Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Jak samolot ląduje we mgle? Co się stanie jeśli w samolot uderzy piorun? Odpowiedzi na często zadawane pytania

Jak samolot ląduje we mgle? Co się stanie jeśli w samolot uderzy piorun? Odpowiedzi na często zadawane pytania

Czasami nurtują nas pytania dotyczące bezpieczeństwa w trakcie lotu w niesprzyjających warunkach pogodowych. Na niektóre z nich znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym artykule. Mam nadzieję, że uspokoją Wasze możliwe lęki przed lataniem. Ostatecznie taka forma przemieszczania się należy przecież najbezpieczniejszych. 

Co się dzieje, kiedy piorun uderzy w samolot?

Samoloty pasażerskie są skonstruowane w taki sposób, by móc bez problemów przetrwać uderzenia piorunów. Wyposażono je w dużą liczbę specjalnych piorunochronów, tzw. odgromników, które rozpraszają energię z piorunów i chronią maszynę. Oczywiście podczas uderzenia pioruna można się spodziewać ogromnego huku, jednak sam samolot i znajdujące się w nim osoby są bezpieczne.

Po wylądowaniu samolot przechodzi szczegółową kontrolę, podczas której sprawdza się, czy uszkodzeniu nie uległa powłoka zewnętrzna maszyny. Ten warunek jest niezbędny przed kolejnym startem samolotu. Jeśli odnaleziono jakieś usterki, zostają one naprawione.

Czy należy się martwić, jeśli lot ma się odbyć podczas złej pogody?

Jeśli pogoda jest na prawdę zła, samolot po prostu nie poleci. Piloci są informowani bezpośrednio przed startem o warunkach pogodowych na trasie i w miejscu docelowym. Jeśli uznają, że jest niebezpiecznie, nie wystartują. Dodatkowo warto wiedzieć, że samolot zawsze na ta tyle zapasu paliwa, że bez przeszkód wdrożyć plan awaryjny i dolecieć do kolejnego lotniska, gdzie pogoda jest bardziej sprzyjająca.

Jak samolot może wylądować w gęstej mgle?

W większości samolotów pasażerskich w dzisiejszych czasach montowany jest system autolądowania. Jest to bardzo wyrafinowany sprzęt, korzystający z systemu ILS (Instrument Landing System), czyli radiowego systemu nawigacji. Wspomaga on lądowanie maszyny w warunkach ograniczonej widoczności. Polega on na wysyłaniu z ziemi sygnałów odbieranych przez samolot, dzięki którym samolot jest bezpiecznie sprowadzany na lotnisko.

Piloci nie muszą nawet widzieć pasów do lądowania, o ile oczywiście system jest wystarczająco rozwinięty na danym lotnisku. Niestety nadal nie wszystkie lotniska są na tyle zmodernizowane, by obsługiwać ILS. Nadal 98% wszystkich lądowań odbywa się manualnie, czyli wykonują je piloci.

Fot.: Pixabay

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!