Tam szczepienie już nie wystarczy. Pierwszy kraj w Europie wprowadza ponownie obowiązkowe testy na Covid-19

Tego chyba nikt się nie spodziewał. W piątek rząd Portugalii poinformował, że od 1 grudnia wjazd do kraju będzie możliwy tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na koronawirusa. Będzie to warunek wjazdu zarówno przez granice lądowe, jak i drogą morską i lotniczą. Oczywiście zapowiedź rządu spotkała się z ogromnym niezadowoleniem zarówno portugalskich przedsiębiorców jak i turystów.

Już w czwartek premier Antonio Costa zapowiedział, że ze względu na piątą falę koronawirusa, od 1 grudnia w Portugalii zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej. To oznacza, że do przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Linie lotnicze będą sprawdzać, czy każdy podróżny ma taki test, gdyż złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera bez ważnego testu.

Z informacji prasowej przygotowanej wynika, że wymóg posiadania negatywnego wyniku testu będzie obowiązywał zarówno na lotniskach, jak i w portach morskich i na granicach lądowych. Test będą musieli przedstawić nie tylko obcokrajowcy, ale także obywatele Portugalii.

Jedyna pozytywna wiadomość, to fakt, że będą respektowane zarówno testy PCR, jak i testy antygenowe (te drugie wykonane do 48 przed udaniem się w podróż do Portugalii.

Unijny Certyfikat Covid-19 już nie wystarczy

Nowe przepisy oznaczają, że Portugalia jako pierwszy kraj UE od 1 grudnia nie będzie honorował na swoich granicach certyfikatów potwierdzających pełne zaszczepienie przeciw Covid-19 oraz zaświadczeń lekarskich o przebyciu tej choroby.

Abel Monteiro, właściciel spółki wynajmującej nieruchomości urlopowiczom powiedział:

Nie spodziewaliśmy się od rządu weryfikowania testów na granicach lądowych. Liczyliśmy, że wielu turystów planujących spędzenie końca roku w naszym kraju będzie mogło latać do Hiszpanii, aby następnie dotrzeć do Portugalii drogą lądową. Stało się jednak inaczej.

Do portugalskich restauracji i hoteli wpuszczane będą osoby tylko na podstawie paszportu Covid-19. Z kolei do wejścia na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczeni zostaną tylko ci, którzy posiadają aktualne negatywne testy na obecność SARS-CoV-2.

Na razie nie wiadomo, czy nowe przepisy obejmą też Maderę i Azory.

Źródło: gov.pl/PAP

Poprzedni artykułNie przegap Black Week w LOT! Tylko teraz loty do 15%* taniej
Następny artykułCyber weekend! Upoluj bilety lotnicze w Ryanair z galaktyczną zniżką
blank
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here