To pierwsze i jedyne takie lotnisko w Polsce. Zmiany już od dzisiaj!

Każda inwestycja, która sprawia, że lądowania samolotów będą możliwe nawet podczas niekorzystnych warunków pogodowych, cieszy nas niezmiernie! Lotnisko w Gdańsku uzyskało certyfikat ILS IIIB. Oznacza to że gdański port lotniczy jest jedynym takim lotniskiem w Polsce i jednym z niewielu w Europie. Lądowanie samolotów będzie mogło się tu odbywać w naprawdę niekorzystnych warunkach pogodowych i przy bardzo ograniczonej widoczności.

Możliwość wykonywania operacji lądowania w Kategorii IIIB jest możliwe na kierunku drogi startowej „29”.

Co oznacza ILS kategorii IIIB?

ILS (instrument landing system) to radiowy system nawigacyjny. Wspomaga on lądowanie samolotów w warunkach ograniczonej widoczności. Istnieją trzy kategorie systemu: I, II i III, który dzieli się z kolei na kategorie: IIIA, IIIB i IIIC.


W kategorii IIIC można praktycznie lądować przy całkowitym braku widoczności. Kategoria IIIB, którą może pochwalić się lotnisko w Gdańsku umożliwia podejście do lądowania według wskazań przyrządów i lądowanie:

  • przy wysokości decyzji mniejszej niż 15 m (50 stóp) lub braku wysokości decyzji; oraz
  • widzialności wzdłuż drogi startowej mniejszej niż 200 m, ale nie mniejszej niż 75 m.

Inwestycja była możliwa dzięki współpracy zarządzających lotniskiem Gdańsk i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dokonano też potrzebnych zmian w procedurach operacyjnych lotniska, co doprowadziło do pomyślnego przeprowadzenia procesu certyfikacji i uzyskania uprawnień.

Aktualizacja 28 stycznia 2021

Zmiany weszły w życie dzisiaj. Zobaczcie jak w praktyce to wygląda:

Gratulujemy i cieszymy się z rozwoju lotniska w Gdańsku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here