Pasażerowie przylatujący na to polskie lotnisko mogą uniknąć kwarantanny

Z najnowszych informacji wynika, że w tym tygodniu dowiemy się czy granice naszego kraju zostaną częściowo zamknięte. Okazuje się też, że osoby powracające zza granicy także prywatnym samochodem lub przekraczające granicę będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Na lotniskach sytuacja także jest dynamiczna. Pasażerowie, którzy posiadają potwierdzenie szczepienia na koronawirusa lub też negatywny wynik testu antygenowego lub RT-PCR w kierunku COVID-19, a przylecą do Warszawy ze strefy Schengen mogą zostać zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny.

Lotnisko Chopina podało w komunikacie:

Pasażerowie przylatujący do Warszawy ze strefy Schengen, którzy posiadają potwierdzenie szczepienia na koronawirusa albo negatywny wynik testu antygenowego lub RT-PCR w kierunku COVID-19 (wykonany na 48 godzin przed przekroczeniem granicy Polski, licząc od momentu wyniku testu) mogą zostać zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny.

Jak informuje Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, pasażerowie przylatujący na Lotnisko Chopina w Warszawie z krajów Schengen, mogą dołączyć wspomnianą dokumentację do Karty Lokalizacji Pasażera lub przesłać na adres sekretariat@gssewarszawa.pl, z wyraźnie zaznaczonym numerem rejsu, kierunkiem i datą przylotu.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 22 650 25 33 w godz. 7:25 do 15:00 od poniedziałku do piątku, całodobowo pod nr telefonu: 22 650 60 60, 602 220 181 lub na stronie https://www.gov.pl/web/gsse-warszawa. Wszyscy pasażerowie wylatujący z Warszawy mogą wykonać szybkie testy antygenowe, jak również testy RT-PCR w kierunku Covid-19. Należy zgłosić się do Punktu odpowiednio wcześniej, ponieważ odbiór wyniku testu RT-PCR możliwy jest po 24 godzinach. Wyniki wydawane będą również w Mobilnym Punkcie Pobrań zlokalizowanym przy terminalu. Szybki test antygenowy to wydatek 200 zł. Natomiast cena testu RT-PCR wynosi 520 złotych.

Natomiast pasażerów spoza strefy Schengen obowiązuje inna ścieżka – podczas kontroli dokumentów zaświadczenie trzeba pokazać funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Pasażerowie pytają jednak, czy mogą spodziewać się otwarcia laboratorium i testowania turystów non Schengen przed odprawą paszportową w najbliższym czasie. Lotnisko tłumaczy, że pracują, aby stało się to jak najszybciej. Na razie jednak nie mogą podać szczegółów.

Lotnisko Chopina jednak nie wspomina o innych portach w Polsce, gdzie można zrobić szybkie testy. Pasażerowie są czujni.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,907ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze