Ten lubiany przez Polaków kraj przedłużył stan wyjątkowy. Na szczęście nie na długo!

Jednoizbowy parlament Portugalii, Zgromadzenie Narodowe, zatwierdził w środę przedłużenie do 15 stycznia stanu wyjątkowego z powodu epidemii koronawirusa. Tymczasem wraz ze zwiększającą się dynamiką zakażeń medycy wezwali władze kraju do ogłoszenia lockdownu.
Przeciwnych wydłużeniu stanu wyjątkowego w 230-osobowej izbie było podczas wieczornego głosowania tylko 15 deputowanych, głównie członków małych ugrupowań skrajnej lewicy.

Decyzja parlamentu oznacza, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał do 15 stycznia. Prawdopodobnie będzie mógł zostać ogłoszony ponownie po 24 stycznia, kiedy w Portugalii odbędą się wybory prezydenckie.

Tymczasem w związku z rekordową liczbą dobowych zakażeń, która w środę wyniosła ponad 10 tys., władze Stowarzyszenia Lekarzy Publicznego Systemu Opieki Zdrowotnej (ANMSP) wezwały rząd Portugalii do natychmiastowego ogłoszenia lockdownu w całym kraju.


szef ANMSP Ricardo Mexia tłumaczył:

Ten drastyczny wzrost zachorowań to cena, jaką płacimy za zbyt pobłażliwe podejście do okresu świątecznego.

Rosnący wzrost zachorowań w całym kraju potwierdziła również minister zdrowia Marta Temido. Przekazała, że większość portugalskich szpitali ma już trudności z przyjmowaniem nowych pacjentów zakażonych koronawirusem.

Wjazd do Portugalii kontynentalnej wciąż odbywa się bez konieczności okazywania testu na COVID-19 oraz bez kwarantanny. Więcej informacji o obostrzeniach i zasadach wjazdu do różnych krajów:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here