Większy terminal na lotnisku w Lublinie! Jest już otwarty dla podróżnych

Pasażerowie, latający z lubelskiego lotniska, mogą już korzystać z nowej hali odlotów. Dzięki rozbudowie terminalu czeka na nich większa poczekalnia, bogatsza część komercyjna, a także szybsza odprawa na lotnisku.

Nowa hala odlotów

Rozbudowa terminalu pasażerskiego trwała od marca 2018 roku i kosztowała 10,5 mln złotych. Dzięki inwestycji, Port Lotniczy Lublin będzie mógł bezkolizyjnie obsłużyć kilka samolotów w tym samym czasie. Rozbudowana została wschodnia część terminalu, gdzie znajduje się hala odlotów, która w ramach inwestycji została powiększona. Prace objęły powierzchnię ponad 2 tys. metrów kwadratowych. W dobudowanej części terminalu, na lot oczekiwać będą pasażerowie strefy Schengen. Jej powierzchnia ma 1400 metrów kwadratowych. Wcześniej pasażerowie mieli do dyspozycji 600 metrów kwadratowych.

fot. Lublin Airport

Podróżni strefy Non Schengen, będą korzystać z dotychczasowej hali odlotów, zlokalizowanej w dawnej części terminalu. Dzięki rozbudowie i przeniesieniu ruchu strefy Schengen do dobudowanej części, jej powierzchnia zwiększyła się z aż czterokrotnie – z 167 metrów kwadratowych do 780 metrów kwadratowych.

Fot. Lublin Airport

Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin powiedział:

Rozbudowa była podyktowana koniecznością zwiększenia przepustowości terminalu, a co za tym idzie podniesieniem komfortu podróżnych, oczekujących na samolot.Odpowiednio rozwinięta infrastruktura, to także niezbędny element do tego, abyśmy mogli się rozwijać i podejmować rozmowy z przewoźnikami, dotyczące uruchomienia nowych połączeń. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli jednocześnie obsłużyć pięć, a nie jak do tej pory dwa samoloty. Przepustowość terminalu zwiększy się do około 2 milionów pasażerów rocznie, co da nam dużo większe możliwości.

W nowej hali zlokalizowane są m.in.:

  • poczekalnia z wyjściami – dedykowana pasażerom strefy Schengen
  • nowa strefa kontroli bezpieczeństwa
  • pomieszczenia Służby Ochrony Lotniska
  • Krajowej Administracji Skarbowej
  • Straży Granicznej
  • toalety i pomieszczenia techniczne.
Fot. Lublin Airport

Pasażerowie strefy Schengen będą mogli także skorzystać z nowego saloniku business lounge, z wyjściem na patio. Rozbudowa pozwoliła znacznie rozwinąć przestrzeń handlową w terminalu. Wzrosła ona ponad czterokrotnie – z około 200 metrów kwadratowych do ponad 850 metrów kwadratowych. W nowej części terminalu pojawiły się dwa duże sklepy wolnocłowe oraz dwa punkty gastronomiczne. Warto zauważyć, że sklepy zostały zaprojektowane w oparciu o model walk through shop. Oznacza to, że mają one otwartą formułę i zlokalizowane są na bezpośredniej drodze, jaką pokonują pasażerowie pomiędzy kontrolą bezpieczeństwa, a poczekalnią. Ten model organizacji odpraw jest dobrze znany polskim pasażerom korzystającym z lotnisk w Wielkiej Brytanii np. z lotniska Londyn Luton. Podobne rozwiązanie w Polsce na lotniskach regionalnych zastosowano we Wrocławiu i Gdańsku.

Fot. Lublin Airport

W ramach sklepu Aelia Duty Free będzie funkcjonowało także stoisko Lublin Touch, oferujące lokalne produkty – m.in. piwo z lubelskiego browaru, miody pitne z Lublina. Nowe skrzydło zostało dostosowane do ewentualnego zniesienia strefy Schengen poprzez zabezpieczenie miejsca pod stanowiska kontrolerskie Straży Granicznej.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,752ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze