Zabytkowy samolot na służbie. Wszystko przez koronawirusa

Historyczny samolot Lockheed Electra 10A w niedzielę przetransportował z Pragi do Brna maski ochronne z filtrami, które wyprodukowano w laboratoriach Politechniki Czeskiej (CzVUT). Maszyna przed laty należała do biznesmena Jana Antonina Baty.

Przetransportowane maski trafiły do Szpitala Uniwersyteckiego w Brnie i są przeznaczone dla tamtejszych lekarzy. Spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa określane mianem FFP3. Samolot, który przewiózł sprzęt ochronny został wypożyczony przez właściciela, przedsiębiorcę Ivo Lukaczovicia, który jest założycielem i właścicielem internetowego portalu „Seznam.cz”.

Lot historycznej maszyny jest częścią projektu, w ramach którego około 300 pilotów małych samolotów dostarczają środki ochronne dla czeskich szpitali.

Piloci wolontariusze to amatorzy lotnictwa z aeroklubów i sportowi piloci akrobacyjni, tacy jak Martin Szonka – mistrz Europy i wicemistrz świata w akrobacji – czy Roman Kramarzik, który obleciał świat w samolocie Cessna.

Maszyna Lockheed Electra 10A należała przed laty do Jan Antonina Baty, przyrodniego brata założyciela imperium obuwniczego Tomasza. Jan Antonin kierował rodzinną firma od 1932 r. Po wojnie, oskarżony o kolaborację z III Rzeszą, mieszkał do śmierci w 1965 r. w Brazylii. Jego nazwisko zostało oczyszczone dopiero w 2007 roku.

Źródło: PAP

Anna
Anna
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też