Oto największe lotniska i linie lotnicze w Polsce! Poznaj liderów

Ruch lotniczy w Polsce rośnie szybciej niż oczekiwano. Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował dane, a których wynika, że polskie lotniska w 2018 r obsłużyły o 14 proc. więcej pasażerów niż w roku ubiegłym, czyli 45,7 mln. Wyniki przewozów pasażerskich w transporcie lotniczym w Polsce w 2018 roku wyglądają bardzo obiecująco. Kto jest liderem wśród portów, a kto wśród przewoźników?

Liderzy na start

Jeśli chodzi o porty, to liderem jest warszawskie Lotnisko Chopina. W ubiegłym roku obsłużyło o 2 mln więcej pasażerów niż w 2017 roku. Natomiast wśród przewoźników największy sukces osiągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT wyróżniając się największą dynamiką wzrostu.

Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiedział:

Głównym motorem tak dynamicznego wzrostu ruchu lotniczego w Polsce jest między innymi nadrabianie zaległości w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Mimo iż Polacy latają znacznie rzadziej niż statystyczny Europejczyk, to polski rynek lotniczy odnotowuje z roku na rok lepsze wyniki. Największe nasycenie ruchu występuje w głównych lotniskach Polski centralnej, co w przyszłości może powodować problemy z przepustowością.

Największe lotniska w Polsce

Wśród portów obsługujących ponad 1 mln pasażerów rocznie niekwestionowanym liderem jest lotnisko Chopina. A za nim?

 1. Lotnisko Chopina (o ponad 2 miliony pasażerów więcej niż w 2017 roku i 13 procent wzrostu)
 2. Katowice-Pyrzowice (0,95 miliona pasażerów więcej niż w roku ubiegłym, co stanowi dynamikę wzrostu na poziomie 24 procent)
 3. Kraków-Balice (930 tysięcy pasażerów więcej i 16 procent wzrostu)
 4. Poznań-Ławica (ponad 622 tysiące pasażerów więcej i aż 34 procent wzrostu)
 5. Wrocław-Strachowice (488 tysięcy pasażerów i 17 procent wzrostu)

Wśród portów obsługujących poniżej 1 mln pasażerów rocznie na pierwszym miejscu uplasował się port lotniczy w Bydgoszczy. A za nim?

 • Bydgoszcz-Szwederowo (79 tysięcy pasażerów więcej i 25 procent wzrostu)
 • Rzeszów-Jasionka (77 tysięcy pasażerów więcej i 11 procent wzrostu)
 • Lublin (24 tysiące pasażerów więcej i 6 procent wzrost) – port odnotował spadki w drugiej połowie roku, wraz z zamknięciem bazy Wizz Air

W 2018 roku spadek zanotował Port Lotniczy Radom-Sadków.

Największe linie lotnicze

Jeśli chodzi o liczbę pasażerów wg. przewoźników obsłużonych w polskich portach lotniczych – największym pozostaje Ryanair. W ubiegłym roku w polskich lotniskach obsłużył 11,6 miliona pasażerów.

 1. Ryanair 11,60 miliona pasażerów
 2. PLL LOT 10,5 miliona pasażerów
 3. Wizz Air 8,7 miliona pasażerów

Jeśli natomiast chodzi o dynamikę wzrostu, to mamy się z czego cieszyć. Wśród przewoźników lotniczych w 2018 roku ponownie największą dynamikę wzrostu osiągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT:

 1. PLL LOT (ponad 2 mln pasażerów więcej, niż w roku ubiegłym i 24 proc. wzrostu)
 2. Wizz Air (ponad 1 mln pasażerów więcej i 14 proc. dynamika wzrostu)
 3. Ryanair Sun ( o 592 tys. pasażerów więcej).

Urząd zwraca też uwagę na czarterową linię Enter Air, która przewiozła o ponad 430 tysięcy pasażerów więcej, niż w poprzednim roku. Osiągnęła tym samym dynamikę wzrostu w wysokości 28 procent.

źródło: ULC

3 KOMENTARZE
 1. Avatar SpottedStarachowice.pl

  Starachowice? 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here