Od dzisiaj obowiązuje zmiana zasad wjazdu do Polski

MSWiA zmienia zasady wjazdu związane z pandemią COVID-19. Od dzisiaj do Polski mogą przylecieć obywatele USA, a granicę zewnętrzną przekroczą uczestnicy organizowanych tu międzynarodowych konkursów muzycznych. Ponadto w środę otwarte zostaną kolejne trzy przejścia graniczne z Ukrainą.

Zgodnie ze zmianą katalog państw, których obywatele mogą przylecieć do Polski, od dzisiaj rozszerza się o obywateli Stanów Zjednoczonych. Dotychczas drogą lotniczą przylatywać mogli obywatele Japonii, Kanady, Nowej Zelandii, Tajlandii, Republiki Korei, Tunezji, Australii i Izraela lub ci, którzy posiadają prawo pobytu na terytorium tych państw.

Oprócz tego wśród osób uprawnionych do wjazdu do Polski zza granicy zewnętrznej od soboty znajdą się uczestnicy, artyści wykonawcy, jurorzy, akredytowani dziennikarze, opiekunowie uczestników i artystów przekraczający granicę celem udziału w międzynarodowym konkursie muzycznym lub festiwalu w Polsce. Fakt takiego udziału będą musieli udokumentować Straży Granicznej. Ta zmiana umożliwi przyjazd uczestników np. XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, do którego w lipcu rozpoczną się eliminacje.


Do kraju zza granicy zewnętrznej nadal będą mogli poza tym wjeżdżać m.in. obywatele RP, ich małżonkowie i dzieci, obywatele państw UE, obywatele Białorusi, obywatele Wielkiej Brytanii, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, prawo stałego pobytu czy prawo do pracy w Polsce, kierowcy transportowi, uczniowie i studenci uczący się w Polsce, naukowcy prowadzący tu badania, dyplomaci i przedstawiciele organizacji międzynarodowych, repatrianci i inni.

Nie zmieniają się natomiast przepisy dotyczące kwarantanny wjazdowej, które określa inne rozporządzenie.

źródło: PAP

1 KOMENTARZ

  1. No trochę się jednak zmieniły, bo od 12.06 dzieci do lat 12, które podróżują z rodzicami posiadającymi green pass (14 dni od pełnego szczepienia lub ważny test) są zwolnione zarówno z konieczności robienia testu, jak i odbycia kwarantanny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here