Posprzątaliśmy wyspę z Robinsona. Złapiesz się za głowę ile śmieci było w raju na ziemi!

Pamiętacie reality show Wyprawa Robinson, który można było oglądać w 2004 roku na TVN? Na jednej z plaż, gdzie rywalizowały ze sobą drużyny Zielonych i Żółtych, zalegały sterty śmieci. Mały krok udało się zrobić: zebraliśmy niezliczoną ilość plastiku i będziemy kontynuować akcję. Także Ty możesz zostać wolontariuszem na rajskiej wyspie i zostać tu za darmo w zamian za propagowanie ekologii. Tanie Loty promują świadomą turystykę. Zachęcamy do zrobienia tego samego na wakacjach. Pochwalcie się swoją inicjatywą!

Wyspa z Wyprawy Robinson

pulau babi besar malezja
Pulau Babi Besar. Tam gdzie pięciogwiazdkowe hotele, plaże są czyste. Problem zaczyna się w dżungli i na dzikich plażach. Fot. Weronika Skupin, Kierunek Glob

Wyprawa Robinson była programem typu reality show na licencji szwedzkiej, w którym dwie drużyny rywalizowały ze sobą na rajskich wyspach Malezji. TVN zrealizował jedyną polską wersję w 2004 roku. Program wygrała modelka Katarzyna Drzyżdżyk.

Czytaj więcej: Polskie reality show na całym świecie – gdzie jeżdżą gwiazdy i ile to kosztuje

Zieloni mieszkali na bezludnej Tengah, gdzie dziś mieści się ekskluzywny hotel pod palmami, natomiast Żółci rozbili obóz na wyspie Pulau Babi Besar na plaży Rapang. Na Pulau Babi Besar, która jest większa, mieszkała też ekipa programu: m.in. producenci, operatorzy. Program prowadził Hubert Urbański.

Malajskie wysypisko

Na wyspę Pulau Babi Besar łatwo jest dotrzeć z Mersingu, portu oddalonego o kilka godzin drogi od Kuala Lumpur. Postanowiłam tu przyjechać, by zobaczyć jak wyglądają wyspy z Wyprawy Robinson. Do dziś w wielu miejscach reklamowane są jako „Robinson Islands” choć licencja programu dawno już wygasła.

Poza plażą Żółtych na Babi Besar znajdowało się także miejsce, gdzie odbywały się Rady Wyspy (podczas których uczestnicy eliminowali się wzajemnie) oraz plaża, gdzie rozgrywane były niektóre konkurencje o nagrody (m.in. żywność) i immunitet. To właśnie na tej plaży znalazłam sterty śmieci, które znieśli tam Malajowie.

śmieci na Pulau Babi Besar
Fot. Weronika Skupin, Kierunek Glob

Problemem w Malezji w dużym stopniu są oczywiście śmieci turystów oraz odpadki spowodowane turystyką, ale najgorsza jest mentalność Malajów. Po Wyprawie Robinson i w trakcie nagrywania plaże były czyste. To w latach po zakończeniu show tubylcy zaczęli znosić tam niezliczone ilości plastiku. Przedwczoraj morze wyrzuciło na plażę żółwia morskiego, w nozdrzach którego znajdowała się plastikowa słomka. Niestety nie przeżył.

żółw z plastikową słomką w nozdrzach
Żółwik niestety nie przeżył, bo do jego nozdrzy dostała się plastikowa słomka. Fot. Bart Faddo

Plastikowe butelki i słomki to wielki problem. Odpadów zdaniem tubylców „nie opłaca” się wozić na ląd do portu Mersingu, bo to dla nich „niepotrzebny wydatek i wysiłek”.

śmieci na Pulau Babi Besar
Fot. Weronika Skupin, Kierunek Glob

Wpadłam na pomysł, by te śmieci posprzątać. W akcję zaangażowali się inni goście hotelu, zwłaszcza Niemka, która założyła organizację ochrony wyspy, a także menadżer hotelu Bart i obsługa.

Obsługa dołączyła się jednak nie rozumiała, dlaczego kilka „nawiedzonych osób” zaprzęga ich do sprzątania wyspy. W kwestii edukacji jeszcze sporo jest do zrobienia. Dlatego akcja będzie kontynuowana. Na razie udało się zebrać kilkanaście worków śmieci. Zapobiegliśmy też ich spaleniu, bo według pracowników hotelu to było „rozwiązanie”. Śmieci będą transportowane na stały ląd.

Śpij za darmo na rajskiej wyspie

Można zostać wolontariuszem na Pulau Babi Besar i mieszkać oraz jeść za darmo w obiekcie Dorm Private Island w zamian za bycie wolontariuszem. Można się dostać do Mersingu autobusem z Kuala Lumpur a następnie drogą wodną na wyspę.

Wolontariusze są ciągle poszukiwani. Co możesz robić w ramach wolontariatu? Opiekować się stroną internetową o ochronie wyspy albo na przykład tworzyć grafiki zachęcające do dbania o środowisko. Możesz także tworzyć znaki informujące, by swoje śmieci brać ze sobą. Przydadzą się także ekologiczne akcje edukacyjne na wyspie oraz osoby angażujące lokalną społeczność w akcje sprzątania. W dużej mierze inicjatywa zależy od Ciebie. Przydadzą się osoby kochające tropikalne wyspy, które mają w sobie silne przekonanie by je chronić i wiele cierpliwości w edukowaniu na temat ekologii. By zostać wolontariuszem wystarczy tu przyjechać. To ty decydujesz ile zostaniesz na wyspie. Do hotelu można napisać na adres: admin@bayulestariislandresort.com.my.

Problem z plastikiem na świecie

Możecie uważać, że Europa jest w porządku jeśli chodzi o odpady plastikowe, bo problem stanowią Azja (w największej mierze Indie) oraz Afryka. Oczywiście, to prawda. Ale musi się zmienić mentalność tubylców z najbardziej zanieczyszczonych krajów, by coś w tej kwestii ruszyło także na drugim końcu świata, a przykład im powinniśmy dawać my! Jeśli nie będziemy o tym mówić, nikt im o tym nie powie.

To Ty możesz pokazać przykład!

Tanie Loty propagują świadomą turystykę i odpowiedzialne podróżowanie. Staramy się działać zgodnie z zasadą „zero plastiku”. Dlatego namawiamy: podczas wakacji weź worek i posprzątaj: na plaży, w lesie, na łące, na górskim szlaku. Zdjęciem możesz pochwalić się na Instagramie lub Facebooku oznaczając je hasztagiem „trashtag” oraz „tanieloty”. Ale nie musisz. Najważniejsze, że posprzątasz i dasz przykład. Nie post w internecie jest w tym najistotniejszy.

I pamiętaj, że świata nie zmienisz, ale siebie możesz. Choćby jedna osoba poszła za Twoim przykładem: warto!

Czytaj także: Podróżujesz po świecie? Dawaj przykład! Top 7 przedmiotów, które mogą zastąpić plastik

Ta linia lotnicza walczy z plastikiem – nie będzie go ani w samolotach ani w lounge’ach

Pierwsze miasto w Polsce zakazuje plastiku. Brawo! Zgadniesz które?

Na pocieszenie: sąsiednia wyspa Pulau Babi Tengah ma bardzo czyste plaże, ponieważ pracownicy ekskluzywnego hotelu muszą o to dbać, natomiast znajdująca się jeszcze dalej na północ Pulau Babi Hujong jest niezamieszkała i niemal w ogóle nie ma tam śmieci (poza tymi, które naniesie woda).

wyspa tengah z wyprawy robinson gdzie mieszkali zieloni
Tengah. Tutaj nagrywano Wyprawę Robinson. Mieszkali tu Zieloni. Fot. Weronika Skupin, Kierunek Glob
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,743ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze