Od ograniczeń na granicach przez zakazy lotów aż do ponownego zamykania kraju. Sprawdź reakcje poszczególnych państw na nowy wariant wirusa

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron rozprzestrzenia się w Europie i na świecie – wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Rządy wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki, mimo iż Światowa Organizacja Zdrowia na razie odradza zamykanie granic.

Belgia była pierwszym europejskim krajem, w którym wykryto zakażenie Omikronem. W sobotę kolejne dwa przypadki zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii i jeden we Włoszech, a duże prawdopodobieństwo obecności tego wariantu zgłoszono w Niemczech, Holandii, Czechach i Danii. W związku z tym poszczególne państwa zareagowały bardzo szybko, wprowadzając nowe zakazy i restrykcje.

Zakaz lotów z kilku afrykańskich państw

Już wcześniej wiele państw wstrzymało loty bądź zdecydowało się na wprowadzenie surowych ograniczeń przy podróżach z krajów Afryki południowej – tak zrobiły USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Korea Płd., Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Brazylia, Egipt.

Na taki rozwój wypadków zareagowała IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych). Dyrektor generalny IATA sprzeciwia się pochopnemu podejmowaniu decyzji o zakazie lotów.

Dyrektor generalny IATA Willie Walsh powiedział:

Rządy reagują na zagrożenia związane z nowym wariantem koronawirusa w trybie awaryjnym, wywołującym strach wśród podróżujących. Musimy jak najszybciej wykorzystać doświadczenia z ostatnich dwóch lat, aby przejść do skoordynowanego podejścia opartego na faktach i znaleźć bezpieczne alternatywy dla zamknięcia granic i kwarantanny.

Wracasz z Afryki do Polski? Będziesz poddany większej kontroli

W związku z wykrytym w państwach południowej Afryki nowym wariantem koronawirusa minister zdrowia Adam Niedzielski polecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki – szczególnie z RPA.

Światowa Organizacja Zdrowia wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa wskazała jako „niepokojący”. Specjaliści WHO analizujący nowy wariant określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron.

Wariant B.1.1529 został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała w piątek na Twitterze, że Komisja „proponuje wstrzymanie lotów z południa Afryki ze względu na budzący obawy wariant wirusa B.1.1.529.”

Wielka Brytania

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. To obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku.

Premier Boris Johnson ogłosił na konferencji prasowej w Londynie:

Każdy, kto przekracza granice Wielkiej Brytanii, będzie zobowiązany do przeprowadzenia testu PCR przed końcem drugiego dnia od przybycia. Do momentu uzyskania wyniku negatywnego osoby te będą musiały poddać się samoizolacji.

W piątek w południe w Wielkiej Brytanii zawieszone zostały wszystkie loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Lesoto, Botswany i Eswatini. Wstrzymanie lotów początkowo przewidziane jest do niedzieli rano, a później wjechać z tych krajów będą mogli tylko obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Będą jednak musieli odbyć 10-dniową płatną kwarantannę w hotelu.

Zobacz też:

Szwajcaria

Szwajcaria rozszerzyła wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, Czech, Holandii, Egiptu i Malawi. Teraz podróżni z tych krajów będą musieli przedstawić negatywny test na Covid-19 i poddać się kwarantannie przez dziesięć dni.

Ograniczenia te nie dotyczą obywateli Szwajcarii i osób posiadających zezwolenie na pobyt w Szwajcarii lub szerszej strefie Schengen.

W piątek Szwajcaria zakazała bezpośrednich lotów z RPA i państw sąsiednich z powodu wykrycia nowego wariantu COVID-19, a także nałożyła ograniczenia na podróże z innych krajów, w tym z Hongkongu, Izraela i Belgii.

Francja

We Francji zdecydowano, że każda osoba, która miała kontakt z potwierdzonym lub potencjalnym przypadkiem zakażenia nowym wariantem koronawirusa, będzie musiała poddać się kwarantannie, nawet jeśli jest zaszczepiona przeciw Covid-19.

Według obowiązujących w kraju zasad, jeśli dana osoba ma kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, powinna izolować się przez siedem dni tylko w sytuacji, gdy nie jest zaszczepiona, nie jest w pełni zaszczepiona i/lub jeśli ma obniżoną odporność.

Niemcy

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn nie wykluczył wprowadzenia w kraju długotrwałych ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler podkreślił, że jeśli odpowiednio duża część populacji nie będzie zaszczepiona przeciw Covid-19, to powszechny obowiązek szczepień „stanie się opcją, nad którą trzeba będzie pomyśleć”.

USA

W USA główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci powiedział, że nowy wariant koronawirusa Omikron prawdopodobnie jest już obecny w Stanach Zjednoczonych. Fauci przestrzega:

W obliczu wysokiej zdolności rozprzestrzeniania się wariantu prędzej czy później rozejdzie się on po całym świecie.

Jednocześnie Waszyngton pochwalił „rząd RPA za transparentność w dzieleniu się informacjami o nowym wariancie, co powinno być wzorem dla całego świata”. Departament Stanu USA poinformował, że w rozmowie telefonicznej między szefem amerykańskiej dyplomacji Antony Blinkenem a jego południowoafrykańskim odpowiednikiem Naledi Pandorem „sekretarz stanu pochwalił południowoafrykańskich naukowców za szybką identyfikację wariantu Omikron”.

W piątek prezydent USA Joe Biden oświadczył, że od poniedziałku 29 listopada Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz przekraczania swojej granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich. Zakaz dotyczy osób przybywających z RPA, Botswany, Zimbabwe, Namibii, Lesoto, Eswatini (dawniej Suazi), Mozambiku i Malawi. Osoby, które nie są obywatelami USA i przebywały w tych krajach na 14 dni przed podróżą, nie będą mogły przekroczyć granicy amerykańskiej.

Izrael

Nowy wariant został wykryty także w Izraelu – u pacjenta, który wrócił z Malawi. W związku z tym izraelskie służby sanitarne rozpoczęły monitorowanie 800 podróżnych, którzy niedawno wrócili z krajów południowej Afryki, a rząd zdecydował o zamknięciu od niedzieli wieczorem na 14 dni granic dla cudzoziemców.

Włochy

We Włoszech zidentyfikowano w sobotę pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron. Wykryto go u pacjenta z regionu Kampania na południu kraju. Zakażony czuje się dobrze, podobnie jak jego rodzina – poinformowały władze medyczne, cytowane przez agencję Ansa. Jak wyjaśniono, zakażony przybył z Mozambiku.

W piątek włoskie ministerstwo zdrowia wprowadziło zakaz przyjazdów z RPA, Lesoto, Botswany, Zimbabwe, Namibii i Eswatini. Zakaz ten dotyczy osób, które przebywały w tych krajach w ostatnich 14 dniach.

W całych Włoszech nakazano wzmocnienie kontroli na lotniskach w odniesieniu do osób przylatujących z Afryki. To na południu tego kontynentu zidentyfikowano nowy wariant.

Tajlandia

Tajlandia zapowiedziała w sobotę wprowadzenie od początku grudnia zakazu wjazdu na jej terytorium osobom podróżującym z ośmiu krajów afrykańskich. Od 1 grudnia zakaz przylotów do Tajlandii będą mieli podróżni z Botswany, Eswatini, Lesotho, Malawi, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe – poinformował Opas Karnkawinpong z tamtejszego ministerstwa zdrowia:

Powiadomiliśmy już linie lotnicze i kraje, które obowiązuje zakaz.

Dodatkowo podróżni z innych krajów afrykańskich nie będą mogli korzystać z programu podróży bez kwarantanny dla osób zaszczepionych.

Kanada

W związku z nowym i prawdopodobnie bardziej zakaźnym wariantem koronawirusa, Kanada wprowadziła ograniczenia dla podróżnych z siedmiu krajów Afryki, gdzie wariant ten odnotowano – poinformował w piątek minister zdrowia Kanady Jean-Yves Duclos.
Zakaz wjazdu do Kanady wprowadzono dla wszystkich podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli w RPA, Botswanie, Eswatini (d.Suazi), Lesotho, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe.

Z żadnego z tych krajów nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych do Kanady, ale wciąż latają z nich samoloty do USA, krajów europejskich i Bliskiego Wschodu. Wszyscy, którzy przylecieli z tych siedmiu krajów afrykańskich w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zostali poproszeni o niezwłoczne przeprowadzenie testu na Covid-19 i pozostanie w domu przez dwa tygodnie.

Źródło: PAP

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,641ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze