Niezwykłe odkrycie! Zespół nurków odkrył największą jaskinię na świecie! Nie uwierzysz gdzie

Dotąd cały świat myślał, że największa jaskinia już została odkryta. Jest nią Hang Son Doong. Leży w centralnej części Wietnamu przy granicy z Laosem, w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang. A tu niespodzianka! Niespełna miesiąc temu nurkowie odkryli największą na świecie jaskinię, która jest jeszcze większa niż wcześniej myślano.

Największa jaskinia na świecie jest jeszcze większa!

Zespół nurków odkrył, że największa jaskinia na świecie jest nawet większa niż ktokolwiek wcześniej sądził. Chodzi o to samo miejsce. W ubiegłym miesiącu brytyjscy specjaliści podczas nurkowania odkryli podwodny tunel łączący największą jaskinię Hang Son Doong z inną gigantyczną zwaną Hang Thung.

Dotychczas myślano, że Son Doong ma 38,5 milionów metrów sześciennych. Dzięki odkryciu, że jest połączona z Hang Thung wiadomo, że jest o 1,6 miliona metrów sześciennych większa

Howard Limbert, jeden z organizatorów nurkowania powiedział CNN:

Byłoby tak, jakby ktoś znalazł bryłę na szczycie Mount Everest, czyniąc ją o kolejny 1 km wyższą.

W badaniach brali udział nurkowie, którzy uratowali 12 chłopców oraz ich trenera z jaskini w Tajlandii w zeszłym roku.

Jaskinia została odkryta przez przypadek w 1990 roku i zbadana przez Brytyjskie Stowarzyszenie Badań nad Jaskiniami w 2009 roku. Dla zwiedzających otworzyła się natomiast w 2013 roku. Son Doong liczy sobie blisko 3 miliony lat i jest miejscami szeroka na 94 metry. Dla porównania: bez problemu zmieściłby się tam Airbus A380. Stosując podobną analogię można opisać jej wysokość. W najwyższym punkcie mierzy sobie ponad 190 metrów, czyli tyle ile mają wieżowce na Manhattanie.

Ze względu na unikatowość jaskini, rząd Wietnamu zdecydował się na zorganizowanie przetargu na firmę, która jako jedyna będzie mogła oprowadzać turystów po wnętrzu Hang Son Doong. Wygrała ją firma Oxalis. Bilety na wycieczki rozchodzą się w ciągu zaledwie 20 minut od rozpoczęcia sprzedaży. Terminy zarezerwowane są nawet na dwa lata do przodu.

Nurkowie planują powrót do jaskini w kwietniu 2020 r. Ten miesiąc jest uważany za najlepszy do nurkowania, ponieważ jaskinie są najłatwiejsze do eksploracji z powodu niskiego poziomu wody i wysokiej widoczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here