Poznańskie lotnisko musi zapłacić odszkodowania za hałas mieszkańcom domów sąsiadujących z portem

Około 800 mieszkańców okolic poznańskiego lotniska otrzyma odszkodowanie za dostosowanie domu do hałasu. Odszkodowanie dotyczy również przyszłych inwestycji. Tak uznał sąd.

Odszkodowanie od portu lotniczego

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, 60 tys. zł – tyle wynosi przeciętna wartość odszkodowania zażądanego od portu Poznań-Ławica. Do sądu zgłosiło się około 800 osób. Sprawa dotyczyła rozszerzenia obszaru ograniczonego użytkowania w okolicach lotniska Poznań-Ławica. Właściciele okolicznych domów domagają się w nich zarówno odszkodowań za obniżenie wartości nieruchomości, jak i też równowartości nakładów, jakie muszą ponosić w związku z zapewnieniem prawidłowego klimatu akustycznego w swych budynkach.

Zarządca lotniska Poznań-Ławica miał wiele wątpliwości nie tylko co do wysokości odszkodowań, ale nawet do samej zasadności ich zasądzenia. Przepis z art. 136 ust. 3 ustawy – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.) mówi o kosztach poniesionych, ale zdaniem sądu należy go odnieść także do tych, które dopiero zostaną poniesione.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2016 roku, kiedy mieszkańcy 102 posesji sąsiadujących z Ławicą dostali odszkodowania za hałas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here