Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron rozprzestrzenia się w Europie i na świecie – wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Rządy wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki, mimo iż Światowa Organizacja Zdrowia na razie odradza zamykanie granic.

Belgia była pierwszym europejskim krajem, w którym wykryto zakażenie Omikronem. W sobotę kolejne dwa przypadki zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii i jeden we Włoszech, a duże prawdopodobieństwo obecności tego wariantu zgłoszono w Niemczech, Holandii, Czechach i Danii. W związku z tym poszczególne państwa zareagowały bardzo szybko, wprowadzając nowe zakazy i restrykcje.

Zakaz lotów z kilku afrykańskich państw

Już wcześniej wiele państw wstrzymało loty bądź zdecydowało się na wprowadzenie surowych ograniczeń przy podróżach z krajów Afryki południowej – tak zrobiły USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Korea Płd., Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Brazylia, Egipt.

Na taki rozwój wypadków zareagowała IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych). Dyrektor generalny IATA sprzeciwia się pochopnemu podejmowaniu decyzji o zakazie lotów.

Dyrektor generalny IATA Willie Walsh powiedział:

Rządy reagują na zagrożenia związane z nowym wariantem koronawirusa w trybie awaryjnym, wywołującym strach wśród podróżujących. Musimy jak najszybciej wykorzystać doświadczenia z ostatnich dwóch lat, aby przejść do skoordynowanego podejścia opartego na faktach i znaleźć bezpieczne alternatywy dla zamknięcia granic i kwarantanny.

Wracasz z Afryki do Polski? Będziesz poddany większej kontroli

W związku z wykrytym w państwach południowej Afryki nowym wariantem koronawirusa minister zdrowia Adam Niedzielski polecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki – szczególnie z RPA.

Światowa Organizacja Zdrowia wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa wskazała jako „niepokojący”. Specjaliści WHO analizujący nowy wariant określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron.

Wariant B.1.1529 został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała w piątek na Twitterze, że Komisja „proponuje wstrzymanie lotów z południa Afryki ze względu na budzący obawy wariant wirusa B.1.1.529.”

Poprzedni

1. Wielka Brytania

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. To obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku.

Premier Boris Johnson ogłosił na konferencji prasowej w Londynie:

Każdy, kto przekracza granice Wielkiej Brytanii, będzie zobowiązany do przeprowadzenia testu PCR przed końcem drugiego dnia od przybycia. Do momentu uzyskania wyniku negatywnego osoby te będą musiały poddać się samoizolacji.

W piątek w południe w Wielkiej Brytanii zawieszone zostały wszystkie loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Lesoto, Botswany i Eswatini. Wstrzymanie lotów początkowo przewidziane jest do niedzieli rano, a później wjechać z tych krajów będą mogli tylko obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Będą jednak musieli odbyć 10-dniową płatną kwarantannę w hotelu.

Zobacz też:

Poprzedni
Poprzedni artykułDobre wieści! Wiemy, kiedy Nowa Zelandia otworzy się na turystów
Następny artykułPlanowaliście lot do Wielkiej Brytanii? Konieczne będą droższe testy po przylocie do kraju
blank
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here