej Emigracji byli Chopin, Mickiewicz, Słowacki czy Norwid.

Brazylia

nocna panorama na Rio de Janeiro
Rio de Janeiro. Fot. Shutterstock

I oto jesteśmy na podium. Trzecie największe skupisko Polonii za granicą zamieszkuje Brazylię. Według różnych źródeł osób polskiego pochodzenia jest w Brazylii od 1,5 mln. do nawet 3 milionów.

Jeśli chodzi o przeszłość, to mamy dokładniejsze dane. Między 1890 a 1914 do Brazylii przypłynęło 104 196 osób pochodzących z ziem polskich (Polaków, ale nie możemy powiedzieć że z Polski, z oczywistych powodów – kraju nie było na mapie). Założyli takie polskie osady jak Orle, Warta, czy Nova Dantzig i sami organizowali sobie życie. Społeczność samodzielnie wybudowała sobie domy, kościoły, szkoły i całą infrastrukturę. Powoli się asymilowali, uczyli portugalskiego, a stopniowo także łączyli w pary z obywatelami Brazylii.

Manifestowanie polskości w Brazylii odżyło po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Dziś jest celebrowana na różnych festiwalach, m.in. kulinarnych i muzycznych.

Niemcy

kanały w hamburgu
Hamburg. Fot. Shutterstock

W Europie największym skupiskiem Polonii jest kraj naszych zachodnich sąsiadów. Mieszka tam oficjalnie od 1,5 do 2 mln Polaków. Zrzeszeni są w przeróżnych organizacjach. Nie mają jednak statusu mniejszości narodowej (tak jak mniejszość niemiecka w Polsce, która jest reprezentowana w sejmie). Ten tytuł został odebrany Polakom przez władze III Rzeszy i dotychczas nic się nie zmieniło. w 2014 r. wniosek o nadanie Polakom praw mniejszości narodowej został odrzucony.

Gdzie najczęściej można spotkać Polaków? Główne ośrodki to Zagłębie Ruhry, Hamburg i Berlin. W Zagłębiu Ruhry Polacy pracują m.in. w zakładach przemysłowych. Znajduje się tam wielka konurbacja licząca 10-12 mln mieszkańców – nie bez przyczyny. Spoczywają tam jedne z największych światowych złóż węgla kamiennego. Silnie rozwija się przemysł kopalniany, hutniczy, chemiczny, zbrojeniowy, elektroniczny i wiele innych.

Stany Zjednoczone

Chicago, USA. Fot. Pixabay

9 292 875 Polaków, a nieoficjalnie nawet 10,6 mln – tyle zamieszkuje USA. Najwięcej oczywiście w Chicago, które jest drugim największym „polskim” miastem świata po Warszawie z liczbą około miliona zamieszkujących je Polaków. Są tam polskie dzielnice, wydawane są polskie gazety, prężnie działają polskie sklepy czy muzea.

Wśród około 10 mln osób pochodzenia polskiego w Stanach Zjednoczonych według statystyk jedynie 600 tys. na co dzień używa języka polskiego. Z kolei ponad pół miliona Amerykanów pochodzenia polskiego zamieszkujących obecnie USA, urodziło się poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

5 KOMENTARZE

 1. mozna mieszkac gdziekolwiek ale pytanie jest w jakich warunkach, dzisiaj juz na nikim nie robi wrazenia ze ktos mieszka w usa czy australii jak klepie tam bide…w pl mozna zyc godnie uczciwie i na wysokim poziomie…do tego u siebie a nie jak obywatel drugiej kategorii…wielu ludzi oddalo swoja godnosc za srebrniki…

  • Godnosc za zarobki…legia fan…smutny jestes!!! Co tu ma godnosc do rzeczy??! Idzie sie za 'chlebem’. Jedno państwo nie daje, jadę do drugiego. Za wykarmienia rodziny mam gdzieś godność! Tak jak państwo ma gdzieś godność obywateli! Myślisz, że dziadować godnie w swoim kraju ktoś da Ci za to medal??!

  • Zastanów się, co piszesz.

   W Polsce pracowałem w różnych miejscach pracy, gdzie był wyzysk i mobbing za minimalną krajową. Gdy szedłem do nowej pracy miałem nadzieje, że skoro to nie są wielkie pieniądze, to chociaż będzie dobra atmosfera. I błąd. Mówi się, że gdzie wielkie pieniądze, tam wyścig szczurów, jednak ja z minimalna krajową przerabiałem mobbing.
   Czy uważasz, że powinienem cierpieć dla idei typu „Polska to najwspanialszy kraj świata i nikt nie ma prawa jej opuszczać i żyć w innym kraju”?

   Za granicą był wyzysk i mobbing, ale jak porównasz 2000zł do $2000? Godnie żyłem w Norwegii, Belgii i Holandii, bo jestem nauczony żyć skromnie i nie szastać pieniędzmi.

   Jakie srebrniki? Jak czytam takie wpisy, to trace kontrole nad sobą. Rozumiem, że Polska to Chrystus, a kto opuszcza ten najwspanialszy kraj, to zdradza Boga? Czy ty jesteś pod wpływem narkotyków, alkoholu i innych używek czy sam Lucyfer cie zatrudnił, żeby pisać te bzdury?

   O kim piszesz, że żyją na dobrym poziomie w Polsce? Wiem, że tacy są i to są ci, którzy we wszystkich krajach żyją lepiej niż reszta. Lekarze, prawnicy itp.
   Są też negatywni bohaterowie, którzy mają wielkie pieniądze z wielkiego wyzysku, głównie obcokrajowców jak Ukraińców, ale też nieraz i rodaków. Ci nie mają powodów do emigracji, bo tyle nakradli, że mogą na tym spać.

   Ci, którzy uczciwie i godnie żyją w Polsce nie mają żadnych sensownych powodów emigrować. Z drugiej strony Polacy, którzy są traktowani jak śmieci nie mają żadnych powodów, by pozostać w Polsce.

   Powiedzenie: „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” nie zawsze jest trafne. Co, jeśli ktoś ma patologie w domu? Podobnie, co jeśli Polak ma mobbing w kraju?
   „Wszędzie dobrze, gdzie czuje się dobrze” – to oddaje stan faktyczny.

 2. A co mają powiedzieć ludzie z krajów Afrykańskich? Uciekają przed wojną i straszną biedą. Oni też mają zostać w swoim kraju bo godność im nie pozwala? I co mają swoją rodzinę na głód i biedę wystawiać??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,006ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze