Samolot musiał lądować na innym lotnisku! Wszystko przez drony. Będą kary!

Drony na lotnisku to nie jest dobry pomysł. Są szczególnym zagrożeniem dla samolotów w fazie zarówno lądowania, jak i startu. Bezmyślność właścicieli bezzałogowych statków powietrznych (UAV) czasem naprawdę zadziwia. Tym razem po incydentach z dronami, lotnisko w Oslo musiało zostać zamknięte.

Pisaliśmy już o tym, jak ktoś przeleciał dronem nad lądującym samolotem! Później swój film zamieścił w sieci i był poszukiwany przez policję.

Co innego jeśli jest to performance i niebo rozświetli około 1 400 dronów! Wydarzenie, jakie miało miejsce w Chinach, ustanowiło nowy rekord Guinnessa dla największej liczby bezzałogowych statków powietrznych przebywających jednocześnie w powietrzu.

Poważne ostrzeżenie dla właścicieli dronów

Jak informuje prtl.pl, w pobliżu lotniska Oslo Gardemoen (OSL) doszło do dwóch incydentów z dronami (policja ujęła jednego z właścicieli). W ich konsekwencji zarządca norweskich lotnisk, Avinor wystosował poważne ostrzeżenie.

Drony poruszały się bez zezwolenia w pobliżu lotniska. Kontrolerzy ruchu lotniczego musieli zamknąć pasy startowe i przekierować loty do Torp (portu położonego na północ od stolicy Norwegii).

Henning Bråtebæk, dyrektor operacyjny lotniska Oslo powiedział:

Bardzo poważnie podchodzimy do tych incydentów. Jest to nielegalne i prosimy, aby każdy, kto jest właścicielem i operatorem drona, uważnie zapoznał się z zasadami ich używania i przestrzegał ich.

Przepisy dotyczące latania dronem w Norwegii

W Norwegii jest zakaz latania dronami w promieniu 5 km od ogrodzenia lotniska. Chyba, że masz specjalne zezwolenie. Limit wysokości dla UAV wyznaczono do 120 m.

Wszystkie zaistniałe zdarzenia z dronami w roli głównej są zgłaszane przez Avinor na policję. Obecnie władze lotniska pracują nad ustanowieniem zasad pozwalających na dochodzenie odszkodowań od operatorów dronów, gdy powodują zakłócenia operacji lotniska.

Możliwe, ze niedługo lotnisko będzie również wszczynać postępowanie cywilne w sprawie odszkodowań przeciwko każdemu, kto naruszy zasady dotyczące lotów bezzałogowców wokół lotnisk.

Co się stanie jeśli złamiesz przepisy? Możesz dostać mandat w wysokości 2 400 dolarów, oczywiście mogą Ci zabrać drona, a nawet możesz trafić za kratki. Lepiej sprawdzać dokładnie przepisy w kazdym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here