Testy zwalniające z kwarantanny na kolejnym polskim lotnisku!

Polskie lotniska starają się jak tylko mogą by ułatwić bezproblemowe podróżowanie za granicę. Od 29 marca już na czterech z nich będzie można wykonać szybkie testy antygenowe, które umożliwią zwolnienie z kwarantanny.

Do Wrocławia, Poznania i Katowic od poniedziałku 29 marca 2021 dołączy Gdańsk. Tak jak w przypadku pozostałych lotnisk testy będą możliwe dla osób podróżujących spoza strefy Schengen.

Punkt testów na lotnisku Gdańsk – ważne informacje

  • Punkt pobrań i rejestracji na szybkie testy będzie znajdować się w terminalu pasażerskim T2, w strefie zastrzeżonej, przed kontrolą dokumentów przez Straż Graniczną.
  • Punkt będzie dostępny tylko dla osób podróżujących spoza strefy Schengen
  • negatywny wynik testu będzie zwalniać z kwarantanny po powrocie zza granicy
  • testy będą dostępne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Testy będą wykonywane przez pracowników laboratorium Diagnostyka. Koszt testu antygenowego to 190 zł. Płatność będzie możliwa zarówno kartą jak i gotówką. Wyniki testu będą dostępne już pod 15-35 minutach w formie elektronicznej lub papierowej.

Przy rejestracji trzeba mieć dokument tożsamości i przekazać aktualny adres i numer telefonu. Każdy, kto będzie chciał fakturę, powinien to zgłosić przy rejestracji i zakupie usługi.

Warto pamiętać, że z kwarantanny po powrocie zza granicy są zwolnieni zaszczepieni dwoma dawkami przeciwko SARS-CoV-2 oraz ozdrowieńcy (którzy przeszli chorobę nie dalej niż 6 miesięcy od wjazdu do Polski)

Dlaczego testy tylko dla powracających do Polski spoza strefy Schengen?

Jak tłumaczy lotnisko:

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, testom antygenowym na lotnisku nie mogą się poddać podróżujący samolotami z krajów strefy Schengen, czyli większości państw Unii Europejskiej. Takie testy nie zwalniają bowiem z obowiązkowej kwarantanny. By się zwolnić z izolacji, trzeba zrobić test przed przyjazdem do Polski, podróżujący mają na to nie więcej niż 48 godzin od wyniku testu do wjazdu do kraju. Jeśli tylko przepisy w tym zakresie ulegną zmianie, lotnisko umożliwi wykonywanie testów także pasażerom przylatujący ze strefy Schengen.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,907ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze