Stara mapa z 1975 r. znaleziona na strychu. Dahomej, Górna Wolta – pamiętasz?

Znaleźliśmy na strychu starą mapę świata z 1975 roku. Zobaczcie, jak wtedy kształtował się podział polityczny. Istniały nie tylko ZSRR, Jugosławia, RFN i NRD, ale także ciekawe kraje afrykańskie. Zamiast Demokratycznej Republiki Konga był Zair. Istniały Dahomej i Rodezja. Zapraszamy w podróż w czasie.

Świat w 1975 r. – pamiętacie Europę?

stara mapa świata z 1975 roku europa
Mapa Europy z 1975 roku. Fot. Weronika Skupin

1975 rok – to wcale nie tak dawno temu, a świat zmienił się od tamtej pory tak bardzo! Są kraje, w których niektórzy z nas byli, a inni nie będą mieli takiej okazji. Czechosłowacja, Jugosławia, ZSRR, NRD, RFN – wszystkie istniały w 1975 roku.

Dahomej z armią 12 tysięcy kobiet

stara mapa świata z 1975 roku górna wolta dahomej
Dahomej i Górna Wolta – dziś nie znajdziemy ich na mapie. Fot. Weronika Skupin

Dahomej to dzisiejszy… Benin, a konkretnie państwo w Afryce Zachodniej na obszarze dzisiejszego Beninu. Było centrum handlu niewolników na tzw. Wybrzeżu Niewolniczym. W XIX w. Dahomej podbił mniejsze państewka w okolicy za pomocą brutalnej armii 12 tysięcy kobiet. Dopiero właśnie w 1975 roku, z którego pochodzi mapa, Dahomej zmienił nazwę na Benin (nawiązując do niegdysiejszego Królestwa Benin na terenach dzisiejszej Nigerii).

Na tym zdjęciu widać także Górną Woltę. To dzisiejsze Burkina Faso. Kraj zmienił nazwę w 1984 roku. Obecna oznacza kraj uczciwych ludzi.

Zair i Rodezja

stara mapa świata z 1975 roku afryka
Wielki Zair i Rodezja pod wodzą Cecila Rhodesa. Tak wyglądała Afryka w 1975 r. Fot. Weronika Skupin

Zair, inaczej Republika Zairu istniał od 27 października 1971 do 17 maja 1997 roku, przed powstaniem Demokratycznej Republiki Konga. W 1996 roku w Zairze wybuchła wojna domowa, której następstwem było utworzenie nowego państwa.

Rodezja to inaczej Republika Zimbabwe obecna na mapach w latach 1890-95. Była to część Brytyjskiej Kompanii Południowoafrykańskiej kierowanej przez Cecila Rhodesa. W 1953 z Rodezji Południowej powstała Federacja Rodezji i Niasy. W 1963 roku w obliczu konfliktów Federacja została rozwiązana, a rok później Rodezja Północna uzyskała niepodległość jako Zambia natomiast Niasa jako Malawi.

Związek Australijski – wiedzieliście o nim?

stara mapa świata z 1975 roku związek australisjki
Tak na mapach opisywano Australię. Fot. Weronika Skupin

Związek Australijski to nic innego jak… Australia. Dziś na mapach opisuje się po prostu Australię, natomiast w 1975 roku opisy były nieco inne. Obszar jednak jest ten sam. Związek Australijski obejmuje Australię, Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym

Sahara Hiszpańska zamiast Sahary Zachodniej

stara mapa świata z 1975 roku sahara hiszpańska
Afryka Zachodnia w 1975 r. Fot. Weronika Skupin

Sahara Hiszpańska nosi dziś nazwę Sahara Zachodnia. Jest to dawna kolonia hiszpańska. Jest to dziś terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym. W części pozostaje pod faktyczną władzą Maroka a w części pod władzą Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej.

Jemen

stara mapa świata z 1975 roku jemen
Bliski Wschód wyglądał nieco inaczej. Widzicie różnice? Fot. Weronika Skupin

Ludowo-Demokratyczna Republika Jemenu (Jemen Południowy, Jemen Demokratyczny) była państwem w południowej i wschodniej części obecnego Jemenu. Funkcjonował tam ustrój socjalistyczny. Republika istniała do 1990 roku.

stara mapa świata z 1975 roku korea japonia
Fot. Weronika Skupin

W 1975 roku nie było mowy o uznaniu Tajwanu (Republiki Chińskiej) za osobny organizm. Na mapie jednym kolorem było oznaczone też nieistniejące obecnie zjednoczone państwo Korea, choć naniesiono granicę między obiema jej częściami.

A Wy znaleźliście u siebie jakieś ciekawe mapy?

stara mapa świata z 1975 roku
Fot. Weronika Skupin
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,075ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze