Zastanawialiście się, ile kosztuje zrealizowanie polskiego odcinka reality show za granicą? Producenci takich programów jak Agent Gwiazdy, Azja Express czy Wyspa Przetrwania wydają fortunę na przetransportowanie uczestników na drugi koniec świata i zorganizowanie ekstremalnych konkurencji. Liczy się show, nie ma to nic wspólnego z oszczędzaniem, ale my sami możemy się wybrać w te miejsca całkiem tanio. Ile kosztują polskie reality show nagrywane na całym świecie?

1Wyprawa Robinson

Even the bathrooms have beautiful views here ? by @sapphirelab

Post udostępniony przez Batu Batu Resort (@batubatuisland)

Uwielbialiśmy ten program! W 2004 roku TVN zrealizował reality show na szwedzkiej licencji, w którym dwie drużyny walczyły o przetrwanie na malezyjskich wyspach. Stawką był immunitet i nagrody takie jak żywność. Po połączeniu drużyn zawodnicy rywalizowali indywidualnie na jednej wyspie. Z naszych informacji wynika, że nie ma planów by wznowić ten program, TVN nie ma już potrzebnej licencji, a oglądalność show nie była na tyle wysoka, by realizować kolejną edycję. Sukces osiągnął za to amerykański Survivor oparty na tej licencji, edycji było już 36, w tym m.in. na Palau, Vanuatu, Wyspach Cooka, Fiji, Samoa, w Gabonie czy Gwatemali i wciąż nagrywane są nowe.

W polskiej edycji drużyny Zielonych i Żółtych rywalizowały w dwóch plemionach: Tengah i Rapang, a po połączeniu w plemieniu Mensirip. Wyspy i plaże były wynajęte przez producentów przez wiele lat, łącznie zrealizowano tam kilkadziesiąt edycji z ponad 30 państw. Rapang, gdzie żyli Żółci, to tak naprawdę plaża na wyspie Babi Besar. Na północ od niej leży Pulau Babi Tengah – gdzie mieszkali Zieloni i Pulau Mensirip – dom Niebieskich po połączeniu drużyn. Jest tam też Pulau Rawa, gdzie dwójka uczestników popłynęła w jednym z odcinków w ramach nagrody.

Niegdyś bezludna Tengah jest dziś luksusowym miejscem z hotelem Batu Batu Resort. Na stronie hotelu czytamy, że został on postawiony na wyspie wykorzystywanej na potrzeby formatu Expedition Robinson i sprzedanej potem w ręce prywatne. Poza sezonem można wynająć tam domek w cenie od ok. 430 zł od osoby za noc.

By dostać się na wyspy z programu Wyprawa Robinson tańszym kosztem, należy to zrobić tak jak uczestnicy, czyli z Kuala Lumpur dostać się komunikacją zbiorową do portu Mersing, gdzie należy znaleźć prom lub łódkę płynącą na którąś z wysp, gdzie nagrywano polskie reality show. Na Rawie funkcjonuje dobry węzeł przesiadkowy dla turystów – dotrzemy tam z Mersingu promem za około 30 zł.

Tego, ile kosztowała Wyprawa Robinson, TVN oficjalnie się nie podaje. Wiadomo jedynie, że w momencie emisji była najdroższym programem telewizyjnym TVN, cztery razy droższym od Agenta, a więc wydano co najmniej kilkaset tysięcy zł na odcinek. Każdy epizod oglądało od 1,6 do 4 mln widzów. Wpływy z reklam wynieść miały ponad 27,6 mln złotych.

Ile kosztowały Wyspa Przetrwania, Agent i Iron Majdan? Czytaj na kolejnych stronach!

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here