Zamieszanie z testami. Ministerstwo Zdrowia wykazało się olbrzymią niewiedzą…

W sobotę wrocławskie lotnisko umożliwiło specjalny system testowania dla podróżujących spoza strefy Schengen. W punkcie, który został umieszczony przed stanowiskami kontroli granicznej, można wykonać szybki test antygenowy, który według lotniska zwalnia z kwarantanny po przylocie zza granicy. Tymczasem dzisiaj rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że takie testy nie zwalniają z kwarantanny.

Według Rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2020, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku, z kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19, wykonanego przed przekroczeniem granicy. Przepis wygląda tak:

w § 3: ust. 2. Obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2 i 18, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej
Polskiej: (…)

19) przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego,
przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.

Andrusiewicz twierdzi, że nie ma przepisów, które dopuszczają zwolnienie z kwarantanny po badaniu w Polsce.


Test należy wykonać nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Przy zwolnieniu z kwarantanny dozwolone są testy antygenowe (tzw. szybkie testy) i testy RT-PCT. Wynik testu nie może być starszy niż 48 godzin.

Ministerstwo zdrowia skrytykowało działania Portu Lotniczego także na Facebooku:

blank
Fot. Facebook / Ministerstwo Zdrowia

Tymczasem ktoś w Ministerstwie nie rozumie, co to znaczy przekroczenie granicy. Skoro punkt pobierania testów znajduje się przed stanowiskami kontroli granicznej, czyli de fakto przed przekroczeniem granicy , tak jak wymaga tego ustawa, to taki test zwalnia z kwarantanny.

Aktualizacja:

Lotnisko umieściło na swoim profilu na Facebooku oraz na Twitterze komunikat dotyczący testów:

Port Lotniczy Wrocław informuje, że szybkie testy antygentowe dla pasażerów wracających do Polski ze strefy Non Schengen realizowane są przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego, czyli przed powrotem/wjazdem do Polski. W związku z tym ich negatywny wynik – zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku – umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.
Port Lotniczy Wrocław wprowadzając 30 stycznia 2021 roku to udogodnienie dla podróżnych, w pełni respektował obowiązujące rozporządzenie. Zgodnie z jego treścią, z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.

Dodatkowo należy podkreślić, że wartość diagnostyczna testu wykonanego na kilkanaście minut przed przekroczeniem granicy państwa jest z pewnością większa niż testów wykonanych dwie doby wcześniej, a jego wiarygodność zdecydowanie większa niż niektórych testów wykonanych za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here