Wybuch wulkanu Katla może sparaliżować loty w całej Europie

Islandia i jej wulkany znowu dają o sobie znać. Tym razem zagrożeniem dla ruchu lotniczego w Europie może być wybuch wulkanu Katla. Naukowcy ostrzegają przed możliwą erupcją i utrudnieniami.

Wulkan Katla znajduje się na południu Islandii, w pobliżu pozostałości po wulkanie Eyjafjallajokull, który wybuchł w 2010 roku. Spowodował ogromne utrudnienia dla ruchu lotniczego nad Europą. Wtedy chmury dymu i pyłu uziemiły samoloty na całym naszym kontynencie. Szacuje się, że Katla jest aż 10 razy potężniejsza od Eyjafjallajokull.


Stożek Katli pokryty jest grubą warstwą lodu. Władze Islandii alarmują, że przed erupcją może on gwałtownie stopnieć, powodując tym samym olbrzymią powódź. Wdrożono już został plan szybkiej ewakuacji miejscowej ludności zamieszkującej całe południowe wybrzeże wyspy. Naukowcy twierdzą, że erupcja jest nieunikniona. Nie są jednak pewni ani jej siły ani czasu, w którym może ona nastąpić.

Wybuch wulkanu Katla – kiedy możliwa erupcja?

Naukowcy nadal zastanawiają się, czy wybuch wulkanu będzie aż tak potężny jak ten z 2010 roku. Co prawda z badań wynika, że wulkan Katla wydziela obecnie między 12 a 14 kiloton dwutlenku węgla dziennie. To może sugerować zbliżającą się erupcję. Jednak trudno przewidzieć możliwą eksplozję. Zwłaszcza, że Katla do tej pory wybuchała co 50 lat, jednak ostatni raz miało to miejsce w 1918 roku. Zatem Katla przespała jedną zwyczajową erupcję. Jej aktywność znacznie się wzmogła po 2016 roku, kiedy to na Islandii odnotowano trzęsienie ziemi o sile 4,2 o 4,5 stopni w skali Richtera.

Podwyższona emisja dwutlenku węgla następuje nawet kilka tygodni przed możliwym wybuchem, trudno zatem określić, kiedy może on mieć miejsce.

Czytaj też:

Ograniczenia dla turystów w Islandii – za bardzo niszczą przyrodę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here