Kwarantanna domowa – co to dokładnie znaczy? Zapoznaj się z zasadami i zadbaj o zdrowie innych

Trwa sprowadzanie Polaków do kraju. Każdy, komu uda się wrócić do domu musi poddać się 14-dniowej kwarantannie. To bardzo ważne, aby nie pozwolić na rozprzestrzenianie się niebezpiecznego wirusa. Na czym dokładnie polega kwarantanna? O czym musisz pamiętać?

Zasady kwarantanny

Kwarantanna domowa jest środkiem zapobiegawczym, który ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych patogenów, w tym przypadku koronawirusa. Trwa dwa tygodnie. W tym czasie:

 • w żadnym wypadku nie wychodź z domu
 • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże Ci sąsiad lub ktoś bliski (nie wolno jednak nikogo zapraszać do domu. Ktoś, kto przyniesie Ci zakupy, musi zostawić je np. przed drzwiami wejściowymi do mieszkania i zadzwonić dzwonkiem)
 • jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie
 • mieszkanie lub pokój, w których spędzasz kwarantannę, musisz często wietrzyć. Myj też często ręce i dezynfekuj klamki, blaty oraz urządzenia, które obsługujesz dotykowo, np. telefon i tablet.
 • co najmniej dwa razy dziennie trzeba sprawdzać temperaturę ciała. Jeżeli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie. Nie korzystaj z transportu zbiorowego

Jeżeli nie możesz spędzić kwarantanny tam, gdzie mieszkasz, służby wskażą Ci konkretne miejsce, w którym będziesz musiał przebywać, np. przystosowane w tym celu akademiki, schroniska, ośrodki młodzieżowe lub turystyczne albo hotele.

Przestrzeganie zasad kwarantanny sprawdzane jest systematycznie przez policjantów. Niezastosowanie się do nich grozi karą w wysokości 5 ty. złotych.

Co musisz wiedzieć:

800 190 590 to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem albo bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Szanowni Państwo,W związku z faktem, że w mediach niejednokrotnie brakuje informacji o tym, kto wykonuje badania…

Opublikowany przez KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych Niedziela, 15 marca 2020
Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

2 KOMENTARZE

 1. Ta propaganda jest chora. Wlasnie przekroczylem granice w Swiecku. Do PL kolejka kilometr ale z pl wyjezdzam jak z domu nikt nikogo nie sprawdza zadnych sluzb. Wyjechac mozna z pl z sars z ebola z czymkolwiek. Media i rząd klamia na maxa zeby uspokoic ludzi. Trzeba po prostu nie wychodzic w miare mozliwosci i myć ręce jak czesto sie da. Panstwo sobie z tym nie radzi bo nie ma na to srodkow i kasy

  • Zanim zacznie Pan krzyczeć propagandat rzeba się najpierw nauczyć czytać ze zrozumieniem. Granice zostały przywrócone tylko na wjazd do Polski w celu kontroli stanu zdrowia wjeżdżających i zatrzymania wjazdu obcokrajowców. Niemcy nie narzuciły na razie kontroli na wjazd z Polski do Niemiec więc logiczne, że w tym przypadku kontroli nie będzie.
   Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też