Polska zniosła kwarantannę i to nie tylko dla Polaków!

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów, które zwalnia Polaków z obowiązkowej maksymalnie 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE. Rozporządzenie weszło w życie w piątek, 3 lipca.

Kwarantanna nie dotyczy już:

 • obywateli Polski,
 • obywateli państw UE, EOG, EFTA i Szwajcarii oraz ich małżonków i dzieci
 • osób, które wykonują prace w gospodarstwie rolnym znajdującym się po obu stronach granicy,
 • cudzoziemców posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej
 • pasażerów statku powietrznego w rozumieniu art. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium: Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Republiki Albanii i Republiki Korei.

Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w czwartek wieczorem:

Analiza sytuacji epidemicznej w Polsce pozwala na generalne wykreślenie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z zakresu obowiązywania przedmiotowego rozporządzenia i zaprzestanie kierowania ich, po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, na obowiązkową kwarantannę.

„Konieczność pilnego wejścia w życie”. MSWiA uzasadnia zniesienie kwarantanny. Wnioskodawcą rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie z czerwca br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii było MSWiA.

Projekt rozporządzenia nie został przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych, z uwagi na jego szczególny charakter i konieczność jego pilnego wejścia w życie. Zatem podjęto decyzję o nieprzedłożeniu projektu do konsultacji

Źródło: Business Insider, strazgraniczna.pl

3 KOMENTARZE
 1. “Pasażerów statku powietrznego w rozumieniu art. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze, wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium: Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Republiki Albanii i Republiki Korei.”

  Wiadomo czy dotyczy to tylko polskich obywateli by także obywateli tych krajow? Dziekuje

 2. Witam
  Czy oficjalnie UK jest traktowana jako kraj nadal w Uni Europejskiej czy juz nie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here