Testy albo kwarantanna także dla powracających do Polski samochodem jeszcze w tym tygodniu!

Wczoraj informowaliśmy o tym, że rząd planuje zaostrzenie kontroli granicznych na południu kraju. Dzisiaj mamy trochę więcej informacji. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził dzisiaj, że nowe zasady dotyczyłyby także zachodniej granicy.

Zmiany mają być wprowadzone jeszcze w tym tygodniu. Prawdopodobnie pod jego koniec, gdyż konieczne jest dopracowanie szczegółów. Najważniejsza informacja jest taka, że osoby powracające zza granicy także prywatnym samochodem lub przekraczające granicę będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa.

Brak testu – obowiązek kwarantanny

Wymóg testu nie będzie oznaczał brak możliwości wjazdu do kraju bez niego. Każdy obywatel Polski będzie mógł wrócić do kraju. Ale w przypadku braku zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na Covid-19, osoba przekraczająca granice będzie kierowana na kwarantannę. Jak wyjaśniał minister:

Negatywny wynik nie będzie przepustką dla powrotu do kraju, ale przepustką dla zwolnienia z kwarantanny.

Nowe zasady już pod koniec tygodnia

Termin wprowadzenia nowych zasad jest uzależniony od Straży Granicznej i prawdopodobnie będzie to piątek, sobota lub niedziela.

Straż graniczna deklaruje, że potrzebuje mniej więcej 48 godzin, żeby dojść do takiej zdolności operacyjnej na poszczególnych punktach granicznych. Więc myślę, że pod koniec tygodnia to stanie się faktem.

Wciąż nie jest jasne, jakie regulacje zostaną wprowadzone dla osób dojeżdżających do pracy za granicę w strefach przygranicznych. Minister twierdzi, że regulacje nie są jeszcze dopracowane:

Ale generalnie to testowanie będzie taką normą. Zobaczymy, czy jakieś wyjątki w zakresie tego dopuścimy.

Przypominamy, że z kwarantanny wjazdowej zwolnione są m.in. osoby zaszczepione przeciw COVID-19 (według rozporządzenia Rady Ministrów są to osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek). Z kwarantanny zwalnia także negatywny wynik testu na Covid-19 wykonany do 48 godzin przed przekroczeniem granicy Polski.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,907ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze