Niezwykłe, najwyższe wyróżnienie ONZ dla jednego z krajów za walkę o ochronę środowiska

Kostaryka już dawno przystąpiła do batalii w obronie zielonej ziemi! Teraz te wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu zostały uznane przez ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyznała Kostaryce nagrodę Champions of the Earth 2019, najwyższy honor organizacji w dziedzinie środowiska.

Champions of the Earth 2019

Pisaliśmy już, że Kostaryka chce być pierwszym na świecie krajem bez plastiku! I ma na to pomysł. Władze kraju wyznaczyły sobie cel, aby w 2 lata całkowicie skończyć z użytkowaniem plastików jednorazowego użytku. Kostaryka chce być aktywna pośród alarmujących doniesień o zmianach klimatu i powszechnej bezczynności w sprawie spowolnienia globalnego ocieplenia.

ONZ wyróżniło ten zielony ląd najwyższym tytułem za rolę w ochronie przyrody i zaangażowanie w ambitną politykę przeciwdziałania zmianom klimatu. Kostaryka uczyniła cele zrównoważonego rozwoju najwyższym priorytetem, tworząc plan dekarbonizacji swojej gospodarki. To oznacza, że do 2050 r. nie wytworzy więcej emisji CO2 niż może zrekompensować wysiłkami takimi jak powiększanie powierzchni lasów (jest to zgodne z paryskim porozumieniem klimatycznym). Już w 2015 r. w komunikacie Komisji Europejskiej zatytułowanym Strategia ramowa na rzecz stabilnej unii energetycznej opartej na przyszłościowej polityce w dziedzinie klimatu znalazła się wzmianka o dekarbonizacji gospodarki, jako jeden z pięciu priorytetów unii energetycznej.

Według ONZ, Kostaryka podwoiła swój obszar leśny ze stanu 26 proc. w 1984 r do ponad 52 proc. w 2017 r. I właśnie w 2017 roku pierwsze strony gazet pisały o tym, jak Kostaryka pracowała przez 300 dni wyłącznie na energii odnawialnej. Naród stara się tworzyć bardziej przyjazną dla środowiska przyszłość – 98 proc. zużycia energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, takich jak energia wiatrowa i słoneczna. Kraj planuje osiągnąć 100 proc. energii odnawialnej do 2030 r. Nic dziwnego, że Kostaryka jest tak popularnym miejscem ekoturystyki.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też